• insanın içini bi garip yapan kanımca en mükemmel yorumunun ahmet kaya tarafından yapıldığı müslüm gürses yorumunun da güzel olduğunu düşündüğüm nadide türkü.
  • tamam, şarkının manası muhtelif... bir kere 80'lerin cezaevi eleminden beslenmiş. fakat sene 2014 olmuş; telefonunda pembeli kedili kılıf olan merve'lere, aybike'lere, burçak'lara abayı yakarken dahi bu şarkıda kederleniyorsak hala bir umut var demektir!
  • deseniz ki; gecenin bu saatinde öyle bir türkü söyle ki, kederden kusalım, bu türküyü söylerim.

öyle gümbür gümbür söyleyeceksin ama... umut var gibi, uyuyup uyanınca her şey geçecek gibi söyleyeceksin.
  • sözü ve müziği yusuf hayaloğlu na ait, ilk icrası ahmet kaya tarafından yapılan ve sonrasında söyleyen hiç kimsenin o yorumu aşamadığı türküdür.
  • bunu yazan da insan, baya bildiğin oksijen alıp karbondioksit veriyor, yiyor, içiyor ve hatta sıçıyor (tabi artık yapamıyor bunları); şimdiki abuk subuk şeyleri yazanlar da...

bir gariplik var ama, çözemedim!
  • en ba$arili yorumu muslum baba'ya ait olan guzel turku.
  • yusuf hayaloğlu'nun, sözlerini, babasının mezarı başında yazdığı türküdür.
  • ...

bu dünyada yerim yokmuş yokmuş
    keşke bir yalan olsaydım olsaydım

...

sadece iki satırıyla bazen bir hayatı özetlemeye yeten şarkıdır. müslüm baba, ibo, ahmet kaya arka arkaya söylesin ben içeyim. mına kodumun dünyası.
  • sözleri şu şekildedir:

şu dağlarda kar olsaydım olsaydım
    bir asi rüzgâr olsaydım olsaydım
    arar bulur muydun beni beni
    sahipsiz mezar olsaydım olsaydım

şu yangında har olsaydım olsaydım
    ağlayıp bizâr olsaydım olsaydım
    belki yaslanırdın bana bana
    mahpusta duvar olsaydım olsaydım

şu bozkırda han olsaydım olsaydım
    yıkık perişan olsaydım olsaydım
    yine sever miydin beni beni
    simsiyah duman olsaydım olsaydım

şu yarada kan olsaydım olsaydım
    dökülüp ziyan olsaydım olsaydım
    bu dünyada yerim yokmuş yokmuş
    keşke bir yalan olsaydım olsaydım
  • içki eşliğinde dinleyen adamın, ömrünü sikertebilme kapasitesine sahip über ötesi parça.
hesabın var mı? giriş yap