• "hep denedin.
    hep yenildin.
    olsun.
    yine dene.
    yine yenil.
    daha iyi yenil."

(bkz: samuel beckett)
  • kendi kendini curuten bir yontemdir..hicbirsey digerinin aynı degildir. kosulları, zamanı, mekanı, hissedilenleri vb. pek cok ayrıntısı farklıdır. bi ise kalkısmadan once yapılması elzem olan daha akıllı yontemler de vardır.. "dusunmek" gibi

(bkz: dokuz olc bir bic)
  • adına en çok yakışan yöntemlerden biri. yöntemin sonucu büyük olasılıkla yanılgı olacağından uygulama alanı karşılaşılacak sonuçla yüzleşme cesaretiyle doğru orantılıdır. ilkel hayatın ta kendisidir.
  • hayatı sürdürme şeklim. bir süredir insanlara kibar davranmaya çalışıyorum.

normalde de öyle öküz biri değilim aslında ama istanbul kalabalığı, iş stresi, kişisel sorunlar vs derken tahammül gücünüz düşüyor ve kendinize şaşırdığınız davranışlar sergileyebiliyorsunuz.

yolda yürürken, otobüse binerken, alışveriş yaparken, çalışırken insanlara hak edip etmediklerine bakmadan normalden daha iyi davranıyorum, acele etmemek için özen gösteriyorum. insanların da benimle aynı hızda düşünmesini, benimle aynı tezcanlılıkta olması beklemiyorum. inanın işe yarıyor.

yolda yürürken cinsiyet, yaş ayırmadan karşılaştığım insanların yüzlerine bakıyorum. ve bazı denk gelişlerde gülümsüyoruz birbirimize, bazılarında karşılıklı boş bakışıyoruz, birkaç kere selamlaştığımız bile oldu. inanın sevinçten deliye döndüm.

bu sabah otobüste cam kenarında oturuyordum. ineceğim durağa yaklaştığımda "çok özür dilerim, sizi rahatsız edeceğim ama birazdan ineceğim" dedim. kadıncağızın yüzü aydınlandı resmen. "ne rahatsızlığı, buyrun geçin, iyi günler" dedi. bu kısacık saçma sohbet ikimize de iyi geldi.

tanımadığımız insanların nezaketine ihtiyacımız var sözlük. ve insanların iyi olduğuna inanmadan yaşamamız çok güç.

hayatımda çok umutlu hissettiğim iki an vardı. biri gezi'de aynı şey için direnip, aynı güce karşı birbirimizi kollarken iliklerime kadar hissettiğim bir umuttu. diğeri de bu yaz maltepe'deki muharrem ince mitingiydi. ince'yi sevip sevmemek derdim bile değildi. sadece birşeylerin değişecebileceğine dair bir umuttu. olmadı.

artık umudu kitlelerde bulmak zor gibi. o yüzden tek tek insanların yüzlerindeki, gülümsemelerindeki iyiliği bulmaya çalışmak gerekecek galiba. bu da olmazsa ne yapacağım bilmiyorum.

ama olur ya beşiktaş-şişli civarında yüzünüze bakıp gülümseyen bir kadın görürseniz, "deli" demeyin. o kadın ben olabilirim:)) siz de bana gülümseyin, "merhaba" derseniz heyecandan ne yapacağımı bilemez hale gelebilirim.

https://www.youtube.com/watch?v=s36z-79lma0
  • iki onermeli emir cumlesi.
    "-yaa, sinan, sen artik bana yetmiyorsun, ben cok azgin bir kizim, ka$arim!"
    "-biliyorum bebek, nedir istedigin?"
    "-arkada$larindan 4-5 ki$i daha bul, gang bang yapalim!"
    "-manyak misin kizim sen? ne bicim bir bunyen varmi$ senin?"
    "-bana ne yaaa! sen katil veya katilma, ben bunu mutlaka deneyecegim!"
    "-kizim bana bak sen beni yanli$ tanidin galiba, tamam piercing, uzun sac, top sakal falan var ama mazimiz delikanlidir bizim akilli ol! deneme yanilma !!!
  • en kesin öğrenme şekli. fakat bir durum karşısında seçenekler çok ama seçim tek olmak zorundaysa diğer olasılıkların sonuçları hep varsayım olarak kalacaktır*.
  • özellikle bir ilişkisi olmazsa ölecek hastalığına yakalanmışların kullandığı yöntemdir. her yeni deneme bir iz, tortu ya da yara bırakır ve her yeni denemede daha da artan izlerin silinmesini, tortuların temizlenmesini ya da yaraların iyileşmesini beklerler. tabii daha çok beklerler, eskittikleri hayatlarıyla beraber...
  • etliye sutluye karisma, denemezsen yanilma olasiligin da olmaz seklinde bir deyim.
  • biz turklerin pek sevdigi, merakli ve ihtiyatsiz insanlarin kolayca adapte oldugu ogrenme bicimi. bir tur indekslemedir.
  • sana "sakın deneme" diye tembih edilse de, nedense o küçücük yanılmama payına güvenip hep yaptığın şey.
hesabın var mı? giriş yap