• inşa edilmesi için 34435 imza toplanmiştir.
    obama'dan gelen cevap onunde saygıyla eğiliyorum.

" ancak ölüm yıldızı'nı inşa etmenin maliyetini 850.000.000.000.000.000 dolar olarak hesapladık ve bildiğiniz gibi bütçe açığımızı düşürmeye çalışıyoruz. bunun yanında hükümetimiz başka gezegenlerin patlatılmasını desteklemiyor. bunun yanında bildiğiniz gibi ölüm yıldızı'nda çok temel bir tasarım hatası var. vatandaşların vergilerini hatalı bir projeye harcayamayız. ölüm yıldızı'mız olmasa da yukarı dikkatli bir şekilde bakarsanız futbol sahası büyüklüğünde uluslararası uzay istasyonu'muzu göreceksiniz."

kaynak
    cevabın tam metni için

(bkz: rte'nin star wars'dan bahsetme olasılığı)
    (bkz: rte'nin halkın talebine cevap verme olasılığı)
  • death star'ın planları üzerinde çalışan mühendisleri en çok meşgul eden soru death star'ın zayıf noktasının nereye konulacağıydı. o yüzden derine bir yere gömmeyi uygun buldular. genç mühendislerden bi tanesi bu fikre karşı çıkmıştı: "ya neden zayıf nokta koyuyoruz ki? koymayalım dalyan gibi death starımız olsun!" demiştir. ah gençler.. bilmezsiniz ki siz.. öğretmiyorlar ki fakültede bunları, zayıf noktanın aslında death star'ın nazar boncuğu olduğunu.

hem force ceza hukuku'nda death star yapıp zayıf nokta koymamanın 2 yıl force'dan men ile cezalandırıldığını..
  • içinde çalışanları olan, bildiğin kocaman bir memlekettir death star. adı üstünde bir yıldızdır.. içinde çalışan derken, yani bir şekilde pek göze batmayan ama olmasi gereken insanlara da sahiptir burası kanaatimce. bir kantincisi vardır mesela, fotokopicisi ne bileyim temizlikcisi, kalorifer tamircisi, aşçısı ne bileyim efendim santralinde çalışan birileri vardır muhakkak..

o noktada biraz kala kaliyor insan. şimdi nihayetinde bu imparatorluk tarafının uşakları, klon savaşçılar. storm tropers.. generaller dışında pek insan da görmüyoruz filmlerde, kötü tarafta. acaba bu ikinci sınıf işlere koşanlar da klonlar mı? ha bence klon olmalarina da hiç gerek yok.

zira allaşkına kim "death star" adindaki bir yerde çalışmak istemez ki? yani mesela şuna bakin

-adres ne yazalim
    +büyükdere caddesi, işbank kuleleri...

of cidden sıkıcı.. oysa şuna bakin

-daha önce teknosa'dan alisveriş yapmış mıydınız?
    +hayir yok.
    -o zaman adres ne yazalim
    +death star!

aman tanrım.. üstelik bir de star wars evreninde yasiyorsan olay tamamen kopuyor.. zira death star'in rakipleri tamamen godoş isimlere sahip, tatooine,naboo, yavin gibi ortamlar.. şahsen ben bir insan olarak, kendini iyi sayan bir insan olarak direk yazdırırdım kaydımı death star'a.. death star yahu.. ölüm yıldızı... vay vay vay vay..

-anne işe girdim ben. maaşı pek iyi diil ama yemek var
    +aa süper nerede?
    - death star'da...

off off off.
  • kendisi topmuş.
  • adlari ile esgudumlu olarak hep yokolmaya mahkum olmuslardir;

- cemil abi duydun mu yeni death star yammislar e46 kasa!
    - yamma yaw! zayif yonleri neymis?
    - abi imparatoluk katalogunda;
    "bosuna bakmayin bi acigini bulamazsiniz.."
    dese de yillik isyankarlar/gayretkesler death star katalogda
    "herzamanki gibi egzos borusu cabuk paslaniyor ehoho"
    diye dassak gecmisler duyduguma gore...
    - eywallah koc varayim jedi kahvesine habar edeyim heman

(bkz: ben dogarken olmusum)
  • zach feinstein adlı yıldız savaşları hayranı bir mühendis oturup bunun ve ikincisinin maliyetini hesaplamış.

(bkz: hesaplayan adamlar)

buradan yola çıkarak imparator palpatine'in bunların inşaatı ile galatik imparatorluk hükümetini korkunç bir borcun altına sokup, kendisi ve kendisinin sağlayacağı istikrar ortamı olmadığında, galaktik büyüklükte bir ekonomik krize neden olmaları için yaptırdığını iddia etmiştir.

http://www.marketplace.org/…d-well-be-about-bailout

bu da görüntülüsüdür:
    https://www.youtube.com/watch?v=ky7kpqime8u

kendisinin ölümü ya da iktidardan uzaklaştırılması ile yönetime gelecek asi ittifakı'nın (bkz: rebel alliance) güvenlik ve istikrar ortamını oluşturamayıp, ekonomik büyümeyi sekteyi uğratacağını, para basıp galaktik imparatorluk tahvili satın alacak merkez bankasıda olmayacağı için galaksideki sistemler için adeta intihar olacağını iddia etmiştir. (bkz: mutually assured destruction)

düşündüm de baya tanıdık geldi şimdi bu senaryo:
    (bkz: yavuz sultan selim köprüsü)
    (bkz: kanalistanbul)
    (bkz: üçüncü istanbul havalimanı)
    (bkz: gelecek hükümet 1 ay bile maaş ödeyemez)
  • en büyük özelliği gezegen patlatmasıdır... (bkz: alderaan) ama elbette "the ability to destroy a planet is insignificant next to the power of the force"*
  • palpatinein siesta mekanıdır, bayramlarda, hafta sonları vakit buldukça oraya kaçardı.
  • gençler bilmezler bir zamanlar death star'ın açılışı vardı. tabi o döneme göre yapılmamış bir şeydi. şimdi millet death star'lara burun kıvırıyolar. asrın projesiydi o zamanlar. dark side'ın yüzü olan rahmetli darth vader da çıktığı her platformda dile getirirdi bunu. tabi darth sidious pek gözükmezdi o zamanlar. neyse açılış günü geldi herkes çıldırmış gemisini kapan açılışa gelmişdi. mahşeri bir kalabalık vardı. uzaylısı hayvanı cicüğü oradaydı hep. ben o zamanlar darth vader'ın özel kaleminin yardımcısıyım. ufak tefek dark side'a geçiş işlemlerini falan ben yapıyorum. ki darth vader da bi ara yaptığım geçişleri beğenip komutanlara ismimi sordurmuş. işte açılış gününde her şey hazır darth vader çıkıp konuşma yapıcak ve çevre gezegenlerden bi kaçı yok edilip hizmete açılacaktı. ama kimse bilmiyodu ki death star'ın koruma kalkanları ve elektrik sistemi tam olarak bitmemişti.hatta direk darth sidious'un ısrarları üzerine aceleyle halka açılmıştı. son dakka karar verildiği iddia edilen insanların 15 gün death star'ı ücretsiz kullanıp, istediği ufak tefek gezegenleri vurma hakkı da önceden konuşulmuştu. biraz halka güç gösterisi yapılmıştı ki başarılı da oldu. tabi sidious'un bu aymazlığı hayati bir tehlikeyi doğurmuştu. asıl sorun death star'ın elektrik sisteminin iki yakaya ayrılıp kaynağın tek yerden alınmamasıydı. bunu biz önceden darth vader'a ve sidious'a söyledik ama bizi önemsemediler. güc'e şükürler olsun ki o dönemi kazasız belasız atlattık ve karanlığı o günlerde olduğundan daha ileriye taşıyabildik.
  • tüm insanlığın var oluşundan beri ürettiği ekonomik eder toplamı 665 septendesilyon japon yeni olduğu için yapılması gayet mümkün olan şey. mesele şu; anakin gibi daşaklı komutanı olacak mı?
hesabın var mı? giriş yap