• dört temel elementin su katılmamış*halidir aynı zamanda.

(bkz: dört element)
  • 70'li yıllardan kalma bir pop-funk grubu. fantasy şarkısının gerçek sahipleri.
  • fantasy'nin konser performanslarını harika icra eden grup. genellikle kool and the gang ile karıştırılır. solist philip bailey gelmiş geçmiş en iyi falsettolardan biridir kanımca. onu dinlerken ben çatlayacak gibi oluyorum.

müthiş :
    http://www.youtube.com/watch?v=0xa-tmxwhas
  • yemin ediyorum, dinlemeyeli rahat 10-12 sene olmuştur. ama işte, intouchables'ı izleyince anılarım depreşti. bi ecayip oldum. hey gidinin be...
  • 74'deki california jam'de deep purple ile birlikte boy göstermişlerdir.
  • 80'lerin sonunda çıkardıkları system of survival adlı electro funk albümleri de arşivliktir bu amcaların. hep kool and the gang'le mukayese edilirlerdi 70'lerin sonu ve 80'lerin başlarında, nedendir bilmem.
  • saygıda kusur etmenin günah olduğu gruptur..
    boogie wonderland, let's groove, september, fantasy.....
    daha ne olsun?*
    döneminin ve tüm zamanların en güzel şarkılarından değil de ne?
  • dinlenmesi gereken parçalarına can't hide love ve sun goddess'i de ekleyelim.

geçen yaz çok süper bir arkadaş grubuyla takıldım. aralarından biri yaşadığım şehir olan, ankara'da tanınan bir yerel müzisyen. yok teksaslı özcan değil... yani yerel dediysem, çankaya ile sınırlı. neyse bu sevdiğim arkadaşımla bayaa zaman geçirdim. bir müzisyenin gözünden, iyi müzik nedir onu kapayım istedim. çünkü, cd ve plak toplayan ben, şimdiye kadar blokflüt dışında bir müzik aletini çalmadım, çalamadım. o yüzden merak ediyorum, müzik yapan adam ne dinler? neyi sever? çünkü bu şuna benziyor. ne bileyim, mesela bir otomobil veya motosiklet yarışçısı, günlük hayatında hangi lastiği kullanıyor bakarsın, sorarsın. çünkü adam pistte kırk tanesini deniştir. zorlamıştır. hangisi gerçekten iyidir, hangisi göz boyamaktadır bilir. doğru yolda mıyım bileyim istedim.

ben de arkadaşla, karı-kız muhabbetinden arta kalan zamanlarda müzik hakkında konuşmaya çalışıyorum. blues'dır, rock'dır anlatıyor ben dinliyorum. aslında çok da benim bilmediğim noktalara değinmiyor ama adam tecrübeli. kafa sallıyorum. ortam müsait olsa not tutacağım. neyse bir ara muhabbet funk'a döndü. buna dedim "abi earth, wind & fire da çok güzel grup bayılıyorum". "o ne abi, hiç duymadım" dedi. birşey diyemedim. earth, wind & fire nedir hakkaten? nasıl anlatırsın? zaten alkolün etkisi altında çok detaylı açıklama yapacak takatim olmadığı için "funk grubu falan, seksenlerden" dedim geçiştirdim. içimden de bela okudum.

şimdi bakıyorum da, sözlükte de durum pek farklı değil. ha zevk meselidir o ayrı, fakat ossuruktan gruplara sayfa sayfa entry girilirken, bu adamlar için daha sayfanın beşte biri dolmamış.

neyse bağlayayım. iyi gruptur, güzel gruptur. aşırı popüler olamasının nedeni de, bence birey olarak çok ünlenmiş, kitlelerce usta ilan edilmiş adamları, kadınları barındıramamışlardır. ha hepsi de iyi müzisyendirler, fakat işlerine, güçlerine bakarlar.

bakın fun lovin' criminals, love unlimited parçasında ne diyor:

..
    now i was watching banachek
    my mind's eye
    right back when i was a seed
    and learning 'bout life
    at night they came together and gave me sight
    he said it's better doing this, than sucking on a pipe
    now when she came over, she brought the discus
    on and on, she promised to kick this
    ewf, stole my breath
    when he finished, there was nothing left
    ...
  • nefis mi nefis sarkilarin sahipleri olan evlere senlik grup
  • zamanında bütün dünyanın funk rezervini karşılamış bir grup.böyle bi sound olamaz
hesabın var mı? giriş yap