• degisim gecirdigi icin ele$tirilen grup coktur. metallica ve in flames orneklerinde gordugumuz uzere, yerle$mi$ soundu olan gruplar, biraz farkli bir album yaptiklarinda, hemen itin gotune sokuluverirler..katatonia sagolsun, bu degisim kar$iti arkada$lara, degi$im gecirmeden devam etmenin aslinda ne kadar sikici bir sey oldugunu, son 2 albumlerinde gosterdi..

aslinda bu grup, ilk 5 albumunde bu degisim i$ini mukemmele yakin yapmi$ti.. ta dance of december souls gunlerinden, the great cold distance'a kadar, her albumde, ozlerini koruyup, muziklerinin uzerine bir $eyler koyarak geldiler.. bu surede 3 tane de ba$yapit albume imza attilar.. tgcd, digerlerine gore biraz daha ticari olsa da, grubun olgunluk donemi eseriydi ve katatonia'nin prog ki$iliginin, doom ki$iligini bastirdigi ilk albumdu.. grubun, muziklerini cagin gereklerine uydurabildigini goren bendeniz ise, katatonia'dan bayagi bir umutluydum.. tgcd'yi takiben, butun beklentilerin agzina sican super bir album yapacaklarini du$unuyordum..

ancak, ne olduysa oradan sonra oldu.. sanki grup geldikleri noktadan o kadar memnundu ki, degi$im cabasini tamamen rafa kaldirdi.. "tgcd super oldu abi, bundan sonra hep ayni albumu yapalim" diye mi du$unduler bilmiyorum ancak son 2 albumde resmen bizi sikiyorlar.. night is the new day'i dinledigimde, "eh, tamam, tgcd'nin etkisinde kalmi$ olmalari normal" diye du$unmu$tum. ama dead end kings'i dinleyince anladim ki adamlar resmen mavi ekran vermi$.. son 2 album, sanki tgcd icin yapilmi$ ancak son editi gecmeyi ba$aramami$ $arkilardan olu$makta.. her biri, tgcd'deki bir $arkiya tipatip benziyor ama o albumun etkisini yapmaktan cok uzak.. sanki, katatonia, yerlerine 4 tane dublor tutmu$ da, "abi biz 5 sene tatile gidiyoruz, siz bizim biraktigimiz yerde takilmaya devam edin" demi$..

cok umutlu oldugum bir grubun boyle saplanip kaldigini gormek benim icin uzucu.. kendilerine tavsiyem, tgcd ve sonrasi yaptiklari butun besteleri, tablari, gitarlari, notalari, riflfleri bir araya toplayip ate$e vermeleri ve sifirdan ba$lamalari.. eger hayatta kalmak istiyorlarsa, degi$mek zorundalar.. bir kez daha ayni pilavi isitip onumuze koyarlarsa, hic usenmeden isvec'e gider agizlarini kirarim.. tembel katatonikler sizi..
  • 2012'nin en iyi metal albümlerinden biri. kendi dinlediğim gruplar arasında, dinlediğim albümler arasında en iyisi bile diyebilirim. hastasıyız.
  • album o kadar iyi ki katatonia'nin bir onceki albumunun night is the new day oldugunu unutmusum, hatta oyle bir albumunun varligini bile unutmusum (o albumde de elle tutulur tek sarki yoktu benim icin). surekli yeni albumundeki sarkilari dinliyorum. oyle ki bir onceki album arsivimde bile yok. (yeterince itin gotune soktugumuza gore son albumden bahsedebiliriz)

dead end kings'e bakiyorum: the parting, hypnone, the racing heart, buildings, ambitions, undo you, lethean, first prayer. hepsi surekli dinledigim ve sevdigim sarkilar (3 sarki haric tum albumu saydim). hep bu cizgide devam etsinler negzel olur.
    bu kadar sarki saydim ama hicbiri teargas ve tonight's music kadar agzima sicmadi. yani ozetle butun olarak guzel ve ust duzey bir album, fakat one cikan efsane sarkilar yok.

not: gece gece teargas acip agzima sictim, su anki durumuma uydurmam nedeniyle daha destekli koydu tabi.
  • yaklaşık bir aydır durmadan usanmadan , evde - yolda - işte dinliyorum albümü. gerçekten harika olmuş. katatonia'nın tonight's decision'dan sonra yaptığı işleri pek sevmesem de , o kadar ısındım ki bu albüme , bundan önceki albümleri de daha bir dikkatli , alıcı gözüyle dinlemeye başladım. albümün kanımca en iyi iki şarkısı dead letters ve leech olsa da , albümde boş şarkı yok diyebilirim. uzun zamandır her parçası birbirinden güzel bir albüm dinlememiştim , ilaç oldu.
  • night is the new day'dan kat be kat daha iyi albüm. öncülündeki monotonluk ve bayıklığa bu albümde düşülmemiş, gayet güçlü bestelerle de desteklenmiş.

night is the new day ile ilgili düşüncelerimi başlığında belirtmiştim. katatonia'dan beklenmeyecek derecede sıkıcı bir albümdü. hiçbir zaman öyle çok varyasyonlu bir müzik yapmamış ama kendini tekrara da düşmemiş olan katatonia, o albümde feci sendelemişti. şarkılar canlı olarak bile tat vermiyordu. dolayısıyla, dead end kings'te göğnümü tekrar kazanırlar diye umuyordum ve canolar üzmediler beni.

albüm aslına bakılırsa, the great cold distance ile verilen temele sahip ve night is the new day'i devam ettiren şarkılar içeriyor. ama şarkıların varyasyon dengesi bu sefer daha iyi ayarlandığı için sıkmıyor. ilk dinlemede aklınızda yer edecek vurucu nakaratlar bulunuyor. şarkılar içinde elektronik sampleların kullanımı daha yoğunlaşmış ve bu durum albümün atmosferi açısından vurgulayıcı bir faktör olmuş. leech'te kullanılan jan johansson-vari jazz sampleları ya da undo you'daki yoğun bir atmosfer aşılayan keyboard sesleri gibi güzel örnekler verebiliriz. lethean ve ambitions'daki gitar sololarına da ayrıca dikkati çekmek gerekiyor.

albümde en beğendiğim eserler; the parting, undo you, hypnone, dead letters ve buildings oldu. kesinlikle zirve noktalarına bu şarkılarda ulaşıyor dead end kings. sonuç olarak, sonbahar tadına uygun, melankolisi tatlı, güzel bir albüm. ama yine de, katatonia'nın, gelecek albümde, the great cold distance temelini terketmesi gerektiğini düşünüyorum.
  • night is the new day part 2: dead end kings olmuş. jonas'ın nağmeleri olsun, albümün genel atmosferi olsun, eski albümün kaldığı yerden devam edilmişlik havası çok bariz. ha ben nitnd'yi de çok sevmiştim, defalarca da dinlemiştim. bunu da dinlerim. güzel olmuş gibi güzel güzel.
  • katatonia'nın ağustos ayında çıkaracağı yeni albümünün adı.
  • detaylar ve albüm kapağı için de şöyle buyurmaca: http://katatonia.com/…rtworkrelease-dates-revealed/
  • the great cold distance gibi yarmış, parçalamış, aşmış, bitirmiş bir albümden sonra bence çıtayı baya düşürmüşlerdi. umuyorum o çıtayı alır fezaya fırlatırlar bu sefer. katatonia'nın gittiği yönü gerçekten seviyorum. bir yerde biri yazmıştı post-metal diye, kelimelerime tercüme olmuştu.

lakin ben de pek yaz aylarında katatonia dinleyecek olmaktan hoşnut değilim. sahilde bikinili kızlar + katatonia = avril lavigne.
  • katatonia'nın aksak ritmin bokunu çıkardığı albümdür. gelgelelim grubun son dönemde tutturduğu çizgi gayet güzel. bu album de aynı çizgide devam ediyor. şarkılardan en çok dikkatimi çeken ise lethean oldu. gayet temiz ve net, tam klibi cekilmelik şarkı.
hesabın var mı? giriş yap