• izledigim en iyi animasyonlardan bir tanesi. malesef toplumumuzun genel algisi olan guclunun zayifi ezmesi gercegini yerle bir ediyor. ferdinand son derece iri yapili ve guclu olmasina ragmen son derece yufka yurekli, merhametli, bir cicege dahi basip inciteyemeyek kadar ince ruhlu bir boga. yasitlari dovusmek uzere yetistirilirken ferdinand’in yolu sans eseri k bir kizla kesisir. kiz ve babasi ile ciceklerle ic ice buyur. cussesinin ve goruntusunun korkunclugundan bihaber olan ferdinand, gercek dunyaya girdiginde herkes ondan korkmaktadir.

filmin en can alici sahnesi ferdinand’in dovusmek uzere arena’ya cikartildiginda matadorun ona meydan okumasina ragmen oylece durarak, sadece durarak dovusmeyi cesurca reddetmesiydi. tum izleyicilerin tepkisi uzerine matador mecburen ferdinand’i oldurmedi. ve ferdinand ilk kez bir matadoru kararliligiyla yenmis oldu. hem de hicbir sey yapmadan.

cocuklarimiza merhamet ve sevgiyi anlatmasi acisindan cok sevdim ben bu filmi.

d&r’da kitabini gordum. 1936 ilk basim tarihiymis. cocuk edebiyatiyla yillardir hasir nesir olmama ragmen filmi izlemeden once karsilasmamis olmam da benim kaybim.
  • sevgi icimizde temali, bir sevgi pitircigi animasyon olmus..

cocuklara, ozellikle bizim ulkedeki cocuklara 5 yasindan itibaren gunde 2 posta seyrettirilmeli.. malum zavallilar sabah aksam; asarim, keserim, sen kimsinn, eyyy bilmemnelerle buyudukleri icin, biraz olsun dunyada itlik yapmadan, barzoya baglamadan yasam surdurulebilecegini ogrensinler..

guclu olmanin gaddar ve agresif olmak demek olmadigini, guzel olmanin sizi digerlerinden ustun kılan bir ozellik olmadigini (at arkadaslar) pek inceci sekilde anlatiyor animasyon.. :)

bu calismanin sebek karakteri kecimizin de, yer yer ferdi'nin onune gectigini dusunmeden edemiyor insan.

klise midir? ozgun degil midir? evet ama guzel animasyon
  • sekiz yaşındaki oğlumla gittiğim, çok sıcak bulduğum ve final sahnesinde şu yaşımda ve erkek başıma ağladığım film olmuştur.

--- spoiler ---

boğanın kasaba pazarındaki turistik hediyelik eşya dükkanına girdiği sahne ile madrid sokaklarındaki kovalamaca sahnesi efsane olmuş filmdir. filmin eleştireceğim tarafı ise kızın boğa ile arkadaşlığı nın çok erkenden kopukluğa uğraması idi.

--- spoiler ---
  • vallahi ne yalan söyleyeyim uzun zamandır hiç bu kadar içten gülmemiştim. çocuklar için bile olsa yetişkinlere de bir sürü mesaj veren, yer yer duygulandıran, kaliteli, güzel bir animasyon olmuş. çocuğum yok ama tam çocuğunuzla beraber izlemelik film yapmışlar.
  • aralıkta vizyona girecek, iyi kalpli bir boğa filmi.

trailer: https://youtu.be/n7rkofn8kve
  • sevgi dolu, guresmekten hoslanmayan fakat ispanyadaki boga guresleri icin yetistirilen bir boganin oykusunun anlatildigi film. film kesinlikle bir sevgi filmi, konusu icine girince agir cocukla detaya girmeyince keyifli bir film. kendi adima beni etkilemis , oglumu korkutmus filmdir.
  • zamanında birçok ülkede yasaklanmış the story of ferdinand (1936) kitabından uyarlanmış harika animasyon.
    oscar almayı en az coco kadar hakediyordu ama olmadı, olsun.
    her ne kadar yurtdışında kötü eleştiriler almış olsa da, benim için en iyi animasyon filmleri arasına adını yazdırmış oldu.

https://en.wikipedia.org/…ki/the_story_of_ferdinand

https://www.rappler.com/…-ferdinand-movie-john-cena
  • çok güzel animasyon. çocukların muhakkak izlemesi gerekir.
  • şu ülkede nadiren iyi yapılan işlerden biri olan dublaji amiyane tabirle öttürmüşler yine. keçiyi ve kendini beğenmiş atları seslendiren kişiler muazzam iş çıkarmış. animasyon da güzel izleyin, izlettirin.
  • almanlar tarafından ikinci dünya savaşında kullanılan ağır tank avcısı.
    diğer bilinen adı için -- > (bkz: elefant)
hesabın var mı? giriş yap