• oldukça deneyimli olduğumu düşündüğüm bmw'nin en yakışıklı modelidir. 10-15 sene sonra efsane kasa olarak anılacaktır, şu an insanlar değerini tam olarak bilmiyor bence. dilim döndüğünce bilgi vereyim, elbette birilerinin işine yarar.

- başındaki f'in hiç bir anlamı yoktur. önceki kasalarda "e" harfi entwicklung (development) kelimesinin ilk harfi olarak seçilmişti. sonradan gelen f ve g kasalar sadece alfabetik olarak sonraki harfler oldukları için kullanılıyor.

- makyaj öncesi 320d modellerinin 2014 öncesi olanlarının motor iç üst ve alt zincirleri fabrikadan hatalı gelir. yani 320d alıyorsanız ve araç 2012 ya da 2013 modelse o motor ya serviste ya da sanayide 1 tur indirilmiştir. bunu bilerek almanızda fayda var.

- 320d her ne kadar torkundan ötürü keyifli bir oyuncak gibi gözükse de oldukça sarsıntılı ve gürültülü çalışır. ben hoşlanmadım, bütçe sıkıntısı olmayan birinin de hoşlanacağını pek düşünmüyorum. bu sorun makyajdan sonra da düzelmedi diye biliyorum, deneyimi olanlar daha ayrıntılı anlatabilir.

- müzik sistemine önem veren biriyseniz asla ve asla harman/kardon olmayanlarını almayın. standart müzik sistemi berbat olup, hi-fi sistem olanları inanılmaz yetersizdir. sonradan yaptırırım demeyin, araca sonradan lego gibi her şey takılabilirken müzik sistemi fabrikadan çıkmışçasına yapılamıyor, hatta performans olarak fabrika çıkışı yapılmışının yanına bile yaklaşmıyor. değişik şarkılarda değişik değişik zangırdayan, tıkırdayan bir arabanız oluyor.

- yine müzik sistemi için konuşuyorum. alacağınız aracın özelliklerine kesinlikle servisten baktırın. sonradan harman/kardon yapılmış olanlarını orijinaliyle aynısı zannetmeyin. çin malı hoparlörlere çıkma amfi bulup, insanlardan ederinin on - yirmi katı alınarak yaptırılan rezil sistemler var. çinli kansızlar bmw ile aynı etiketleri yapıştırıp, orijinal beyaz kutusu ve üzerine parça numarasına yazmasına kadar her şeyi taklit edebiliyorlar. bir önceki maddeyi de unutmayın, tüm parçalar orijinal kullanılsaydı bile fabrika çıkışı gibi olmayacaktı.

- bu modelin geliştirilemeyen tek bir özelliği var. analog klimalı bir f30'u hiç bir şekilde dijitale dönüştüremiyorsunuz. araç inanılmaz çirkin ve eski görünüyor. 20 yıllık arabalarda bile dijital klima varken analog klimalı bmw sürmek acı verici bir deneyim olmalı. sakın analog klimalı bir f30 almayın. gerekirse bomboş bir f30 alın ama dijital kliması olsun. bu olayın geri dönüşü yok.

- yinelemek gibi olacak ama alacağınız aracı kesinlikle servisten özelliklerine baktırın. elektrikli koltuğu olmayan m sport arabaların koltukları, döşemeleri çıkarılıp, daha düşük paket sahiplerine satılıyor. m sport araç aldığınızı zannederken aslında fabrikadan comfort, tech plus olarak çıkmış bir aracı çok yüksek fiyattan almış olabilirsiniz. tam tersi de olabilir, araçtan direksiyonu söken, nbt ekranı söken, bunların alt versiyonlarını takarak satmaya çalışan kansızlar var. eğer serviste baktıramıyorsanız, tanıdık yedek parçacınız sistemden bakabilir. satıcıdan şasi no isteyin, son 7 hanesi yeterli olacaktır.

- direksiyon, nbt ekran, ön park sistemi, gösterge ekranı, koltuk ısıtma, f1 vites, ışıklı klima paneli, cruise control, orijinali kadar olmasa da müzik sistemi sonradan kolaylıkla parası neyse verilerek yaptırılabilir şeyler. aracı alırken dijital klima haricindeki özellikleri göz ardı edip, daha düşük fiyattan içi boş bir aracı zevkinize göre donatabilirsiniz.

- 320ied, yani benzinli n13b16 kodlu motor ve etrafındaki sistem oldukça narindir. belli kilometrelerde yapacaklarınız, değiştireceğiniz parçalarınız az çok bellidir. sürpriz masraf asla çıkarmaz, ters köşe yapmaz. bilinen sorunları vardır, hep o parçalar etrafında dönersiniz. sanayiden güvenilir bir ustanız varsa bakım masrafı düşündüğünüzden çok daha az çıkacaktır. yetkili servislere araba bırakan tipler için benzerini söyleyemeyeceğim.

- bütçe sıkıntısı yoksa almanız gereken model n20b20 motorlu 328i ya da b48b20 motorlu 330i'dir. bu araçlarda 320d'ye yakın bir tork elde ederken, bir yandan da 245-255 beygire sahip bir motor sesi dinler ve performansını tecrübe edersiniz. bu araçlardaki motorlar n13b16 gibi narin değildir, o motorlarda yaşayacağınız hiç bir kronik sıkıntıyı bunlarda kolay kolay yaşamazsınız. 328i'lerde zincir sıkıntısı vardır, değiştirilmesi gerekir ama sene 2020 olduğu için önceki sahiplerinden biri genelde değiştirmiş olur. bu sorun b48'lerde yoktur. f30 kasa almak istiyorum diyen birinin alabileceği en üst düzey performanslar bu ikiliden gelir. bir elin parmağı kadar olan 340i'leri hiç denemedim, o yüzden onu dahil etmeden yazıyorum.

- makyajlı araçlarda sayısını doğru hatırlıyorsam 101 noktada yenilik yapılmıştır. makyaj öncesi bir f30 ile makyaj sonrası f30'un tek farkı farları ve stopları değildir. aynı model yılına sahip olsalar bile kesinlikle makyajlısını tercih etmekte fayda var. ufak tefek bir sürü sorunun halledilmesinden ötürü, eften püften şeylere para bayılmazsınız. makyajlıların sistemi makyajsızlara göre çok daha stabildir.

- istisnasız her modelinde, 2012'den 2018'e kadar iç kapı kollarının avucunuza gelen kısmı güneşten ötürü çürür. bunları değiştirmeden kullanan, yapış yapış kollarla gezmeyi tercih eden birinin aracının yağına suyuna ne kadar ilgili olabileceğini(!) her zaman aklınızda bulundurun.

- istisnasız her modelinde, yazılımla ya motoru kucağınıza alırsınız ya da motor ömrünü yarıya indirir, başkasının kucağına bombayı bırakırsınız. buna eskiden yetkili serviste yapılan ama sonradan durdurulan "m power kit" de dahildir. ilanlarda m power kit takılıdır ibaresini görüyorsanız o araçtan uzaklaşın. yazılımdan para kazanan birinden yazılımla ilgili bilgi almayın, taraflıdır. şaka gibi 5-10 beygir yükseltmeyecekseniz her türlü müdahale motora olumsuz yansıyacaktır.

- deri koltuklar güzel gözüküyor olsa da, yazın bol bol terletir. ülkemizde deri bakımı konusu bilinmediğinden sürücü koltuğunun sol parçası ya yırtılmıştır ya yırtılmak üzeredir, en iyi ihtimalle damar damar olmuştur. kumaş koltuk her zaman daha avantajlıdır. koltuğunuzun elektrikli olmasına özellikle dikkat edin, manuel koltukla uğraşırken aracınızı çuvalla para vermenize rağmen bmw gibi değil de tofaş gibi görebilirsiniz. araçların çoğunun bu kadar boş olmasının nedeni bmw ya da bmw türkiye distribütörü değil, hükümettir. ülkede motor hacmine konan vergi sadece motora değil, araçtaki her opsiyona tek tek yansıtılmaktadır. yüzde 90'ında ön park sistemi olmayan 3 serisi araçların hikayesi genel olarak budur. distribütör araçları çekerken "sonradan kolay uygulanabilir" özellikleri siparişlerinden çıkararak seçer. dolayısıyla insanlara görece daha uyguna araba satabilir. ilginç ve üzücü.
  • mavisi orospu çocuğu arabasıdır.
  • arac kilitliyken depo kapagiyla oynayinca damagi bosaliyor ve kapi kilidini acinca depo kapagida aciliyor. dikkat etmezseniz depo kapagi acik gezmis, belkide o sekilde bilmediginiz biryere park etmis olabilirsiniz.
  • yakında yerini kendisinden çok daha seksi ve havalı görünen g20 kasaya bırakacak olan e46 ile beraber en yakışıklı 3 serisi modeli. (bkz: subjektivite)
    inşallah izolasyon ve ses sistemi daha iyi olmuştur dedirten...

https://www.carmagazine.co.uk/…enamed-g20-revealed/
  • estorili var estoriliiiiiiiiiiii... rabbime şükürler olsun...

http://www.f30post.com/…0/naias/msport/img_6404.jpg
  • bir e 36 değil.*

edit: çünkü daha fazlası...
  • "servise en az giden modeli" cümlesi külliyen yalandır.

veya doğrudur. satın alan kitle genelde yetkili servise gitmez sanayiye götürür.
  • (bkz: f30)
  • bir e90 kullanıcısı olarak 1.6 benzin yani 3.20i'yi kullandım. araba m paketti dolayısıyla içi hakikaten güzeldi. multimedya olarak da zirvede. ancak araba bmw kimliğinden çok bir audi gibi hissettirdi bana. fazla konforluydu ve atik değildi.

e90'la kıyaslarsam e90 çok daha iyi performans veriyor ancak rahatlık ve araç içi eğlence olarak f30 bariz önde. ayrıca f30 çok daha güzel görünüyor.

edit: anlatım bozukluğu
  • kendi klasmanındaki araçlara selektör yaptığında yanından öyle hızla keyfile geçebilme ihtimali yoktur,
hesabın var mı? giriş yap