• yapımıcısı olduğu söz fatoda programı, gazeteci metin göktepe nin daha önce bazı çevrelerce zaten tehdit edildiğini ve o spor salonunda sadece fotoğraf çektiği veya tesadüfen bulunduğu için dövülerek öldürülmediğini ortaya çıkardığı için, editörü tarafından "...sen sadece kızına hallenen adamlara tükürecektin." diye sonlandırılan türk sinemasının en ünlü oyuncularından...

o, kanal d yayın editörünü bulmak da bizim boynumuzun borcu olmalı.
  • liv hastanesi tarafından yapılan açıklamada fatma girik'in "kovid 19’a bağlı viral pnömoni tedavisi görmekteyken gelişen, çoklu organ yetmezliği sonucu" yaşamını yitirdiği belirtilmişti: https://www.cumhuriyet.com.tr/…i-belli-oldu-1902399

ancak fatma girik'in kardeşi günay girik ve aile yakını ahmet hamdi gürbüz'ün iddiasına göre, fatma girik hastaneye aslında fiziksel sorunları yüzünden yatırılmış ve covid-19'u hastanede tedavi görürken kapmış: https://www.cumhuriyet.com.tr/…-korona-oldu-1902461

nitekim 3 ocak 2022'de yapılan bir haber, fatma girik'in yeni yıla fizik tedavi gördüğü hastanede girdiği bilgisi yer alıyor: https://www.haberturk.com/…da-girdi-3302784-magazin

bir insana hastanede covid-19 bulaşması çok acı bir durum. siz pandemi boyunca covid-19'dan korunuyorsunuz ama tedavi için yatırıldığınız hastanede koronavirüs kapıyorsunuz. bazı hastaneler bunu önlemek için personeline ve refakatçilere düzenli pcr testi uyguluyor, refakatçi değişimine izin vermiyor, el hijyenine ve maske kullanımına uyumu sıkı bir şekilde denetliyor ve hasta ziyaretlerini kısıtlıyor. liv hastanesinde bu işler nasıl yürüyor, bununla ilgili düzenlemeler, denetlemeler ve yaptırımlar var mı bilmiyorum.

fatma girik'in ailesi hastaneden yana şikâyette bulunmamış ancak fatma girik kamuoyuna mal olmuş bir sanatçı ve bir ulusal değerimiz. bu nedenle liv hastanesinin bu konu hakkında kamuoyunu aydınlatması gerekiyor.

bu konuyu gün içinde dile getirdim ancak konu hakkında ilgililer tarafından herhangi bir açıklama yapılmadı. tarihe not düşmek ve kamuoyunun dikkatini çekmek bakımından fatma girik başlığına da yazmak istedim.
  • mert kadındı, kimseye boyun eğmedi, devrin insanı olmadı. mekanı cennet olsun, allah rahmet eylesin.
  • görsel
    1 mayis 1978; kortej sorumlusu fatma girik, elinde megafonla korteji yonlendirerek en onde ilerliyordu. sancagı tasiyan kadir inanir. slogan sorumlusu ise tarik akan. yuruyus duzeni sorumlusu da kemal sunal.

iyi ki vardiniz. iyi ki bizi buyuttunuz.
  • kitabında hayatına dair kendi anlatımları...

“çocuktum ve bir gün hiç unutmam babam gazete okurken yanına giderek ‘baba, ben artist olmak istiyorum’ dedim. gazeteyi katlayıp yanına koydu ve gülümseyerek yüzüme baktı: ‘ne bok olursan ol, ama adam gibi ol’ dedi”

“kocamustafapaşa 28. ilkokulu’na gidiyordum. dördüncü sınıfa başlarken, öğretmen alacağımız defter, kalem ve kitapların listesini verdi. babam ‘tamam, bakarız hal çaresine’ dedi. oysa parası olmadığını biliyordum. sonra onu aşağıdaki sinemanın önünde ceketini satarken gördüm. akşam benim defterlerimi ve kitaplarımı getirdi”

“ilk başrol oynadığım filmden bin lira aldım ve anneme verdim. ondan iki şey istedim. bir mavi bluz ve bir kilo muz. 14 yaşıma kadar hiç muz yememiştim”
  • iyi bir sanatçı, dobra bir insan ama en önemlisi akranlarının ekseriyeti gibi güç karşısında eğilip bükülmemiş dosdoğru bir kadındı.

her zaman inandığı gibi yaşadı doğru bildiğini yaptı ve öyle göçtü bu dünyadan.

sosyal demokrat halkçı parti'den şişli belediye başkanlığı yaptığı dönemde, "ben sizin için buraları her hafta temizletiyorum, sizde işiniz bitince çöplerinizi toplayın, kovanız torbanız yoksa onu da vereyim" dediği pazarcılar, çöplerini ve atıklarını toplamazlar. fatma girik'in kafası atar, belediye meclisinden karar çıkartır feriköy pazarını kaldırır. sonra başlar tehditler; "fato seni yaşatmayız, seni o makamda oturtmayız, ölümün bizim elimizden olur"

fatma giriğin cevabı nettir ;

"gelin ulan, yerim yurdum belli, yüreği yeten varsa ben bekliyorum buyursun gelsin"

fato abla bu dönem biri belinde diğeri makamındaki çekmecesinde olan çift silahla gezmekte*

sözü uzatmanın manası yok, dediğim gibi inandığı gibi yaşadığı öyle de göçtü. nasıl ki bugün kendisini sevgi ve saygınlıkla yad ediyorsak, birilerini de damadının aldığı ihaleler ile 70. den sonra çark etmesiyle hatırlayıp ona göre söyleyeceğiz sözümüzü.
  • epeydir çok hastaydı, çok sevdiği bodrum'dan sağlık sebepleri ile istanbul'a dönmüştü. bugün erkek fatma'yı kaybettik. yeşilçam ormanından bir çam daha eksildi.
  • dört yapraklı yoncanın ilk yaprağı düştü. halkın sorunlarına en çok kulak veren, en duyarlı yapraktı. huzur içinde uyusun.
  • türk sinemasının gelmiş geçmiş en güzel aktristiydi. üzdü sabah sabah, huzur içinde uyusun.
  • bodrum torba'da deniz kenarı çok güzel bir evi vardı. boğazdaki yalılar gibi. koltuk döşeme işlerini yapardık rahmetlinin.

4 sene önce ilk tanıştığımda üşenmedi eski fotoğrafları, ödüllerini ve kıyafetlerini gösterdi. 1 saat evini gezdirdi. o kadar cana yakındı ki. hasta annesi vardı gittiğimde. bebek gibi seviyordu annesini. inanılmaz pozitif bir insandı. allah gani gani rahmet eylesin. mekanı cennet olsun.

son ziyaretimde de bana bir tablosunu hediye etmişti.

görsel
hesabın var mı? giriş yap