• küçükken hepsinin üzerinde 101 benek bulunduğunu sandığım, mallığıma büyük katkıları olan köpek cinsi.
  • şımarık mı şımarık, inatçı mı inatçı , arkadaş mı arkadaş , ödlek mi ödlek köpeklerdir bunlar.bir de dişiyse siz düşünün artık nazları..illa onun dediği olur , istemediği yere gitmeye çalışırsanız ööylece oturur yolun ortasında, hadi kaldırın kolaysa. siz ne yerseniz içerseniz gözü vardır bu veletlerin , ağzınızın dibinde biterler. su içtiğiniz şişeden iki yudum siz aldıysanız ağzı açık sizi bekleyen ağıza da içirmeniz gerekir yoksa şişeyi kaptırır her tarafınızı ıslatırsınız. düşüncelidir de bunlar, eve girince üstünüzü değiştirmenizi hatırlatırcasına eşofmanınızı çekiştirip çıkarırlar, beliniz açık kalırsa kapat dercesine beş metre uzaktan fark edip sinsi sinsi yaklaşıp yalarlar,önüne koyduğunuz mama kabını sizin önünüze getirip zorla sizin elinizden yerler yoksa bütün gün bişey yemeyip yüzünüze bakmazlar, sevmeden evden çıktıysanız bütün gün üüü ııı üüüüww müüww gibi sesler çıkarıp kimseyle ilgilenmeden ağlarlar... ne derdiniz varsa unutturup kızamayacağınız kadar sevimli olup, sevindiğinde yattığı yerden kuyruğunu yerlere vurmaktan patır patır sesler çıkarıp çıkardığı sesten irkilecek kadar şaşkındırlar. candırlar. çoğu insandan insandırlar. elinizi ağzına soksanız bile ısırmaz , sizi bırakmazlar.*
    (bkz: bir köpekle yaşamak/@fiore)
  • dünyanın en şuursuz/şımarık köpeğidir..atlar zıplar sevinir her daim oyun oynamaya hazırdır,şebek ötesidir..lakin yemeği önüne konunca yanından bile geçemezsiniz o sevimli bakan gözler sırtlan gözü olur bir anda..

sosyal köpektir bu köpek,gece hayatından asla ödün vermez..diğer köpekler
    gibi akşam olunca efendi gibi kulübesine çekilmez,bahçe kapısını açık bırakırsınız geceleri ne zaman geleceği belli olmaz genelde sabah 05 00 sularında gelir,yüzmeyi sevmez ama gene de plaja gider çünkü güneşlenenlerin kıyafetlerini/mümkünse altlarından havlularını kaçırmak ve kuma gömmek için biri gereklidir..
    yapma etme otur dersiniz bağırırsınız kuyruk sallar sadece..

bi kaç zaman sonra farkedersiniz ''allahım ne kadar çok bizimkine benzeyen köpek var bu civarda'' dersiniz..sonra bir sessizlik..

bölgenin zamparası olmuştur artık geriye dönüş yoktur..
  • gerçek bir hayvanseveri durduk yerde, hiç bir nedeni olmadan ısıracak kadar psikopat bir köpek cinsiymiş.
    (bkz: ben bunu dün gördüm)
  • adini hirvatistan'in dalmacya kiyilarindan alan kopek cinsi. ustundeki benekler dalmacya kiyilarindaki adaciklar kibidir.
    bunlarin burunlari lastik gibi olur, opersiniz, minciklarsiniz, pifk derler.
  • ileride maddi durumum iyi olursa sahip olmak istediğim ve adını rorschach koymak istediğim hayvan.

(bkz: hayal kurmak)
  • ortaokul zamanında bir dalmaçyalımız vardı, ismi gazozdu. ben koymuştum ismini. dişiydi ve yavruladığı zamanı hatırlıyorum, yavruları beyaz fareler gibiydi bu kobay olarak kullanılanlar. çok severdim. bahçe köpeğidi ancak eve soktuğumuz zamanlarda ki arada tuttururdum gelsin diye annem de patilerini silerek alırdı eve, evi birbirine katardı. yine aldırırdım eve ama.

keşke o döneme gidebilsem. çok kirli buralar.
  • gut hastalığına yakalanmayan tek köpek türüdür.
  • delimanyak bişiy bunlar, bazen öyle bir narin dururlar ki kıyamazsınız o bakışlarına falan..
    çok şefkatliler bir de..

http://img292.imageshack.us/…?image=72256522mi3.jpg
  • bu haziran'da bana ve kedime arkadaş olsun diye almayı planladığım, çocukluğumdan beri istediğim benekli köpek ırkı. uzun yürüyüşler bizi beklerr..

edit: beklediğimden daha erken kavuştum kızıma. çok çok mutluyum, gerçekten akıllı ve enerjik kendisi. kedimle de anlaşabiliyorlar şimdilik hiçbir sorunumuz yok.

5 sene sonrası editi: (uzun oldu baya ancak almayı düşünenlerin okuması gerektiğini düşünüyorum.) herkesin almaması gereken ancak sosyal medyadan gördüğüm kadarıyla çok fazla yerde merdiven altı üretilip, fazlasıyla bilgisiz kişilerce sırf tatlı görünümü sebebiyle alınan ve çoğunluğu oradan oraya birçok ev değiştiren bir ırk maalesef. gerçekten çok, çooook sabırlı ve o ne yapsa da asla sokağa atamayacak veya birilerine vermeyecek kadar sevebilecekseniz, ailenizin bir ferdi gibi görebilecek, onu hiç büyümeyecek hiperaktif bir çoçuğunuz varmış gibi düşünebilecekseniz alın lütfen. diğer birçok köpek ırkından çok daha fazla sorumluluk, zaman ve sabır isteyen bir ırk çünkü. enerji seviyesiyle çoğu kişinin tahammül sınırlarını zorlayabilecek bir hayvan. fazlasıyla zeki aynı oranda inatçı, fırsatçıdırlar. herkes görünüşüne bakıp almak istiyor ancak bakması hiç kolay bir ırk değil. yolda beğenenler, yavrusu var mı diye soranlar çok oluyor ama bilmiyorlar ki kendi evlerinde olsa 1 gün zor dayanırlar. günde saatlerce koşturma imkanınız varsa almayı düşünün yoksa çile çekersiniz, ki biliyorum çoğu insanda bu hayvanın nazını çekecek kadar sabır yok. yürümek bu hayvanlara yetmiyor, ben ilk entryi girdiğimde uzun yürüyüş falan demişim ama o iş öyle olmuyormuş. ataları vakti zamanında atların yanında koşturulan bir cins, düşünün artık bu hayvanın enerji seviyesini. minyatür birer at gibiler zaten koşmayı fazlasıyla seviyorlar, çevik ve atletik yapıları oluyor. eğer dominant bir karakteriniz yoksa söz geçiremeniz zor olur, inatçı olduklarını söylemiştim. hatasını bilmesine rağmen yine aynı şeyleri çekinmeden yapar. sahiplerine aşırı derecede bağlı oluyorlar sokağa atan veya başkasına verilenleri gördükçe içim acıyor. hafızaları çok güçlüdür, olayları kolay kolay unutmazlar. yeme içme konusunda da o kadar çok koşmayı sevmelerine, hareketli olmalarına rağmen obeziteye yatkın bir ırktır çünkü çok pis boğaz oluyorlar. yolda kuru ekmek bulsa sanki haftalardır aç bırakılmışcasına yemeye çalışıyor bizimki ama buna rağmen gayet fit benim sayemde. bir de sağlık sorunları çok oluyor mesela idrar yolları hastalıklarına genetik yatkınlıkları var bu ırkın, bizimki 5 yaşında şuan ve 2 sefer kum dökme olayımız oldu. aynı zamanda beyaz renkte oldukları için daha alerjik bünyeleri ve hassas tenleri var. şimdiye kadar onun için veterinerlere harcadığımız parayla bir araba alırdık diyeyim siz anlayın. peki hiç mi güzel yanı yok bu cinsin diyecek olursanız var tabi olmaz olur mu, mesela biz ailecek ne kadar şımarık olursa olsun aşığız kızımıza. evin şaklabanı olur kendisi, o olmasa hayatımız çok sıkıcı ve monoton olurdu. temizdir bir de kendini yalamayı temizlemeyi sever, köpek kokusu neredeyse yoktur. kısa tüylü olduğundan tüy bakımı yapmanıza gerek olmuyor, seviyorsa haftada bir tararsınız yeter de artar. banyo yaptırması, kurutması yine kısa tüylü olduğundan kolay oluyor ama beyaz olduğundan dolayı çabuk kirlenebilir. son olarak benim olumsuz yönlerini uzunnnn uzun yazmamın amacı tabii ki huyları bilinmeden alınıp da sonra ev değiştirecek,sokağa veya barınağa bırakılacak olan evlatlara bir nebze de olsa belki engel olabilmek. almak isteyen arkadaşlar varsa dediklerimi kesinlikle göz önünde bulundurmasını ve alan olursa da bir eğitmenle çalışmasını tavsiye ederim, yoksa baş edemeyeceğiniz bir köpeğiniz olur çıkar, onada size de yazık olur.
hesabın var mı? giriş yap