• çirkef: is. far. çirk-ab, cirk = kir, ab = su.

1. pis ve bulanık su.

2. s. mec. > igrenç ve bulaşkan şey veya kimse.

tdk türkçe sözlük (yeni baskı), cilt i, ankara 1988, s.313.

çirk, f. i. : kir, murdarlık.

çirkâb, çirkâbe: çirkef.

çirkâbe efşan: f. s. çirkef saçan.

çirkâlûd: f. s. : murdar, bulaşık.

çirkin: f. s. : güzel olmayan.

çirknak: f. s. kirli, kir içinde.

f. : farsça.

osmanlıca türkçe sözlük, mustafa nihat özön, inkilap kitabevi, 8.b., mart 1997, s. 146.
  • başedilemez biçimde agresif, bencil, cadaloz, çığırtkan, isterik, zeytinyağ misali üste çıkmaya meraklı kadınlar için gıyabında kullanılan sıfattır.
    herkesin etrafında en azından bir tane bulunur. saçı başı yolunası tiplerdir.
  • s.a.
    tam olarak gelmek istediğim yer burası değildi ama geldim. hani böyle ne bileyim çirkef başlığı altında olmaktansa floransa'da bir barda dağıtana kadar içip karı kız dövmeyi tercih ederdim çünkü. hayır ben ne zaman böyle kaçak dövüşür oldum?
    yeni.
    çünkü eskiden dövüşmezdim.
    hayırlısıyla bir seneye mesajlı entry yazmak yerine saç baş girişmek, molotof atmak suretiyle haddini bildirmek, kalbimi avuçlarımla söküp ''sen benim nasıl sevdiğimi biliyor musun kadın!!!'' diye bağırıp kafasına atmak falan gibi aşamalara gelebilirim diye düşünüyorum rum rum rum rum. (yok la azınlık mesajı değil, kutsal toprak dinliyorum da ondan etkilendim.)

s.a.
    ay ellerimi bırakıp yazabiliyorum bak bak! kız çabuk bak düşeceğim.
    neyse, kafamdakini tam olarak yansıtmasa da çirkeflik beğendiğim, onayladığım, efenime söyleyeyim bir insana yakıştırabildiğim bir şey değil. ki benim çirkeflik diye tanımladığım şey, çirkeflik bile değil, hani benimki daha çok efendiliğini bozmak, leydiliğini bir beş dakikalığına emanete bırakmak falan gibi daha usturuplu, daha sakin şeyler. effff, sıkıldım, ya ben mayışımı istemeyi bile çirkeflik olarak gören insanım aq, beni bırakın. bırahhh.

s.a.
    devam edeceyim. ay durun bi be çirkeflik edeceğim. olm çok heyecanlıyım.

- merhaba sayın git, neden çirkeflik?
    - eööö şey, şimdi siz aniden sorunca şeyapamadım da tam, yani bazen gerekiyor biliyor musunuz, ay yok yanlış oldu, gereklilik demeyeyim de insanın içinden geliyor, böyle bi' durunamıyorsun yani, gidip kahve yapıyorsun, bir sigara daha yakıyorsun, aynaya bakıyorsun, dudağını ısırıyorsun, saçını tarıyorsun, adını yazıyorsun, daha da yazıyorsun, yok, geçmiyor.
    - bizim için bir tane yapar mısınız lütfen?
    - ıhııımm, tabiy, şey, öhöm. sesim geliyor mu? saçım iyi mi böyle ya, güzel çıkıyor muyum? bakayım, he tamam yapacağım ya bi saniye. ay tünele gir

s.a.
    kökeni fars, söylenişi tiz, görünüşü sakil kelime.

s.a.
    ulan sqerler, yapıp geçeceğim.
    ''

s.a.
    neyse.

ben kahvaltı hazırlamaya gidiyorum,
  • igrenc ve bulaskan sey veya kimse
  • sicrayabilen $ey.
    (bkz: tosun pa$a)
    (bkz: o kurnadan bu kurnaya cirkef sicrami$)
  • ölesiye direndiğim insan türü. normalde insanlardan korkan vur kafasına al lokmasını cinsinden biriyim. ancak böyle bir çirkefe denk gelirsem manyağa dönüşüyorum. ve her şirketin portföyünde mutlaka böyle bir müşteri profili olur. haksızken bağırıp terbiyesizlik yaparak istediğini elde etmeyi huy edinmiş insanlar. öyle birine denk gelince allahın ödlek sosyalfobiği olan ben öğrencisine karakter kazandırmaya çalışan hocaya dönüşüyorum. hayır efendim, herkesi mum etmiş olabilir ancak sadece bağırarak her şeyi elde edemeyeceğini öğrenecek. ben ödlek bir sosyalfobik de olsam pasif direniş konusunda iyiyimdir. çok fena sinir bozarım.

sonuç:

- gricim sen müşterilerle iletişim kurma en iyisi, seni filanca departmana alalım biz
    + zaten siz itelediniz beni müşterilere, baştan istemediğimi söylemiştim!!!
    (iki yerde yaşadım ben bunu, üçüncü yerde de yaşıyorum, haydi bakalım hayırlısı)

edit: pardon stajı da sayarsak, üç yerde yaşamışım aynı şeyi.
  • bu özelliğe sahip kişiye asla vicahen söylenmeyen, gıyabında kendisinden bahsedilirken kullanılan nahoş kelimelerden bir tanesi.
    (bkz: densiz)

zira "sen çok çirkef bir insansın" şeklinde bir cümle yoktur. tıpkı "lütfen denli ol" denilmediği gibi.

(bkz: tıpkı)
  • konser halim. gerçi dün akşamki beirut konserinde kendimi baya kontrol altına aldığımı farkettim *, ama genel olarak konserlerde tam bir çirkefim. önüme geçmeye çalışanı uyarıp blok koyuyorum, hali hazırda önümde olanları demir yumrukla yönetmeye kalkıyorum. -"biraz sağa/sola kayar mısınız, göremiyorum da kafanızdan!!!", "sohbete geldiyseniz arka tarafa gitseniz de biz de müziğe odaklansak!!!", "sıçıcam sigaranıza, nefes alamıyoruz aaaa!!!!" gibi muhteşem(!) çıkışlar yapıyorum. hatta morrissey konserinde ayağımın üstünde zıplayan bi kızın sırtına bir tane koymak suretiyle resmen başka bir tarafa ittirip manyaklıkta sınır tanımadığımı farkettim. o hareketimden sonra kendimden ürktüm bile diyebilirim. sonuç olarak, evet, o arkanızdaki çirkef benim, ama kendimi düzeltmeye çalışıyorum.
  • bu sözcüğün beden bulmuş hallerine sıkça rastlanır bu ülkede. rastlayınca arkanıza bakmadan topuklamakta fayda var. yoksa fena bulaşır!
  • repertuvarının büyük bir bölümü aşağıdaki grupların/kişilerin şarkılarından oluşan izmirli grup:

portecho, direc-t, faithless, mor ve ötesi, erkin koray, coldplay, sertab erener, pixies, placebo, cemali, radiohead, jay jay johansson, modjo, chemical brothers, timo maas, depeche mode, nazan öncel, duman, sezen aksu.
hesabın var mı? giriş yap