• sanırım yapilabilecek en iyi black metal albümü buydu. isbu alt müzik turunu on planda olan gruplardan underground takilan gruplara kadar yakindan takip ederim ama henuz bunun tahtina oturan bir album olmadi. gerek felsefeyle içiçe derin sözleri, gerek de davulları ile seçkin bir başyapıt. türü sevmeyeni bile black metale isindirma potansiyeli mevcut. album genelindeki kaotik ama ayni zamanda melodik yapida, özellikle deginilmesi gerekirse de beşinci şarkıda (exercises in futility v) caresizlik icinde karanlik tarafindan yutuluyormus gibi hissetmek anormal değil.

"her imparatorluk,
    her millet,
    her kabile,
    sandı sonun
    biraz daha iyi olacağını"
  • --- spoiler ---

as if everything was to be made right one day,
    dreams don't come true for people like us.
    --- spoiler ---
  • sirf black metal degil son on senedir metal camiasinda yayinlanmis en iyi albumlerden biridir, bir basyapıttır.
  • son iki haftadir ogle ve aksamustu olmak uzere gunde iki doz aldigim leziz black metal basyapiti. onlar ne bicim melodiler, davullar, vokaller, sozler vicdansizlar. allahiniz kitabiniz yok mu lan? ozellikle exercises in futility v ile bagladi beni kendine ilk basta. ozellikle o efsanevi melankolik melodi ve kendisine eslik eden, tam bir cymbal şov olan davul partisyonlarinin oldugu kisimda dinlerken resmen kendimden geciyorum, sarsilarak bosaliyorum. bu albumun mukemmeligi ve hayvanligi hislerimi nazik bir sekilde anlatmama mani oluyor.
  • yok gerçekten tarihin en iyi albümlerinden biri. amına koyim böyle bir albüm mü olur, yıllardır dinle dinle, her saniyesini, her sözünü ezberle sonra yine her dinlemede ilk şarkısının introsunda orgazm ol.

öyle bir açılıyor ki albüm resmen ''büyük bir eserim ben'' diye bağırıyor. öyle şatafat falan değil, saf sanatsal büyüklük bu.

şahsi kanaatimce black metal türünün paracletus ile birlikte en önemli modern başyapıtı.
  • --- spoiler ---

it took a quarry to bury the dreams.
    --- spoiler ---
  • aynı zamanda albümün kapanış sözleridir.

"another chapter in the handbook for exercises in futility" denir ve biter
  • 2015'in en iyi metal albümü.
  • milenyumun de mysteriis dom sathanas'ı. eksik kalır yanı var mıdır bilemem ama fazlası var gibi.
hesabın var mı? giriş yap