• ekvator'a gitme isteğimi artırmış adam. kendisinin gidebileceğine yönelik şüphelerim artıyor ama ben giderim be abi.

abd'nin ekvator'un (sığınma talebinin kabulü durumunda) ticaret kolaylıkları haklarını iptal edebileceği sinyaline karşı ekvator abd'de sahip olduğu gümrük avantajlarından tek taraflı olarak vazgeçtiğini açıkladı.

asıl bomba: ekvator dışişleri bakanı, ülkesinin insan hakları eğitiminde kullanılması koşuluyla abd'ye yıllık 23 milyon dolarlık bağış yapabileceğini söyledi. sözlüğe smiley koyduracak bana, o olucak.
  • kendi vatanını satmamış aksine korumuş olan kişidir. ortaya çıkardığı istihbarat yöntemi, hem kendi anayasasına aykırıdır hem de amerika içindeki amerikan vatandaşlarına karşı da kullanılması gayet mümkün ve muhtemeldir. bana göre, bırak amerikan vatandaşlarını, bizlere bile bir iyilik yapmıştır. bu tarz yöntemlerin yaygınlaşması ve herkesce kullanılır hale gelmesi, aktif bir atom bombasının güvenlik seviyesi düşük bir sergide sergilenmesi kadar risklidir. insan haklarına aykırı ve özel yaşamın gizliliğini yok edici teknolojilerin yarın öbür gün kimlerin eline geçeceği asla bilinemez.
  • abd dışişleri bakanı john kerry tarafından ülkesine geri dönmesi istenen kişi. memnun oluruz demiş bakan. ben de diyorum ki:

(bkz: inanma seni sikecek)
  • dan brown'un 1998 yilinda yazdigi dijital kale romaninda gecen ensei tankado karakterine birebir benzeyen eski nsa calisani. romanda bugun yasanilan olayin cok benzeri yasaniyor okuyanlar bilir. ensei tankado isimli eski nsa calisani, nsa'nin dunyadaki tum internet ortaminin izlenmesi amaciyla urettigi devasa makina olan transltr'nin kisisel mahremiyet sinirlarini astigi icin hukuksuz oldugu ve bu projenin bitirilmesini savunuyordu. tankado, kimseyi arkasina alamayinca viruslu bir dongu gelistirip bir takim mind gamelerle makinayi nsa baskan yardimcisina yaktiriyor. snowden da bu makinanin adinin prism oldugunu soyluyor ve tipki tankado gibi kisisel alana mudahale edildigi icin nsa'ya "ihanet" ediyor.

sozun ozu, dan brown reyiz bu yasanan olayi 15 sene oncesinden yazmis. simdi cikip yasar nuri ozturk gibi biz bunlari kitaplarimizda yazdik dese kimse sesini cikaramaz.
  • yüzümü güldüren adam.

şu an aeroflot su150 uçuşu moskova'dan kalktı, küba'ya doğru yolda. uçak snowden'le röportaj yapmak için binmiş gazeteciler ve tahmini abd güvenlik ve istihbarat organizasyonlarından insanlarla dolu.

snowden'in oturması beklenen 17a koltuğu boş!!!

puhahaaaaaaaaaaa!..

hocalarının kim dotcom ve julian assange olması tesadüf değil.
  • jon oliver'a verdiği ropörtaj şurdan izlenebilecek insan evladı.

--- spoiler ---
    bu kadar zeki ve kişiliği oturmuş bir adam olduğunu bilmiyordum. aslında sızdırdığı belgelerle tarihteki nice "devrimci benim" diyecek adamdan çok daha büyük bir iş yaptı. ama yaşadığımız bu cesur yeni dünyada tabii ki yaprak bile kıpırdamadı.
    --- spoiler ---
  • "suçu açığa çıkarmak suç olarak kabul ediliyorsa, suçlular tarafından yönetiliyorsunuz demektir." - edward snowden
  • an itibariyle gündemde. ne olduğuna bi bakiim editlerim. bizim derdimiz bize yetiyo zaten!

nsa dan yani amerikan istihbarat servisinden bilgi sızdırmış. hayatını tehlikeye atmış diyorlar.

amerikanın gizlice yürüttüğü gözetim ve denetim sistemiyle tüm dünyadaki insanların gizliliğini, internet ve hatta daha fazla özgürlüğünü kısıtlayacak olmasına vicdanı el vermemiş.

şu an hong kong'daymış. amerika ve bu ülke arasında karşılıklı suçlu iadesi anlaşması olduğuna ise hükümetin kendisine destek olacağı savıyla karşılık vermiş.

neler oluyo lan?
  • reddit'de yaptığı iama'de saklayacak bir şeyi olmadığı için gizliliğe önem vermediğini söyleyenlere** durumu şu şekilde özetlemiştir:

--- spoiler ---
    "arguing that you don't care about the right to privacy because you have nothing to hide is no different than saying you don't care about free speech because you have nothing to say. "

yani;
    "saklayacak bir şeyi olmadığı için gizliliği önemsemediğini söylemek, söyleyecek bir şeyi olmadığı için ifade özgürlüğüne ihtiyacı olmadığı söylemekten farklı değildir."
    --- spoiler ---
  • snowden: "kişisel tatmin açısından baktığımda görev, zaten başarıya ulaştı. ben kazandım. gazeteciler çalışabildiği, görevlerini yapabildiği sürece, yapmaya çalıştığım her şey meşru demektir. ben, toplumu değiştirmek istemedim. benim istediğim, sadece topluma kendisini değiştirmesi için bir şans vermekti. tek arzum, toplumun nasıl yönetildiği ile ilgili söz hakkına sahip olmasıydı. bunu da başardım."

nsa'da çalıştığı günler ile ilgili bir soruya yanıt veren snowden, "bir süre sonra kör olmaya başladığımı fark ettim. örnek alabileceğim kimse yoktu. düşüncelerimi kamuoyu ile paylaşıp paylaşmamam gerektiğini bilmiyordum. ben de eyleme geçmenin, hiçbir şey yapmamaktan daha iyi olduğunu düşündüm" dedi.

snowden bir cesur adam.

http://www.trthaber.com/…n-ben-kazandim-113180.html
hesabın var mı? giriş yap