• türkiye'den çekilme kararı almış kozmetik perakendecisi, çekilme sebebi pazar paylarını arttıramamalarıymış. eğer markalarını avrupa'da olduğu gibi konumlandırmış olsalardı pazar payını arttırmada sıkıntı yaşayacaklarını zannetmiyorum, oysa yurtdışındaki douglas ile türkiye'deki arasında dağlar kadar fark vardı, türkiye'de kendileri gibi gelip fark yaratmak yerine zaten bu ülkede var olan onlarcasını taklit ederek pazara girdiler, ki bu pazarda yer almaları namümkündü. daha açık olmak gerekirse, avrupa'daki douglas mağazaları bir market gibidir, migrostan nasıl rahatlıkla ürününüzü seçip kasada ödüyorsanız aynı mantıkla çalışır, ancak ürünle ilgili ihtiyacınız olduğunda gerçekten bilgili bir ürün temsilcisi size destek verir. oysa türkiye'deki douglas mağazaları örneğin bir sevil parfümeriden çok da farklı değildi, stantların yerleşiminden tutun, personele kadar birebir aynı. girer girmez karşılama, marka ürün temsilcileri tarafından kafakola alınma, oturtup makyaj yaparken tüm ürünleri (ki çoğunlukla yetersiz bilgiyle) satmaya çalışma, vb. bu muameleyi görmekten hoşlanan olabilir tabi ki ama benim gibi misal chanel veya lancome standında yanında biri bitivermeden ürünleri evirip çevirmek, içeriğine kadar incelemek ve kısaca biri kafanı ütülemeden seçim yapmak isteyenler de olabilir. türkiye sınırlarında duty free haricinde market benzeri (raflar birbirine paralel dizilmiş, az sayıda eleman ile) çalışan kozmetik perakendecisi yok, bilen varsa editlemek boynumun borcu. gratis, watsons falan demeyin rica edeceğim.
  • ismi ülkemizde çoğunlukla sanılanın aksine "daglıs" şeklinde değil, "duglas" (l "lale" kelimesindeki gibi yumuşak) şeklinde okunan ve en azından memleketi almanya'da gayet iyi hizmet veren tabiri caizse sevil parfümeri muadili şirket.
  • viyana'da her sokakta ortalama 3-4 tane bulunan kozmetikci. bi bakiyosun douglas, 2 adim atiyosun yine douglas, yolun karsisina bakiyorsun, o da ne? douglas! ne bicim pazarlama stratejiniz var arkadas? müller buraya bin basar ama bunlar gibi abartmamislar.
  • nişantaşı city's mağazasında 40 tl'ye dior fondöten, 20 tl'ye dior ruj gibi nice ürünlerin satıldığı mağazadır.

bazı ürünleri bitirmeye çalışıyorlar anladığım kadarıyla...
  • kanyon'daki mağazasına uğradım bir hafta önce ve neredeyse indirimdeki kullanabileceğim çoğu ürünler tükenmiş. geriye talep görmeyecek renklerde farlar, rujlar falan kalmış. kasadaki arkadaş ara ara gelin bakın, diğer ürünlerde de indirimler değişecek dedi.
  • nyx'i türkiye'ye getirip 3 katı fiyatına satan kozmetikçi.

rimmel'i watsons aynı fiyata satıyor, the balm'ı gratis aynı fiyata satıyor. bunlar 5 dolarlık lipgloss'u 30tl'ye satıyorlar.
  • bugün öğrendiğim kadarıyla türkiye'den çekilecek firma. feci indirim var.
  • şu ürünü harika bir dudak kremidir, uzun zamandır kullandığım ve çok memnun kaldığım bir ürün. 15 tl gibi bir fiyatı var ve kasanın yanında yer alıyor. dudak bakımı için birebir.
  • türkiye'den çekilecek kozmetik zinciri. kanyon'daki mağazalarını pek severdim, yazık oldu. bütün ürünleri indirime girmiş, high-end ürünleri talan edecek benim gibi kız bacılarıma duyurulur.
  • turkiye'deki magazalari da $u $ekilde,

adana-seyhan
    ankara - çankaya
    ankara - etlik
    bursa - emek
    denizli - çamlık
    eskişehir - espark
    istanbul - bakırköy
    istanbul - levent
    istanbul - nişantaşı
    izmir - bornova
    mersin - yenişehir