• kettlebell ile uzaktan yakından alakası olmayan kullanışlı alet.

bant size sürekli bir tansiyon sağlar, serbest ağırlıklar öyle değildir.

seyahat halindeki kişiler için de can kurtarır, cidden cebe bile sığabilir.

kettlebell ise portatif değildir, biri elma iken diğeri armuttur.

biri squat rack ise diğeri cable station olur.
  • gündemimiz malum corona

salonlara yasak gelmeden öncesinde zaten bırakmıştım salona gitmeyi. yasağın yayınlandığı akşam da gidip dolabımdaki malzemelerimi aldım. bir de decathlon'dan direnç bandı sipariş ettim. evde kardiyoyu yapmak sorun değil. eliptik bisikletim var ve ip de atlayabilirim ama ağırlık ekipmanı olmadığı için ağırlık olayı eksik kalacaktı. bu noktada direnç bandı aklıma ilk gelen şey oldu. siparişim bugün muhtemelen ulaşır ve ilerleyen zamanlarda edit yaparım.

buraya da birkaç video bırakacağım. bunlardan karışık hazırlayacağım bir program uygulayacağım.

ısınma-mobilite

örnek 1

örnek 2

örnek 3

örnek 4

link 5

edit: oluşturduğum program şöyle

banded squat 3×20
    banded seated leg extensions 3×15
    banded lying hamstring curl 3×15
    banded cable pull tgroughs 3×15
    circle seated adductors 3×15
    banded seated abductors 3×20

banded lat pull down 3×15
    over banded bar row 3×12
    banded floor bar press 3×15
    banded ches fly 3×15
    banded face pull 3×15
    banded overhead press 4×7
    banded straight arm pull overs 3×15
    banded overhead triceps extensions 3×15
    banded tricep pul downs 3×15

gayet verim aldım tavsiye ediyorum.

edit: güncellendi
  • bütün kas gruplarına yönelik çalışmalara imkan veren ve çantaya konulup her yere götürülebilecek mükemmel bir spor aleti. sık sık seyahat edenlerin ve evde çalışanların mutlaka bir tane edinmesi gerekiyor.
    serbest ağırlıklara nazaran daha fazla esneklik kazandırmasının yanı sıra istenilen kas grubunu daha verimli çalıştırma imkanı da sağlıyor. ayrıca, eklem ve kas sağlığı açısından serbest ağırlıklardan daha avantajlı. yine de en iyi seçim; vücut ağırlığı, direnç bandı ve serbest ağırlıklardan kombine bir program oluşturmakta.
    örnek bir çalışma programı

*
  • direnç bandına boş iş diyen adamların iş bilmezliği olsa gerek dalga geçilmiş. direnç bandının mantığı ile badicilerin kullanmaya bayıldığı kablo makinasının çalışma mantığı aynıdır.

mobilite için yararlı, kas geliştirmek için yararsız banttır. bileşik hareketlerde, ağır kilolar öncesi scapula (kürek kemikleri) sıkmaya alışmak ve omuz rotator cuff kaslarını hazırlamak önemlidir. direnç bandıyla yapılan mobilite egzersizleri bunlar için çok faydalıdır.
  • hakkında yapılan "ucuz yer kaplamayan ekipman" tanımlamasından artık ucuzu çıkartmak gerek zira corona fırsatçılığından direnç bandları da etkilenmiş 30 liraya satılan bandlar 100 liraya çıkmıştır.

temin konusunda fikir verebilecekler yeşillendirebilir.

şu sıralar karaborsa olmuş ev antrenmanları için birebir ekipman.
  • tıra bağlayıp araba çekmeye çalışan arkadaşlar için uyarıyorum, kopar. onun dışında koparabilecek bi kuvvetiniz varsa zaten bu bantları kullanmayın.
  • 3 aydır mecburiyetten ara verdiğim fitnessa artık salon yerine evde devam etmek için ekipmanlarımı arttırırken tanıştığım fitness araçlarıdır.

25, 35 ve 45 kg direncindeki bantları decathlon'dan aldım.

özellikle bar gerektiren hareketlerin ev ortamında yapılabilmesini çok kolaylaştırıyor bu bantlar ve dirençleri de gerçek ağırlıklarla eşdeğer. yaptığım iki antremanda da bunu hissettim.

üstelik maliyet olarak da evdeki ağırlık plakalarımı arttırmaktan çok daha uyguna geldi.
  • dechatlon hala aynı fiyattan satışını yapmakta direnç bantlarının.

uyanık olun kanınızı ülkemizin fırsatçı sülüklerine emdireceğinize, makul seviyede ama sürekli emen fransız sülüklerini tercih edin.

ekonomin veya ekonomi felsefen olmayınca one time shot hit and run, ekonomik felsefen olup kapitalistleşince sustainable sucking blood.

edit: cahilliği giderme editi.
  • bir kaç haftadır şöyle fiyatlarına bakındığım hede.

dambıllar çok yer kaplamaya başladığından ve kas hareketleri yaparken, bantlara göre çok daha dikkatli olmak gerektiğinden, almak için, tiplere, uzunluklara vs bakıyordum.

tek kalıptan çıkmış olanlar, bir yere klips, kanca ile bağlananlardan çok daha ergonomik olduğu gibi, yaşanabilecek tehlikeyi en aza indirgiyorlar. nitekim, bir kuvvet uyguluyorsunuz ve o kuvvetin karşılığında bir kuvvet de size uygulanıyor. ( kuvvetler eşit değil bu arada * )

her neyse, 5-6 sene önce 5-6 parçalı olan setler 50tl iken şu anda 700tl civarında geziyor. yani insan düşünüyor da, bu araçların yapımı için gerekli olan malzeme de neyin enflasyonu olmuş olabilir ki ? dolar, euro kuru ile hesaplama yaptığınızda, 5-6 yıl önce ki kurla şimdiki kur arasında 4-6 kat civarı fark var. hadi basit ortalama alıp, 5 kat diyelim. 250tl olmasını beklersiniz. 50tl kar marjı olsun diyelim. tek bir ürün için 50tl'de ulaştırma diyelim ki, toptan alımlarda mümkün değil. 350tl olması gerek. 700tl yahu.

bu ülkenin, bu iğrenç esnafından, böyle ekonomiden gerçekten tiksinmeye, nefret etmeye başladım. abd, kanada, avrupa birliği ülkeleri vatandaşı, şu 5 tane plastik türü ürün için oturup böyle hesap yapmıyor. biz ise, akp'nin muhteşem ekonomisi sebebiyle, dünya üzerindeki herbokolog sayısını arttırmaya ant içer gibi yaşıyoruz.

sonra indim çarşıya. don lastiği istiyorum dedim. 20 metre don lastiği aldım geldim. peki bu ne kadar 70tl. evet, 20 metre don lastiği 70tl.

evet, evde don lastiği ile vücut geliştirme pozisyonu girip, birkaç gündür kahkahalar ile gülmekten, epey karın kası yapmışımdır.
  • bir süredir full body programımı parkta direnç bandı ile yapıyorum. evdekine nazaran parkın egzersiz alanında yapmak daha pratik geldi bana. bi kere evde kapıya kıstırıp yapmak insanı hep tedirgin ediyor. sanki çok aslırısam kapı yerinden sökülecekmiş gibi bi tedirginlik gölge düşüyor antrenmana. onun dışında açık havada olması oksijen alımı açısından da çok güzel. bende 2 adet band vardı birisini incelttim çok daha kullanışlı oldu. yeni alacak olanlara bir adet seviyesine göre yüksek kg'lı ve bir adet de 15kg'lık olanı öneririm.

yapılacak egzersizlere gelecek olursak (bkz: #103713826) şu entrym'de örnek videolar mevcut onlara ek olarak ince band ile de demirlerin alt kısmına şu şekilde bağlayıp bir taraftan da tutarak şu egzersizlerin pek çoğu yapılabilir. quad ve adductor/abductor çalışacakken banka oturup alttan arka demirine geçirerek yapıyorum. sonuç olarak direnç bandının en pratik hali parkta yapılanı diyorum.

not: öğleden önce parkta pek kimseler olmuyor aynı şekilde akşamdan sonra geç saatlerde de aynı sakinlikte çalışılabilir. (parkta bu egzersizleri yapmanın uygunluğu semtlere göre değişebilir.)
hesabın var mı? giriş yap