• hapşırdıktan hemen sonra sol framede görünüp hoş bir tesadüfe sebep olan cümlecik..

sen de gör sözlük..
  • ofisin grip olmuş hanım kızı küçücük bir "ıpşiiii" desin herkes "aaa çok yaşa", "iyi yaşa", "tüm güzellikler seninle olsun", "ayy bu sene herkes hasta oldu zaten" falan filan diye seslenir. gel gör ki ben ötede öksürükten geberiyorum; faranjit miyim neyim; belki verem olmuşum, kimse tek kelime söylemiyor lan. lan ölüyorum orada ciğerlerim sökülüyor, kimse de ay sen de çok yaşa demiyor. hapşıran çok yaşasın da öksüren ölsün gitsin mi. bu ne biçim insanlık; bu nasıl modernizm a dostlar!..
  • yerine söylenebilecek en güzel söz "benimle yaşa" imiş.
  • yerine hiçbir zaman iyi yaşa demeyeceğim gibi, cevap olarak da hep beraber demek yerine sen de gör demeyi tercih ettiğim söz öbeği.
  • 1993 yilinda zaman gazetesinde okudugum bir yaziya gore muslumanlikta soylenmesi yanlis olan sey. olmasi gereken ise aynen su sekilde bir diyalogla yansitilmistir okuyucuya:

a: hapsu
    b: elhamdulillah
    a: yer hamu kellah
    b: yehdi kumullahu ve yislihu balekum

valla..
  • biri hapşurunca ille de söylenmesi beklenen iki sözcüktür. insan bunu söylemezse karşısındakinin gebermesini istediği düşünüldüğünden muhakkak söylenmesi şart olmuştur. aksi takdirde hapşıran kişide alınganlığa yol açar. amma ve lakin çok yaşa dememe özgürlüğü de olmalıdır. ve hatta, 'size çok yaşa demem ama çok yaşa denme hakkınız için canımı veririm'e kadar uzar hadise...
  • yeni girilen bir ortamda "desem mi demesem mi" gibi bir muamma yasatabilir. seinfeld'te biraz farkli bir boyutta da olsa islenmistir bu konu.

nerden aklima geldi derseniz, isyerine yeni gelen bir cocuk her hapsirana buyuk bir tutkuyla "cok yasa" demektedir. oysa bilmez ki kocaman acik plan ofiste butun gun her hapsirana cok yasa desek... neyse vazgececektir zamanla. (bkz: biz burada cok yasa diyenleri sevmeyiz)
  • yunanca: (bkz: geia sou)
    yasu diye okunur.
  • aylardır yurt dışında yaşadığım ve etrafımdaki türkler pek hapşırmadığı için söyleyemediğim söz. türkiye'de ilk işim her hapşırana çok yaşa demek olacak.
  • it. salute
    alm. gesundheit
hesabın var mı? giriş yap