• güzel türkçemizde, gerek yazarken, gerekse konuşurken bazılarının direk olarak kullandığı sözcük. ama bu bazıları bilmelidirler ki o direk resmen göze sokulmaktadır. (bkz: direkte direk deme sorunsali)
  • türkçe değildir. türkçesi doğrudan olarak çevrilebilir çoğu zaman. dilimize karışmış hain bir ajandır kendisi.

şimdi aklınızda tutun bunu. ne kadar çok insanın ne kadar çok yerde kullandığına şaşıracaksınız. açın tv seyredin örneğin. kimse doğrudan demiyor artık. bu denli mi yerleşir bir sözcük dile.

bir de bunu bilir bilmez kullanıp olaya direk dalanlar var. ben de uzun zaman süveyda hanıma süheyla hanım demiştim. akıl yakın olana yuvarlıyor anlaşılan.
  • bu sözcüğü sonundaki t harfi olmaksızın kullananların %87.9'unun aktris sözcüğünün sonuna t eklediği isviçreli biliminsanları tarafından kanıtlanmıştır. buna göre direk ve aktrist diyenlerin %66.3'ü isveç ile isviçre'yi, 98.1'i de avusturya ile avustralya'yı sıklıkla karıştırmaktadır.
  • almanca'da direk direkt olarak yazılan kavram.
  • sıfat veya zarf olarak kullanılır. anlamı şöyledir; dolaysız, aracısız, doğru olarak, hiçbir yerde durmadan, duraksız, doğruca, doğrudan, doğrudan doğruya *
    demek ki doğru yazımı direkt fransızca asıllı olan kelime.
  • usta bir spikerin,spikerlik eğitimi kursunda öğrencilerin yanlış telaffuzunu duyunca nasıl da fıttırdığını ve de "hangi direk, telefon mu telgraf mı" diye dalga geçtiğini öğrendikten sonra her seferinde o manyak amcayı hatırlayarak üstüne basa basa direkt dediğim ve aslında "doğruca" manasına gelen yabancı uyruklu kelime
  • günlük hayatta insanları tanımada da önemli bir etken haline gelmiş durumda "direkt" kelimesi. şahsım adına direkt olarak kullanmaya özen göstermemin yanı sıra bu konuda yalnız olmadığımı da geçtiğimiz günlerde yaptığım birkaç görüşme sonucunda anladım. direk yerine direkt diyince sondaki tek harfle dil biraz daha zorlanır gibi olsa da "direk" olarak kullanım şekli de çok çirkin ve anlam karmaşası içine atıyor insanı. bu tek harf sizi bu kadar zorluyor beni de bu kadar konuşturmaya itiyorsa, hepimiz için ortak çözüm olarak doğrudan sözcüğünü kullanmak da gayet güzel seçenektir. ne demişler; (bkz: sinek küçüktür ama mide bulandırır)
  • boksta alttan, yandan ya da üstten değil de düz vuruş şekli.
  • (bkz: doğrudan)
  • (bkz: direct) (bkz: direc t)
hesabın var mı? giriş yap