• yalnızca bir takma isim değildir. romain gary'nin romain gary'den çıkardığı ve romain gary'yi aştığı ikinci bir yazar kişiliğidir bu belki de.
    (bkz: onca yoksulluk varken)
    (bkz: yalan roman)
  • vasiyetnamesinin son sözleri şudur: " iyi eğlendim. hoşçakalın ve teşekkürler. "
  • goncourt ödüllü fransız yazar romain gary ' nin takma adıdır .

--- spoiler ---

gary , genç bir yazarın ikinci kitabı olarak kaleme aldığı onca yoksulluk varken (la vie devant soi) adlı eseri bu takma adla yayınlatmıştır.
    gary 'nin 1975 ' te onca yoksulluk varken ' le layık görüldüğü goncourt ödülü ' nü iki ayrı isimle kazanması fransız edebiyat aleminde büyük bir skandal doğurmuştur.
    yazarın ölümünden sonra , vasiyetnamesi olarak yeğeni paul pavloviç ' in bastırdığı emila ajar' ın yaşamı ve ölümü (vie et mort d'emile ajar , 1981 ) kitabının bir yerinde romain gray bütün bu oyunu şu yalın cümleyle ifade etmiştir .

"yalnızca kendim olmaktan bıkmıştım ".
  • "insan her şeyi anladığında mutlaka ağır bir sinir krizi geçirir. bilinçlilik bunu gerektirir."
  • son zamanlarda okuduğum açık ara en iyi yazar. müthiş. bütün dili, kurgusu, karakterleri.
    sinir oldum kendime şimdiye kadar okumadığım için. çevirisinin kötü olduğunu söyleyenler olmuştu ben okumadan önce ama ben gayet iyi buldum ya. her kitapta bir sürü yerin altını çizdim, okurken delirdim, aşık oldum, olurken vazgeçip yine delirdim.

"yerimde isa olsa, "mesihçe eğilimler' yüzünden ne biçim insülin verirlerdi."

"gündelik, bildik anlam yokluğu söz konusu olduğu sürece bir umut ışığı var demektir. kitabımı bitireceğim, çünkü kelimeler arasındaki boşluklar bana bir şans tanıyor."
  • "yalan-roman (pseudo)" adlı romanında, ortaya çıkmayan biri olarak yazdığı ilk romanı "onca yoksulluk varken (la vie devant soi)"in ardından kendisine belli yakıştırmalar yapan, çevreleri alaya almış ve "deli"yi oynamıştır. bu romanın birinci bölümündeki şu kısım ise, beni benden almıştır. niye biliyor musunuz, "çünkü konumuzla hiç ilgisi yok".

--- spoiler ---

kendimden kaçmak için her yolu denedim. hatta svahili dilini öğrenmeye bile kalktım, bu dilin her şeye karşın bana çok uzak kalacağını düşünerek. çalıştım, çok uğraştım; ama boşuna, svahili dilinde bile kendimi anlıyordum, ait oluş yakamı bırakmıyordu.

bunun üzerine macarca-fince’yi denedim.cahors’da macarca-fince bilen birine rastlayamayacağımdan, böylece de kendi kendimle burun buruna gelmeyeceğimden emindim. ama kendimi güvenlikte hissetmiyordum; lot bölgesi’nde bile macarca-fince bilen birilerinin bulunabileceği düşüncesi beni tedirgin ediyordu. bu dili bilenler bir tek biz olacağımızdan, duygulanıp birbirimizin kollarına atılmamız ve açık yüreklilikle konuşmamız tehlikesi vardı. karşılıklı suçüstüler açığa vurulacaktı, ondan sonra da gelsin posta arabası saldırısı. “posta arabası saldırısı” diyorum, çünkü konumuzla hiç ilgisi yok, bu da kaçırılmaması gereken bir fırsat. konuyla ilgili olmayı kesinlikle istemiyorum.

--- spoiler ---

edit: imlâ
  • eleştirmenlerle bayağı derinden dalgasını geçmiş, iki farklı insanmış tripleriyle tavana vurmuş, sonra da hayatla da dalga geçtiğini anlatmak istercesine intihar etmiş, eski zaman insanlarından bir yazar.
  • diğer adı romain gary olan güzel bir yazardır..
    yıldız yiyiciler adında güzel bir romanı da vardır
  • asil adi romain gary olan, intahar ederek yasamina son veren ve asil kimliginin olumunden sonra aciklanmasini istemis yazardir.

jean luc godardin serseri asiklar filmiyle tanidigimiz donemin unlu aktristlerinden jean seberg, yazarin esiydi ve olumunden sonra yazarin kimligini aciklayan da kendisidir.

romain gary adiyla yazdigi kitaplar, bir tur onyargiyla ses getirmemeye baslayinca, bu takma adi kullanmaya baslamis,
    onca yoksulluk varken aldigi goncourt odulunu kabul etmeye, uzak bir akrabasini yollamisti yanilmiyorsam. (yaniliyorsam duzeltsin birileri..)
  • emile ajar diye bir insan şu güzel dünyada var olmamıştır.
    romain gary adlı yazarın yarattığı sanal bir kişiliktir. tutup da emile ajar şu yıllar arasında yaşamıştır, çok güzel yazardır, vasiyetnamesinin son sözü şudur vs vs demek, komiktir, pot kırmaktır. hele hele "diğer adı romain gary olan" demek...
    (bkz: romain gary)
hesabın var mı? giriş yap