• leman sam'ın illa albümünün kayıtları sırasında stüdyoya* giderken tel almak için tünelde taksiyi durduran, senkop'tan teli alıp başka bir taksiye binen ve gitarlarını diğer takside unutan, eşi ile birlikte evden çıkıp otoparktan arabayı çıkartıp eşini orada bırakıp giden, bazen edirne yolundan geri dönen mükemmel gitarist.
  • soundcheck sırasında efekt prosesörü yerine arabasının cd çalarını getirip ismail soyberk'e "e ben bu cakı bunu neresine sokucam?" diye soran kişidir. ismail soyberk'in "abi o prosesör değil ki, arabanın cd çaları" demesi üzerine "aa, evet yahu..." demiştir.
  • turkiye'deki albumlerde, klasik gitar kayitlarinin cogunu calan gitarist.
  • bilen bilir, discogs adlı bir site var, albüm veritabanı. ben de elimden geldiğince elimdeki cd ve kasetlerin kartonetlerindeki bilgileri bu siteye aktarmaktayım.
    abartısız söylüyorum, 90'ların ve 2000'lerin pop albümlerinde 10 albümden 9'unda gitarları çalan ya bu abimiz çıktı ya da erdinç şenyaylar. neredeyse çalmadığı albüm, çalmadığı şarkıcı kalmamış. kaliteli sanatçılara da çalmış, tabiri caizse mankenden bozma sesi olmayan şarkıcımsıların albümlerinde de çalmış. (şimdilik) discogs'a göre en az 575 albümde çalmış ve bu sitede henüz bilgileri eklenmemiş (ve benim elimde olup henüz bilgilerini eklemediğim) birçok albüm var. ek olarak hala müzik piyasasının içinde, yeni albümlere de çalmakta. mesela tarkan'ın son çıkan 10 albümünde 2 şarkının gitarlarını çalmış, yine sezen aksu'nun son çıkan biraz pop biraz sezen albümünün gitarlarının büyük bir kısmını kendisi çalmış. ben çaldığı albüm sayısının aslında 1000'i geçtiğini tahmin ediyorum.
    piyasaya birçok gitarist yetiştirmiştir. bir de yanlış hatırlamıyorsam kenan doğulu çocukken kendisinden gitar dersleri almış.
    ek olarak bir sitede gördüğüme göre yıl itibariyle 60'ını devirmiştir. allah uzun ömür versin kendisine.
  • gitarist, besteci, orkestra şefi leo brouwer' ın , gitarist costas cotsiolis ile birlikte memleketimizi seminer maksatlı ziyareti esnasında, brouwer' ın bir bestesini kendisine çalmış ve besteciden "artık benim için bu eseri gerçekten çalabilen dünyada üç kişi var ve biri sizsiniz" övgüsünü bileğinin hakkıyla alan, yaşayan, yürüyen, aramızda dolaşan efsane gitarist...

merak edenler için, brouwer in saydığı diğer iki isimden biri büyük gitarist julian bream, diğeri ise kendisinin hemen hemen bütün eserlerini çalmış olan costas cotsiolis dir.

erdem sökmen halen istanbul üniversitesi devlet konservatuarı' nda gitar hocasıdır. yeteneğini her ne kadar popüler şarkıcıların albümlerinde ve grubu passiflora da kullansa da (grup passiflora yı severiz o ayrı), aslında dünyanın sayılı ve önde gelen klasik gitaristlerinden birisidir.
  • beste yapsana deyince "bach yapmış yapacağı kadar " diye cevap veren gitarcı.
  • erkan ogur un binlerce dolar degerinde iki adet gitarini taksimde biryerlerde unuttuguna dair rivayetler vardir.
  • yuzunu gormek isteyenlerin sezen aksu'nun "isik dogudan yukselir" albumunun kapagina bakabilecegi gitaristimiz.
    (en solda, ustten 3. foto)
  • arnavut kaldırımı ve sonuna kadar parçalarındaki gitarları, diper bir gitar üstadımız erdinç şenyaylar çalmıştır deyip, geçiyoruz tanımımıza,

yaklaşık 30 senedir, hatta belki de daha fazla süredir türk müziğine stüdyo müzisyeni olarak emek vermiş, her ne kadar orijinali paco de lucia‘nın bestesi olsa da, tuana gibi unutulmayan bir parçayı kazandırmış, büyük gitarist, usta müzisyen.

aslında, 90’larda kartonet okuyarak başlamıştım ben de. bir parçanın arka bahçesinde, mutfağında kimler varmış, kimler davul, bas, gitarıyla eşlik etmiş, onları kim yoğurmuş, kim müziklerini yapmış derken, 2000’lerden sonra internet iyice yoğunlaşıp, hayatımıza youtube’da girdikten sonra, böyle müzisyenlerle haşır neşir olmaya başladım. sonra da videolarını gördükçe, iyice kanım ısınmaya başladı bu müzisyenlere.

erdem sökmen de böyledir, neredeyse 750 farklı kayıt var discogs adlı müzik veritabanı sitesinde. ki burada eklenmeyenlerle birlikte, bu adam 1000 küsür albüme çaldı belki, ne turnelere çıktı, ne konserler verdi, ki bir ara itü’de gitar bölümünde hocalık yaptığını da okumuştum.

ama şöyle de bir durum var, instagram’dan filan takip ediyorum kendisini. böyle bir camiadan sıkılmış, piyasa albümlerinde akır basmaktan gına gelmiş, “çağıran olursa giderim, basarım akorumu paramı alırım.” havası var sanki. bu adam kesinlikle dünya çapında bir grupla klasik müzik icra edecek bir adammış. gördüklerim bu! paylaştığı videolar, sonra zamanındaki passiflora grubu hasan meten’le olan grupları filan, artık sadece klasik müziğe yönelmek istediğini de doğruluyor aslında.

daha onlarcasını sayabilirim, ama
    tuana zaten başlı başına bir klasik, tarkan‘ın gitti gideli‘si, sonra yaşar‘ın yaz bitti‘si, içimi huzur dolduran parçalar. arada açar açar, gitarlarını dinlerim, hele yaz bitti’nin sonundaki bölüm bitirir beni.

ne diyelim, elleri dert görmesin, uzun ve sağlıklı yaşasın.
  • bugün anadolu üniversitesi'nde dinleme şerefine eriştim kendisini. sonra eve dönüp çaldığımı sandığım gitarımı götüme soktum.

klasik gitar denen enstrüman bu abinin çaldığından daha iyi çalınamaz, işte o kadar.

ayrıca pek kibarmış, her şarkıdan sonra gelen alkışlarla ayağa kalkıp seyirciyi selamlayıp sonraki şarkıya geçti. evet istisnasız her şarkıda.
hesabın var mı? giriş yap