• - erdener abi bak şimdi failatun failatun failatun failun
    - eeeh! pis!
  • -.-- -.-- -.-- -.-

olarak yaziliyordu yanlis hatirlamiyorsam.
  • türk edebiyatında en sık kullanılan aruz bahridir. örneğin fuzuli'nin öyle sermestem ki idrak etmezem dünya nedir mısraıyla başlayan gazeli ve müzeyyen senar'la özdeşleşen kimseye etmem şikayet ağlarım ben halime şarkısı bu bahirdendir.
  • fâilâtün / fâilâtün / fâilâtün / fâilün şeklinde şapkalı a ile yazılır. sonu sessiz harfle biten kapalı heceler ve sonu sesli harfle biten açık hecelerin bir düzen içerisinde bir araya getirilmesiyle oluşur.

kapalı (_) ve açık (.) heceler düzenli bir biçimde _ . _ _ / _ . _ _ / _ . _ _ / _ . _ şeklinde biraraya getirilir.

türk edebiyatında oldukça yaygındır.

baş ka bir aşk / is te mez aş /kın la çar pan /kal bi miz
    _ . _ _ / _ . _ _ / _ . _ _ / _ . _

ey va tan göz/ yaş la rın din/ sin ye tiş tik / çün kü biz

gül ki sen neş'/ en le gül sün/ay gü neş top/ rak de niz

ey va tan göz/ yaş la rın din/ sin ye tiş tik / çün kü biz
  • hababam sınıfı filmlerinden gördükten sonra hayretler içine düştüğüm ve bunları da mı öğreneceğiz dediğim aruz vezni.
    işin komik yanı, bunların görüldüğü 2 derse hasta olmam nedeniyle katılamamıştım.
  • (bkz: aruz vezni)
  • aruz vezni kaliplarindan biri..acik hece kapali hece zimbirtisina gore yapilir..
  • bahr-i rezec grubunun ilk bahridir.
  • kamu bimarina canan deva-i dert eder ihsan
    nicin kilmaz bana derman beni bimar sanmaz mi?

gibi aruz vezni ile yazilmis siirlerin altyapisini olusturan, ilham gelmesi beklenirken geri planda kafa icinde sikca tekrarlanan ve pek cok alternatifi olan kaliplardan biridir. edebiyat derslerinde kim bilir neler dusunurken biz ve kim bilir neler dusunurken ogretmen (hoca) tarafından dinlenen ve anlatilan aruz vezni dimagimizda hos bir seda olarak yer tutmaktadir. kendi kizimin edebiyat dersinde bu konulari gorunce nasil tepkiler verecegini merak etmiyor degilim. ama ben yine de bu dersin akabinde bir diger ders baslayana kadar can babadan (tabii ki can yucel) iki siir okumasini temenni ederim.
hesabın var mı? giriş yap