• bu güzide baligimiz bir hermafrodittir. 1 yaşına kadar erkek olan çipura, 3-4 yaş arası geçiş, 4 yaş ve yukarısı dişi olur.
    delikanliligi tartisilabilir ama lezzetli oldugu tartisma götürmezdir.
  • ızgarası müthiş olur, ona sözüm yok. da, fırını da şahane oluyor hakikaten.

hemen emine beder bonemi takıp terifi veriyorum:

deniz çipurası (çuprası?) olacak tabii. öncelikli şart bu. ve taze olacak.. kayıp gidecek ellerinden. içini güzelce temizledikten sonra göğüs yüzgecinin hemen altından başlayarak kuyruğa kadar yatay şekilde bıçakla yaracaksın abartmadan. yanmaz kağıdını serdiğin tepsiye iri doğranmış patates, bolca halka soğan, birkaç yuvarlak dilimlenmiş limon ve sarmısakı yerleştireceksin. balıkların o bıçakla kestğin kısımlarına tereyağını yerleştireceksin ki orada eriyip lezzeti ihtiva etsin ete. lokum gibi olsun adeta. balıkları da tepsiye koyduktan sonra süreceksin 250 dereceye, yarım saat bekleyip ve servis edeceksin. beğenilmeme şansı çok az.

afiyet olsun [çıkardım boneyi].
  • ciftlik cipurasıyla deniz cipurası arasındaki en buyuk fark asagıdaki diyalogta anlatılmıstır.
    kru: kaça cipura
    balıkcı: 5 milyon abi
    kru: deniz cipurası kaca
    balikcı: 15 milyon
    kru: sen ciftlik ver en iyisi
  • bildigimiz cupra aslında. soyle pisirilebilir;

soganlarımızı blenderda püre haline gelene kadar cekiyoruz, icine tuzunu karabiberini ve tereyagini koyup soyle bi karistiriyoruz. daha sonra onceden ic organlarını temizledigimiz balıkların icine bu karısımı bir guzel suruyoruz. bu haliyle yaklasik 1 saat beklettigimiz baliklari, aluminyum folyoya yerlestirip arzuya gore yanına dilimlenmis patates ve dilimlenmis limon koyuyoruz. daha sonra balıkların ustune de az miktarda tereyagi surup 200 derecede pisiriyoruz. afiyet bal şeker.
  • eğer ızgarada veya fırında yapıyorsanız; balığın üstüne bıçakla çizikler atın ve bu çiziklerin içine dilimlenmiş sarımsakları dizin, öyle pişirin. hem pratik hem de gerçekten çok leziz bir balık olur bu. ah çok acıktım!
  • en sevdiğim balık türüdür. neden çünkü ben balık ayıklamayı bilmiyorum. sizin hayran hayran yediğiniz o çinekoplar filan bildiğin eziyet oluyor bana. ama bu geniş bir balık olduğundan ortadan ikiye ayırınca ortadaki kılçığı ve sırtlardakini alınca bana yine yenecek baya bir et kalıyor.
  • deniz mi yoksa çiftlik mi olduğu rahatça anlaşılan balık. hepsi de çiftliktir.

denizde balık mı kaldı as.
  • sekiz adet yağlı pişirme kağıdı ile tutankhamon'u mu mumyalayacaksın birader?
  • derisi en lezzetli balık..
  • çipura balığı sparidae familyasındandır ayrıca tüm dünya ülkelerinde sea bream, sparus aurata olarak bilinir, ülkemizdeki diğer adı alyanaktır.. henüz büyümemiş olan küçüklerine lidaki denir. özellikle ege bölgesinde sayıları çok fazladır, çipura balığının çenesi çok güçlüdür bu yüzden bir kabuklu midyeyi hiç zorlanmadan çenesiyle kırar, etli bölgesini filtre eder ve kabukları geri kusar. yanağında siyah bir iz vardır, çoğu zaman çipurayı bu iz sayesinde tanımlayabiliriz. siyah izin hemen altında ise turuncu bir benek vardır. yüzgeci ensesinden başlar ve kuyruğuna kadar uzanır.
    çipura balığının avcılığı en verimli olta ile yapılmaktadır, 2 ve 3 iğneli dip takımları en iyi seçimdir, onun haricinde tek iğneli veya zokalı takımlarlada avcılığı yapılır. avında kullanılacak yemler başlıca, canlı mamun, sardalya, kalamar, sülünes, boru kurdu, solucan ve bütün midyelerdir.
hesabın var mı? giriş yap