• bu şarkının klibinde oynayan travesti gonca (cüneyt vağdar) daha 27 yaşındayken, beşiktaş'taki evine götürdüğü üç kişi tarafından vahşice öldürülmüştür. hatta silikonları, dudakları, burnu kesilmiş ve sekiz yerinden bıçaklanmıştır.
  • sarki ilk ciktiginda evet evet donsunler diye tepki verdigimi hatirladigim ama kimsenin donmeyecegine kendiliginden ve hemen kanaat getirmis oldugum sarki. yillar gecti simdi ben bir koyum olsa doner miyim diye dusunup her seferinde de bu sarkiyi aniyorum. kimse donmuyo sehir parasi olmayan herkes icin katlanılmaz bir hal alali cok oldu. koye gitmeyi hayal edenler benim gibi hic koy hayatını tanımamıs olanlar ya da koye misafirlige gidenler. herkesin bir bahanesi var okul-mokul, is-mis, hastane-mastane. otobusten metrodan dolmustan, itis kakistan adim basi cuzdan cikarip herseye parayla ulasmaktan, kalabaliktan, pislikten, trafikten, yorgunluktan asabiyetten zevk alınması gerekirmis gibi davraniyoruz yoksa niye israr ederdik ki? bu kadar katlanilmaz olan nedir koy hayatinda, tuketememek mi derdimiz acaba? parayi, hayatimizi, yollari, insanlari, her turlu ıvır-zıvırı...
  • klipte gerçekten ütopik bir atmosfer vardı. köylülerin evlerine dönmek konusundaki istekliliği bir tarafa, ferdi tayfur'un travesti olduğunu gördüğü köylüye verdiği "oğlum bu ne hal? neyse, gel haydi köye gidiyoruz." tepkisi, akabinde gonca'nın yadırgansa da bir şekilde kabul görüp diğer köylülerle halay çekmesi o dönemde anadolu'da eşcinselliğin bir şekilde hoşgörüyle(veya en azından tahammülle) karşılandığı sonucunu çıkarmama sebep olmuştu.
    bugünün şartlarında bu gerçekten çok uzak bir ihtimalmiş gibi görünse de, bir zamanlar gerçekten öyle olduğunu düşünüyorum halen.
  • klibi, naçizane, şuradan izlenebilir:
    http://www.youtube.com/watch?v=l6uvtq886qa

bütün köy halkının büyük şehre göç etmesi nedeniyle düğünde halay çekecek tek kişi bulamayan ferdi, şehre akrabalarını aramaya gider; olaylar gelişir..
  • şarkının klibinde, ferdi tayfur' un köydeki tanıdıklarından birisini, istanbul'da transeksüel olarak bulup da " önemli değil " manasında omzuna vurması sahnesiyle bile o zaman için başarılı bir klip sayılabilir. belki " önemli değil " demesi de önemli değil ama, işte.
  • türkiye'de yapılmış en tatlı toplum mühendisliği işlerindendi. millet şarkıyla gaza gelir de döner umuduyla yapılmış bir şarkıydı, ama dönmediler, gelmeye devam ettiler.
  • gercek bir seferberlige dönüşmesini ütopik olarak çok istedigim, ferdi tayfur sarkısı.
  • umut akyürekin fadimeyi canlandırdığı bi klibi olan ferdi tayfur şarkısıdır. hatta gelinlik giymiş oynuyodu...
  • (bkz: town portal)
  • mecnun çınar'ın zil sesi
hesabın var mı? giriş yap