• (bkz: fikriye)
  • suikast mı intihar mı gizemini koruyan ölümü ile bir kemal paşa klasiği...
    yakışır paşam...
  • çok bilinmese de atatürk'ün latife hanımdan önceki aşk ilişkisi olan kişidir.şimdiye kadar tarih kitapları atatürk'ün çocukluk arkadaşı olarak kitaplarda yer vermesine rağmen, sonraları asıl gerçek ortaya çıktı.

fikriye hanım yunanistan 'da larisa'da dünyaya geldi sonraları oradaki türk halkına yapılan saldırılardan dolayı önce selanik'e ardından istanbul'a taşındı.

istanbul'a geldikten sonra tüm çekirdek ailesini sırayla kaybetti, bir başına kalan fikriye'nin amcası, atatürk'ün annesinin ikinci eşiydi.karşılıklı dile getirilmese de ikisi de olan bitenin farkındaydı.

bu üvey akrabalık sayesinde fikriye ve mustafa birbirlerini sürekli görüyordu.zübeyde hanımın kimsesiz bir kız olan fikriye'yi sevmesine rağmen ogluna layık görmediği belirtilir.bu sebepten olası bir birlikteliğe karşıydı.

1920 yılının ortalarında gazetede mustafa kemal'in padişah tarafından idam fermanını okuyunca onun yanına gitmeye karar verdi.çankaya'nın ilk gelini, ata'nın imam nikahlı eşiydi artık.çankaya köşkünü çekip çevirdi, çevresindeki herkesin yardımına koşarak çok saygı duyulan biri haline geldi.

sonrasında hastalandı ve tedavi süreci için almanya'ya gönderildi.o sıralarda izmir' de mustafa kemal latife hanımla tanışır.eğitimli ve entellektüel bir kadın olan latife hanım' dan etkilenir, zübeyde hanım da onun çok iyi bir gelin olacağını düşünmektedir.

latife hanım ile evlenir, bu sırada almanya'da tedavi gören fikriye hanım ise mustafa kemal'in evlendiği haberini gazetelerden öğrenir.

bunun üzerine ilk fırsatta yola çıktı ve türkiye'ye döndü.
    fikriye, çankaya köşkünün kapısına dayandı.bir zamanlar hanımı olduğu köşkte elbette ki hoş karşılanmadı.

sonrasında yaşanan olaylar kesin bir gerçeklikle bilinmiyor fakat söylentiler çok...
    bazı söylentilere göre fikriye hanım yaşananları gururuna yediremeyerek intihar etti.
    mustafa kemal'den hediye olan gümüş tabancasıyla kendisini kalbinden vurdu.
    bazı söylentilere göre de köşkü terketmek üzereyken vurulmuştu.
    can dündar, fikriye'nin etnografya müzesindeki atatürk heykelinin altında gömülü olduğunu iddia etti.
    salih bozok'un notlarında ise kuğulu parka defnedildiği belirtiliyordu.

not:hikayenin kaynağı can dündar'ın araştırmalarıdır.sitesi kapandığı için buraya kaydetmek istedim.
  • bu sıralar annemi çok anar oldum ama bir anda aklıma geldi fikriye hanım kaç yaşında ölmüştü diye.

annemin adı da fikriye idi. annemin de fikriye hanım'ın da 37 yaşında ölmüş olmasıyla içim ürperdi resmen.

fikriye hanım hakkında hiçbir şey karalanmamış olması da burada çok ilginç.

en azından şöyle bir bilgi vermiş olayım:

fikriye hanım (d. 1887, yenişehr-i fener - ö. 31 mayıs 1924, ankara), atatürk'ün annesi zübeyde hanım'ın ikinci eşi ragıp bey'in kardeşi memduh hayrettin bey ile vasfiye hanım'ın kızıdır.

düzeltme: hanryk arkadaşımız, fikriye başlığı olduğunu hatırlattı, lakin fikriye hanım şeklinde hafızalarda yer ettiğinden öyle aratmıştım. teşekkürler kendisine bilgilendirme için.
  • ne zaman kuğuluya yolum düşse aklıma gelir, içim cız eder . ''acaba şu ağaçların altında mı ? yoksa havuzun daha derininde mi uyuyor ? ''

garip bir hayatı var. tutkulu, hırslı ve takıntılı bir kadın olduğu da aşikar . güzel olduğu pek çok kişi tarafından söylenir. adeta parlarmış göründüğü yerde . fotoğrafları da bunu kanıtlar nitelikte. acaba yaşasaydı kırk elli yıl sonra ne der ? ne konuşurdu ? sırlarını da yanında götürdü. gittiği yerde mutlu olsun .

--- spoiler ---

“içsem de bir kadeh hayat iksirinden,
    zamansız ayrıldım, bilinsin fikriye’den.
    bıkmadım ki doyayım o narin ellerinden,
    ümmid-i aşkım saracak seni, cefakâr teninden.”
    --- spoiler ---

ekleme :fotoğafı
  • mustafa kemal'in kız kardeşi makbule'ye göre....
    latife atatürk'ü, fikriye mustafa kemal'i sevmişti.
    biri sonuca, öbürü sebebe aşıktı.

sabiha gökçen daha açık konuşuyordu...
    "sofrada arkadaşlarına anlatırken dinlediklerim var, şahit olduklarım var. hiç şüphesiz atatürk'ün de fikriye hanıma karşı ilgisi vardı ama evlenmeyi düşünmemişti. düşünmüş olsaydı saklamaz evlenirdi. ben kendimce hep şöyle düşünürüm, keşke fikriye hanımla evlenseydi."
  • (bkz: yandere)
  • düşmana karşı türk direnişini başlattığı için hakkında idam fermanı yayımlanan gazi mustafa kemal atatürk’e destek olmak maksadıyla istanbul’dan ankaya’ya giden koca yürekli kadın.
  • atatürk'ün fikriye hanım için yazdığı şiir

içsem de bir kadeh hayat iksirinden,
    zamansız ayrıldım, bilinsin fikriye’den.
    bıkmadım ki doyayım o narin ellerinden,
    ümmid-i aşkım saracak seni, cefakâr teninden.”
hesabın var mı? giriş yap