• penis boyları yarısı yenmiş kitkat ile kıyaslanan nördlerin cirit attığı site.

bakın bir rezillik anlatacağım.

utanmamışlar, böyle bir video atmışlar.

https://www.youtube.com/watch?v=kmttuw96qcu

sakın tıklamayın, 3 dakikanız boşa gitmesin. ben bu sitedeki gibi click-bait başlık atıp sonradan spoiler'ı da dayamayacağım size. olayı anlatıp çıkacağım.

şimdi geekyapar yazarının tekine göre, oyungezer geekyapar'ın içeriği çalmış. oyungezer hırsızmış. oyungezer'in ne sitesine girerim ne de dergisini alırım; ancak böyle bir zırvaya maymunlar bile götlerini döve döve gülerler.

çalındığı iddia edilen ve üstüne basa basa orijinal olduğu söylenen içerik ne biliyor musunuz?

marvel ve dc'deki benzer karakterler!

ulan 1940'lardan beri aktif olarak çizgi roman basan 2 şirket var. bunlar pazarın en büyük sahipleri ve kendi ürettikleri binlerce karakter var ortada. tabii ki 70 yıldır, birbirinin aynısı, parodisi, benzeri ya da esin kaynağı olan onlarca karakter olacak. sen hangi kıt akılla yola çıkıp birbirine benzeyen, marvel'ın dc'den, dc'nin marvel'dan çaldığı (adamlar çaldı demişler ona da lksdasflsakdş) karakterlerin listesini sunmayı orijinal içerik olarak sunduğunu iddia edebiliyorsun? bak ağzıyla gülmezler diyorum. maymunlar diyorum.

bence yarın öbür gün "kim kimi döver" şeklinde bir anket açıp "bunu dünyada ilk biz yaptık, orijinal içerik sahibiyiz, siz hırsızsınız" yazacaklar.

geçtiğimiz aylarda da kendileriyle aynı fikirde olmayan "takipçilerine" sövmüşlerdi. bildiğin "senin fikrinin ne önemi var amına koduğum" yazılı capsler attılar sayfa üzerinden. bunu kendi hesaplarıyla değil sayfa üzerinden yapmaları da harikaydı. düşünün böyle bir pislik bunlar. millete açık açık "beğenmiyorsan siktir git" yazdıktan sonra "ya kusura bakmayın bir anlık sinirle yazdık bunları" dediler sonrasında da. işin komiği, bu olayın devamında olumsuz görüş yazan herkesin mesajını tek tek sildiler bu adamlar. böyle tıynetsiz tipler bunların hepsi işte.

gerçi guerrilla marketing ile ünlü olan bir siteden ne bekliyoruz, hata bizde. 3 5 click fazla almak için click bait'in dibine vuran, bir sürü mecrada kavga çıkartıp dikkatleri toplamak için onlarca takla atan adamların yapacağı iş de böyle oluyor.

ezcümle, iticiydiler, artık sağa sola sataşarak iyice yerin dibine girdiler.

ha bir de bana yazıklar olsun ki böylelerini umursayıp bir sayfa yazı yazdım.
  • yarışma düzenleyip kazanana çizgiroman vaat edip kazanınca da vaat ettikleri çizgiromanı yollamayan kısacası insanları kandıran onları oyalayıp yalanlar söyleyen site. ama aynı siteden bir şey satın alınca hemen ertesi gün elinize geliyor.

http://i.hizliresim.com/b236d0.jpg
    http://i.hizliresim.com/vlddjp.jpg
    http://i.hizliresim.com/7bzdgr.jpg
    http://i.hizliresim.com/kgo65v.jpg
    http://i.hizliresim.com/rvr1gz.jpg
    http://i.hizliresim.com/kgo6lv.jpg
  • ya bakın ben size bunların tüm olayını anlatayım.

geek meek hikaye. bu adamlar özgüvensiz, pısırık, sosyal yönden zayıf adamlar. hayatları boyunca psikolojik olarak baskı görmüşler böyle abidik kubidik şeylerle ilgilendikleri için. fiziki olarak da pek şanslı kişiler değiller. götlü göbekli olmalarıyla videolarda bile bir sürü dalga geçilliyor. bu böyle gelmiş böyle gitmiş, ta ki bu gencolar internetle tanışana kadar.

internet ortamında öyle değiller. internette kendilerince "güçlüler"

o yüzden gizliden gizliye izleyip özendikleri amerikan filmi bully'lerini taklit ediyorlar. hani şu futbol takımı kaptanı olup güzel kızı düdükleyen ve okuldaki nörde eziyet eden tipler var ya, hah bunlar da işte aslında nördün öcünü alıyor kendilerince. kişiye değil yani, sisteme karşılar salkjdsalk

kendilerinin tek ilgi alanı olan abidik kubidik konularda o kadar da iyi olmadıklarını fark ettiklerinde böyle saldırgan olmaları normal. düşünsenize, tüm hayatınızı başkalarının önemsiz sandığı bir konuya adamışsınız, sonra bu konu zamanla önemli hale gelmiş. siz de sözü geçenlerden biri sayılıyorsunuz. ama birden bire insanlar yavaş yavaş sizin o kadar da iyi olmadığınızı fark ediyor. tüm dünyanız yıkılmaz mı? saldırganlaşmaz mısınız?

normal yani. hele bir de yukarıdaki ezikliklerle birlikte düşününce.

neyse. yine de iyi ki varlar.

"kendi yaşam alanlarında" her konuda yetkin ve bilgili ağabeylerimiz olarak bizi aydınlatma zorunluluğuna sahipler. bu onların yükü ne yapsınlar, mecburlar. onlar olmasa geek ortamlarda muhabbet edecek neyimiz olacak :(

ezcümle, sokakta görseniz yüzüne bakmayacağınız adamlar, abidik kubidik alanlarda bilgi sahibi oluğu için millete hırsız demeyi, hakaret etmeyi kendine hak görüyor. prim vermeye gerek yok. buradaki eleştirilerden bile keyif alıyorlar adamlar. neydi o? "yüzüne tükürsen..."
  • geeklikten goygoy kanalına dönmüştür.

var mı yeni projeler programı tv8'in kötü talkshow programları gibi. hele "pişmemiş et bize neden çekici gelmiyor çünkü doğamızda et yemek yok" diyen bir eleman vardı. abicim anladık arkadaşınız falan da çıkıp desenize çiğ et yemek insan için hastalık sebebi acaba evrimsel olarak böyle bir savunma mekanizması geliştirmiş olamaz mıyız diye. o kadar et yiyen adamlarsınız.

bir de şu kanalın ya adını değiştirin ya da hakkatten çizgi roman, haftalık dizi incelemeleri, oyun içerikleri getirin. legion bitti esamesi okunmadı. sponsorluk var diye mi inceliyordunuz? oturup da hayatının merkezine şırdanı koymuş bir adamı izlemenin geeklikle alakası yok.
  • neredeyse bütün içeriği yabancı sitelerdeki kaynaklardan "derlenmesine" rağmen, başka siteleri ağlayarak "çakmacı" olmakla suçlayan editörlere sahip fantastik bir site. lel.

oturmuş ciddi ciddi video çekmiş adam bunun için.
  • intihal meselesinden önce kendileri hakkındaki genel görüşlerimi belirtmek isterim. geekliğin bir alt kültür olarak tanıtımının yapılması ve yüceltilmesi hususunda türkiye'deki en önde gelen oluşumlardan biri, belki de 1 numarası. örneğin oyungezer çok büyük ölçüde yalnızca oyunlara yönelikken gy geek alt kültürünün bütün ögelerine yoğunlaşmasıyla ogzden ayrılıyor.

yazılarında, yorumlarında katılmadığım çok fazla şey olsa da haklı oldukları konular ve son derece isabetli analizleri de oluyor (bunları başka yerlerden aldılar mı çevirip verdiler mi vs bilmiyorum, araştıracak vaktim de yok zaten). sırf force awakenstan sonra lucas'ın değerini bilemediklerini anlayıp pişmanlıklarını belirttikleri bir yazı yazmaları bile bu adamları türkiye'de kendini geek olarak tanımlayan popülasyonun %90'ından daha yüksek bir olgunluğa (ya da daha az bir ergenliğe) eriştiriyor. türkiye gibi geekliğin ciddi anlamda tanımlanmaya ve yönlendirilmeye ihtiyaç duyduğu bir ülkede, geekyapar bu önemli rolü kurulduğundan beri üstlenmiş durumda. kendilerini sevmeyenlerin pek çok gerekçesi var. kendini geek sanan hipsterlar bayadır kendilerine karşıydı zaten (her ne kadar neden karşı olduklarını bilmeseler de), kimileri gy yönetiminin muhtelif tavırlarından rahatsız oldu, kimileri zaman kaybı olarak değerlendirdi, kimileri başka sitelerden içeriği çevirip veriyor dedi, kimileri analizlerini beğenmedi. eleştirilecek yönleri kesinlikle var, ama takdire şayan yönlerini de takdir etmek gerek. gy tüm geeklerin sesi oldu diyemeyiz asla, ama gy gibi organize bir geek alt kültürü oluşumu lazımdı türkiye'ye o çok net. bu yüzden her şeye rağmen iyi ki varlar.

intihal meselesine gelirsek, ciddi anlamda yanılıyorlar ve çok ayıp ettiler. telif hakları üzerine uzmanlaşmış biri olarak bu konuda 2 kelam etme gereği duyuyorum.

deadpool - deathstroke, flash - quicksilver benzerliği üzerine herhangi bir tekelleri olmadığını anlamaları gerekiyor. tamam 20 tane benzerliği 8e indirmiş olabilirsiniz. ama kimse geri kalan 12 benzerlik arasından kuru fasulye adam ve taze fasulye adam arasındaki benzerliği merak etmiyor. belirli bir geeklik seviyesine erişmiş herkesin iyi kötü tanıdığı bildiği karakterlerin bu listeye eklenmesi gerekiyor, yalnızca enthusiastlerin bildiği figürandan hallice kahramanların değil. dolayısıyla herkesin bu 8 çift karakter arasındaki benzerlikler üzerine bir eser yaratmaya hakkı var. sizin önceden bunu yapmış olmanız ogz'nin aynı konuyu incelemesini hiçbir şekilde çakma, intihal, ihlal vs yapmaz. gy'de deathstroke deadpool benzerliğinin incelendiği yerde özgün bir ifade olursa, ogz de bu ifadeyi alır aynen videosunda web sitesinde vs kullanırsa, o zaman bu telif hakkı ihlali olur. ama böyle bir durum yok.

deadpool ve deathstroke arasındaki benzerlik fikri mülkiyet hukuku bağlamında fikir sayılır ve teklif hakları ile korunmaz. sizin bu benzerlik üzerine yaptığınız özgün bir yorum ifade sayılır ve telif hakları mevzuatı çerçevesinde eser sayılarak korunur. fikri mülkiyet hukukunda buna idea expression dichotomy, yani fikir ifade ayrılığı denir.

bir diğer örnek vereyim: romantik komedilerin büyük kısmı temelde birbirinin aynıdır: birbirine çok zıt gibi görünen 2 kişi bir şekilde bir ilişkiye başlarlar, her şey çok güzel gider ama aralarındaki farklılıklar birden büyük bir sıkıntıya yol açar, ayrılır gibi olurlar ama sonradan aşklarının bu farklılıklar yüzünden heba edilmeyecek kadar değerli olduğunu anlayıp barışırlar. bu tema bir fikirdir, ifade değil. telif hakkıyla korunmayacak kadar soyuttur. çünkü fikirleri telif hakkıyla korursak, bu fikir üzerinde telif hakkı sahibine tekel vermiş oluruz. dolayısıyla böyle yanlış bir yorumla hareket edersek ilk romantik komedi filmi çekildikten sonra çekilen bütün romcomlar ilk filmin çakması olarak addedilir. ama bu iskelet üzerine kurulu olsa da birbirlerinden ciddi ölçüde ayrılan pek çok film vardır. bu filmler de birbirlerinin çakması sayılmazlar. çünkü benzerlikleri aşırı derecede soyuttur ve bunları çakma sayarsak, sadece bu soyut benzerlikler yüzünden yeni romcomlar çekilmesini engellemiş oluruz. bu durumun aynısı "kahraman polis suçlularla savaşıyor" veya "kahraman amerikalı komünistleri öldürüyor" temasında da mevcuttur. bir diğer örnek: "new yorkta yaşayan bir arkadaş grubunun komik maceraları ve ilişkileri" de çok soyuttur ve fikirdir. dolayısıyla telif hakkıyla korunmaz. işte bu yüzden (aşırılan 3-5 espri ve konuyu saymazsak) how i met your mother, friends'in çakması olarak kabul edilemez. en zorlama yorumla bile ancak esinlenme denebilir bunlara ve esinlenme yaratıcılığı besler, iyidir.

özetle, ortada intihal falan yok. ogz'ye özür borçlular. ama bu özrün geleceğini hiç sanmıyorum çünkü bu intihal meselesini gündeme getirmelerinin tek sebebinin ogz'nin de artık sadece gamerlara değil bütün geek alt kültürüne hitap etmeye başlaması ve gy'nin ogz'yle girdiği bu rekabetten çekinmesi olduğu kanaatindeyim.
  • şurada bahsedilmiş, ben de bu oluşum ve can sungur hakkında bir kaç anımı anlatmak istiyorum.

sene 2015, geekyapar facebook grubundayım. can sungur kim, gram fikrim yok. bir yorumlaşma oldu, yorumların birinde bana laf soktu can sungur. ben de ona laf soktum, beraber yorumlaştık çünkü durup durduk yere benim yoruma gelip bana bulaştı. sonra engelledim ben bunu daha fazla uzatmamak için. 10 dakika sonra sayfayı yeniledim. aha banlanmışım gruptan. hemen yazdım 1-2 admine. can denilen egoman cevap verdi, benimle laf dalaşına girdiğin için banlandın dedi. dedim ben senin kim olduğunu bilmiyorum, sen benim yorumuma cevap yazdın benle dalga geçtin ben de senle dalga geçtim, burada suçlu biri varsa sensin dedim. facebook hesabımın mesaj atmasını da engelledi. yıldım mı? hayır. başka facebook hesabıyla girdim gruba, yorumlaştığımız postu buldum. silmemiş, kendisi bir egoman olduğu için herkes görsün diye. ekran görüntüsünü aldım ve başka bir yönetici arkadaşa ekran görüntüsünü ve açıklamasını attım. elemamının dediği aynen şuydu " ya bi siktir git aq senle mi uğraşıcam altı üstü bi grup işte" heh işte bu kafadaki insanların yönettiği bir oluşumun türkiye'de böyle değer görmesi beni cidden üzüyor arkadaşlar. cidden üzüyor.
  • izlenme sağlaması çok basit. cevdet'i kamera arkasına at. barış'ı tamamen videolardan çıkar. kanadaldaki ana format sayısını belli bir sayıda tut. o formatları yayınlama işini bir düzene oturt. aybükeyi geri getir. o ana formatlardan birini yapabiliyorsan sungur'u getir. efsane üçlü olarak en azından süresi 20 dakikayı geçmeyen bir program yap. oldu bitti işte. düzeni kurarsan ve ana formatlar dışında kısa süreli ilgi çekici formatları arada sıkıştırırsan bir süre sonra izlenme alacaksın.

haftalık bunun olayı belli zaten. oyun,dizi,film,müzik gündemi

dedeler sofrası tarzı bir program ya da buna devam ama yeni kadro ile can ve ömercan kalıcı diğerleri gidici.

ülkede netflixe deli bir ilgi var. benim kendi dandik instagramında izlediğim netflix dizilerini puanlamam ve kategorize etmem bile tüm çevremden ilgi görüyor. her hafta bir yapım ya da kısa diziyi izleyip konuştukları bir bölüm. aybüke-can-ömercan üçlüsü hatta netflix sponsor bile olur buna. deli gibi içerik yağıyor netflixe milletin haberi bile yok çoğundan.

iki ana format ekle bunların yanına geç işte. diğer yan formatlar da zaten kimdir serisi, arada yaptığınız çizgiroman serileri ve aldığınız konuklar olur.

kıssadan hisse kanalın temel ihtiyacı düzen
  • gözlüklü, göbekli, gıdılı ve top sakallı, bozuk diksiyonu ve kötü telaffuzuyla ingilizce konuşmaya çabalayan, oynadığı bayık ve sıkıcı oyunlar sayesinde kültürlü olduğunu düşünen editörlerinin olduğu bir siteye benziyor.
  • 2016'da yiğitcan erdoğan'ın ayrılmasıyla doğan devasa boşluğu can sungur ve karşı konulmaz egosuyla bir nebze doldurmuş fakat onun da ayrılmasıyla içi iyiden iyiye boşalmış youtube kanalıdır.

cevdet canver her ne kadar düzgün bir kişilik olsa da, ömercan ve can'ın dumb and dumber cosplay* çalışmasını kendinden öncekilere kıyasla zekası ve geek kültürüyle dengelemekte pek başarılı olamamıştır. otuzlu yaşların ortalarında olmalarına rağmen yıllardır ısrarla sürdürdükleri nerde o eski bayramlar modları bitmek tükenmek bilmemiştir.(bkz: dedeler sofrası)

ayrıca film ve dizi incelemelerindeki sığlık artık saç baş yolduracak seviyededir. teknik analize dair tek söyleyebildikleri detay, senaryosunun güzel veya kötü olmasıdır. özellikle can türkdoğan için ayrı bir başlık açmak lazım bu konuda. hemen her blockbuster film için aynı yorumları yapmaktadır yıllardır. hikaye detayına girmeden, yani spoiler vermeden, alt metine, kurguya veya yönetmenin diline dair söyleyebildiği hiçbir şey yoktur.

bu ve bunun gibi sebeplerden, yiğitcan erdoğan varken her videolarını ilgiyle takip ettiğim, şimdilerde ise canlı yayınlarına katılan kayda değer biri varsa şöyle bir baktığım kanal olmuştur ve evet ömercan güldal tam bir site çocuğudur, türkiye'de kadıköy'ün doğusundan sonrasına dair hiçbir bilgisi yoktur.*

edit: imla
hesabın var mı? giriş yap