• barış manço versiyonu, cover nasıl yapılır dersi vermektedir. müzik dinliyorum diyen herkes bi kere dinlemelidir. zira türkü coveri yapmak hassas bir iştir. ülkemizde türkü coverlayan iki güruh var. birisi "rock" grupları.. onlar için cover yapmak demek, jın jın jın gitar riflerinin üzerine çatallı bi sesle bağırmak, anlamsız şekilde bar şarkısı havasına sokmak demek. diğer grup ise has türkü yorumcuları. iyi hoş ama türkü hep nağmeli vokaller, sazlı, köy elbiseli falan olmak zorunda değil ki.
    işte barış manço bu ince ayarları tutturmuştur bu şarkıdaki yorumunda. duru, net vokaller, sağlam rock altyapısı, bas gitarlar, ama şarkının özü tamamen korunmuş..
  • barış manço'nun bulunduğu devrin çok ötesinde işler çıkardığının ispatı olan bir diğer şarkısı.

ritmi, altyapısı ve de kullandığı enstürmanlarla üst sınıf bir iş çıkmış ortaya. biri çıkıp dese ki dinlediğin bu eser dere boyu kavaklar'ın 2012 yılında yapılmış bir chill out coverıdır, inanırım. lakin bu işler yapılırken ne chill vardı ne de başka bir şey.

barış manço derken nasıl bir müzik dehasıyla karşı karşıya olduğumuzu en iyi anlatan şarkı budur belki de. trt'de yapılmış canlı kaydı için saygıyla tıklayınız:

https://www.youtube.com/watch?v=3euowu7-jga
  • kim ne derse desin, barış manço'nun profesyonellere müziğe giriş dersi verir şekilde yaptığı cover ve murat kekilli'nin naifliği ve yanık sesi ile muhteşemliğin ötesine geçen -buraya dikkat- giresun türküsü.

ilginçtir, memleketteki toplam cahillik ve lümpenlik seviyesinin de önemli bir göstergesidir bu türkü.

bir kaç yıl önce bu hoptek denen teenage zırvalığı tavan yaptığında kolbastı hangi yöreye aittir tartışması çıkmış ve bu tartışma son olarak adnan şenses denen ne idüğü belirsiz gürültü türü şarkıcısının(!) "kolbastı roman havasıdır" demeciyle maalesef son bulamamıştı, zira memleket günden güne cahilleşmeye, lümpenleşmeye devam etti.

cahillik kötü, lümpenlik daha kötü; hem cahil hem lümpen olmak ise türkçe'de nasıl sıfatlandırılabilir bilemiyorum. yok roman türküsüymüş, yok trabzon türküsüymüş...

e güzel evladım, madem bu trabzon türküsü, sözlerini nerene sokacaksın? bulancak trabzon'un mu ilçesi? bu hoptek denen zirzop hadise çıkmadan önce yıllarca bu türküyü bir çok sanatçı seslendirdi, hepsi de giresun türküsü demedi mi? o zaman neredeydin?

trabzon türküsüymüş...

yemin ediyorum, tiksiniyorum artık bu ortamdan, bu memleket halinden... üstüme yapışıyor gibi, sürekli bir uzak durma, uzak duramazsam da kendimi arındırma ihtiyacı hissediyorum. hayır, sağcı değilim, hele şu akp ile şahlanan osmanlı eskisi bir garip milliyetçilik soslu milli değer tribine soyunan muhafazakar hiç değilim... ama, milli değerini muhafaza etmek ile ideolojisini peydahlayan güruhun böylesine cahilliği, böylesine lümpenliği artık ruhumu kemiriyor.

bir erkut abimiz yok ki anasını satayım. olacaktı şimdi erkut abi, verecekti cezasını, rahatlayacaktık:

"bunu alın, bir yıl boyunca türkiye'nin tüm ilçelerini ezberlettirin, hatta elle türkiye haritası çizsin. baktınız adam olmadı, google maps'den karadeniz bölgesinin haritasını a0 kağıda çıktı alın, yarısını yesin, geri kalanını duhul edersiniz!"
  • barış manço'nun tek kelime anlamayan japonlara yıllar önce konserde ayağa kaldırıp söylettiği giresun türküsüdür.
  • barış manço'dan dinleyince bu türküyle kolbastı oynayan gençlere "siktirin gidin amk evinizde oynayın" diyesim geliyor. zaten türkünün de, oyunun da bayraktarlığını yapan 3. sınıf mahalli şarkıcımsılardan bıktık usandık!
  • rock tadında olan barış manço yorumunda arkada çalan gitarın tınısıyla da ayrı bir güzelliği olan türkü.
  • şu kurtalan ekspres 1978
    türk psychedelic rock tarihinin en güzel coverı olabilir mi, evet o potansiyeli mebzul miktarlarda bünyesinde barındırıyor bence.

o güzel yılların, güzel kafalarını hakkını vererek yaşamışlar ve yaptıkları sanata da öyle güzel yansıtmışlar ki bunu, bu şarkı anca böyle olurmuş. hayır . yetmemiş şuna biraz da blues katalım daha enfes olsun. <3
    önünüzde şapka çıkarsak, saygılaar abiim desek az kalır.

ama mesela insan düşünmeden de edemiyor, bu müziğin ingiliz ekolü pink floyd abiler gibi siz de atmosferik kafalar yaşadınız mı? *

akıyor şarkı da o yüzden.
    şarkı değil sanat demek daha bile makul olur. yapanların enerjilerine sağlık.
  • barış manço'dan dinlediğim en güzel parça diyebilirim. müthiş bir ritm var türküde. barış abinin ekibi şarkıyı yaşıyor resmen. vurgular, barış manço sesi alıp götüyor adamıi.

biz sana doyamadık barış baba

doysun kara topraklar.

https://www.youtube.com/watch?v=vajrzz_tvs8
  • bir türkü batı köklü bir janrıda bu kadar şahane yorumlanabilir. teşekkürler barış manço.
  • barış manço dere boyu kavaklar
    allah rahmet eylesin üstad döktürmüş gene
    ulan amma ağladım pazar pazar yaşlandık aq
hesabın var mı? giriş yap