• ticari ve profesyonel olmayan, düzensiz ve küçük miktarlarda çogalan yayinlardir. fotokopi, ozalit, teksir gibi ucuz kopyalama yöntemleri ile çogalirlar. özel ilgi alanlari olan kisi ya da gruplar tarafindan, yine bu kisi ve gruplar arasinda fiziksel bag kurmak amaciyla üretilir. yaraticisi ve takipçisi etkilesim sayesinde fanzini açik bir sistem olarak yasama geçirir. dolasimi yine bu yaratici-takipçi grubu içinde gerçeklesir..
  • fan'zin
    fanatik ve magazin kelimelerinin kırpılmasından almıştır adını
  • fantasy magazine kelimelerinin ilk hecelerinden olusan 'hayal dergisi' anlaminda bir kisaltma oldugu da soylenir.
    yıllar sonra gelen edit: fantasy kelimesinin ilk hecesi ile magazine kelimesinin son hecesi olacaktı. miyop olunca demek ki...
  • fotokopi kokusunun sigara yanığına , sigara yanığının koyu kahve lekesine karıştığı, şehrin az pişmiş taraflarının kaosu. sansüre, baskıya, reklam şirketlerinin dayatmasına uğramadan yazabilme özgürlüğü. bireyin kendi zihinsel özgürlüğünü maksimum noktasına çıkardığı üretim süreci. fanzin çıkartmak deli cesareti gerektirir. hoş akıllı gözüken ve toplum geneline dayatılan yazın anlayışının dümeninde rota çizenlerin fanzinle işi olmaz , doğal olarak zaten genel kanıya göre deli işidir. zordur. zorlukları çoktur misal ; kes, yapıştır, ölç , biç , yaz , çiz , üret, sabahla , fotokopi için para biriktir , dağıtım için evliya çelebi misali tüm şehri yer ile yeksan ederek dolaş , maddi olarak bat . ancak tüm bunlar fanzinlere yazmanın ve fanzin çıkarmanın insana hissettirdiği manevi hazzın, sansürsüz , baskısız, reklamsız, ticari verilerin dayatmasından uzak , kendi zihinsel kanamalarını kağıda özgürce dökebilmenin mutluluğunun ufak ve tatlı zorluklarıdır. gülü seven dikenine katlanır . fanzin seven cefaya katlanır. süresiz yayınlardır. süreli olurlarsa dergiye dönüşürler. aniden pat diye görünüp belirsiz bir zamana kadar ortadan kaybolarak kendilerini özletirler. istanbul'da atlas pasajı suyun karşı yakasında ise akmar pasajı kimlik değiştirdikden sonra bolca fanzin bulunabilecek yer istiklal caddesi üzerindeki mephisto olmuştur . görevliler biraz nazlanır , satmıyor almayız derler ama bir şekilde ikna edilip fanzinler arka raflardaki aykırı yayınlar içine bırakılır , satış rakkamı asla sorulmaz , bilirsiniz ki bu işin takipçileri illaki sizi bulacaklar ve el emeği göz nurunuz fanzininize ulaşacaklardır bu size yeterde artar bile çünkü hitap ettiğiniz kitle bellidir. dağıtım yapılacak yer bulunamıyorsa elden dağıtılır veya kaldırımlar üstüne otobüs duraklarına büfe önlerine , barlara cafelere vsye fanzinler bırakılır. bir kişi dahi sizin özgür yazınınızdan dökülenleri okusa size yeter. mesaj istenilen yere ulaşmış, ama bir sayfa ama yüz sayfa , kurulu bilboard düzeni sizin fotokopinizden tokadı yemiştir. bir tokat bilboard edebiyatını yıkamayabilir ama o tokadı hiç atmamaktan çok daha iyidir. sürüye dahil olmak istemeyen herkes kendi fanzinini çıkartmalıdır. bir sayfa veya elli sayfa farketmeksizin.
  • intikamcı karacüce adlı fanzin, beni ismiyle bile dakikalarca güldürmeyi başarmıştır... alınız, yapınız, iş yerlerinizde de fotokopiyle çoğaltıp dağıtınız... yazıların ekranda parlamasından iyidir.
  • sistemin ya da internetin degil fanzincilerin egolarinin, sohret olma arzularinin, ilk firsatta "kreatifliklerini" yaygin medyaya satmaya olan heveslerinin kurbani olup yok olmus bir kulturdur.

turkiye'de cikartilan fanzincilerin cogu orta ya da ust orta sinif uyesi insanlar olduklari icin hayat gailesi denen carka herbiryerlerini hemencecik kaptirdilar ve "internet cikti d.i.y. bozuldu ya" diyerek bu canim olaya veda ettiler.
  • doğası gereği ; matbaa çıktısı olması,düzenli olması,yazıların göz yormadan okunabilir olması,anlaşılabilir olması,pahalı olması,kolayca bulunabilir olması dezavantaj teşkil eder fanzinler için.medyaya,para kazanma kaygısıyla yazılmış yazılara bir karşı duruştur fanzin.
  • ankara'da turhan kitabevinde, imge kitabevinde, kitapkurdu kafe ve ardıç kafede çeşit çeşit bulunabilir, allah ömürlerini uzun etsin..
  • taksim mephisto'da satıp üstüne bir de para mı alıyorsunuz? allah'ım değme keyfime. onca insan yazdıklarımı okudu ve bana ilk paramı kazandırdı. onu da geçtim ilk paramla scorpions albümü ve paulo coelho kitabı aldırdı.
    evet fanzin candır ve de kandır. hayattır.
    biterim lan. ölürüm içerim falan.
  • şöyle olur böyle olur diyenlere kulak asmamak lazım. şekli şemali kalıbı olmaz. muzlu kek mi bu muzlu olmak zorunda olsun.
hesabın var mı? giriş yap