• türküde geçen "ölmeden mezara koydular beni" sözleri, yaralanan ancak iyileşme şansı olmayan ya da içinde bulunulan koşullar itibari ile bakılamayacak, iyileştirilemeyecek mehmetlerin, acı çekmemeleri için daha ölmedikleri halde gömülmelerini anlatmaktadır, gerçekliği bizzat canlı tanıklardan dinlenmiştir *.
  • dinleyince insanın içini acıtır. varlığınızdan utanırsınız. bizim için savaşanlar şu hali görse n'olurdu acaba.
  • yıllarca savaştan savaşa koşan ve nice evlatlarını şehit veren bir halkın türküsüdür. kastamonu ilinden derlendiği bir gerçek olmakla beraber yemen türküsü gibi tüm ulusa malolmuştur. sırayla 93 harbi, balkan felaketi, birinci cihan harbi ve kurtuluş savaşından çıkmış bir milletin acısı sadece yukarıdaki iki türkü ile değil onlarca türküyle dışa vurulmuştur. çanakkale savaşında en çok şehit veren ilk 5 il şunlardır. sırası ile bursa, konya, kastamonu, balıkesir, denizli
  • turk milletinin acilar icinde yarattigi enfes turkulerden birisi
    agit havasinda gecer biraz
    olume gittigini bilen bir mehmetcigin agzindan anlatir olani biteni
    bir benzeri de yemen turkusudur ki
    gercekten insani o gunlere geri goturur du$undurur olani biteni,
    zor gunleri...
  • çanakkale içindedir asıl adı..moğollardan da dinlenilebilir..
    işgal edilmemesine rağmen nüfus bazında en çok şehit veren illerden kastamonunun pek nadide bir türküsüdür..
  • sanıldığı gibi çanakkale değil, kastamonu yöresine ait bir türküdür. çanakkale savaşı'nda en çok şehit veren ilçemiz olan kastamonu'nun araç ilçesinden olan bir gazi'mizin yanı başında şehit düşen askerler anısınısa sözlerini ağıt yaktığı daha sonraları derlenip türkü yapıldığı söylenir.
  • bir yabancı da dinlese gözlerini doldurur mu diye merak ettiğim. ben kafamda dahi çalsam gözlerim doluyor. bir parça bu kadar mı hüzünlü olur, bu kadar mı acıklı olur? o kahramanları düşündükçe hüngür hüngür ağlayasım geliyor.

hasan mutlucan versiyonu da iyidir.
  • destanlar yazan türk milletinin en son destanlarından birinin türküsü
  • ismini de su misralardan alir;

canakkale icinde vurdular beni,
    olmeden mezara koydular beni,
    of gencligim eyvah.

kanaatimce en guzel bolumu de burasidir.
  • her dinleyişimde gözümden 2 damla yaş akıtan türküdür. 15-16 yaşlarında, gençliğinin baharında anadan, babadan, önündeki gelecekten cayarak vatan için çarpışmaya gidenler geliyor aklıma. bir milletin emperyalizme çocuğundan yaşlısına direnişi geliyor aklıma. bir ulusun kurtuluş kıvılcımını çaktığı yer geliyor aklıma.

vurulmuş tertemiz alnından, uzanmış yatıyor,
    bir hilâl uğruna, yâ rab, ne güneşler batıyor!

ruhunuz şâd olsun.
hesabın var mı? giriş yap