• bu sene avşa’ya gittiğimizde övgüler üzerine uğrayıp 5-6 şişe şarap alma imkanı bulduk buradan. genel olarak beğendik. dün akşam evde kalan son sultaniye şarabını da bitirdikten sonra bir şeyler yazmak istedim. şarap gurmesi değilim. kendi izlenimlerim şu; içimi kolay, asit oranı bana göre az ve bu güzel. meyve aroması baskın. taze bir tadı var. sabah baş ağrısı yapmadı. ama 3-4 saat sonra kısa bir uyku sonrası biraz başım döndü nedense. bu gereksiz ayrıntıdan sonra şöyle bir fikir beyan etmek isterim. şarap tutkunuysanız ve uygun fiyatlı bir şeyler arıyorsanız denemenizi tavsiye ederim. değilseniz ve amacınız benim gibi biraz gevşemek ve keyifse yine tavsiye ederim fiyat performans açısından. avşa’ya yolunuz düşerse mutlaka çıkın büyülübağ’a. hem fiyatlar ve fabrika çok güzel, hem manzara ve ortam. oradan da çınar koyuna devam edip ayanya’da güzel bir deniz sefası yapıp şarabınızı soğutmalarını rica edin, akşama doğru güneşi batırırken ayaklarınız denize değerken de için. hayat sadece böyle güzel bir kaç anın içinde gizli çünkü. gerisi mecburiyetler içerisinde zaman geçirmek.
  • avşa adasına ait adakarası üzümünün damaklarla tanışma ve sonraki buluşmaların yeri. yudumunuzu alır almaz tadı damakta sertlik düzeyi bakımından talep, yumuşaklık ve meyvemsi tat düzeyi bakımından arz eğrisi karakteri sergileyen, içimi rahat, dengeli ve pürüzsüz bir şaraptır kendisi. alkol oranı %13,2 olmasına karşın bünyemde çakırkeyif yaratma kapasitesi ortalamanın üzerinde tezahür etmiş olmakla birlikte, bu etkinin kısmen de olsa her türlü sıvıyı odaklanarak içme alışkanlığımdan da nasiplendiğini belirtmek isterim. akşamınızı güzelleştirici, parlatıcı bir etkisi vardır.
  • bunun vedat milor serisi olanı 75 telaya satılırken, vedat milor serisi olmayan ama vedat milor serisinden de pek arkada kalmayanının fiyatı yalnızca 27 teladır.

salak gibi domalmayın.
  • vedat milör serisini denedim ve başıma birşey gelmeyecekse içtiğim en güzel yerli şarap olduğunu söyleyebilirim.
  • büyülübağ.. avşa'lı yeni bir şarap markası..
    adakarası ile yapılmış leziz kupajları mevcut.

http://www.buyulubag.com/
  • kanımca son zamanların en başarılı butik şarap üreticisi. butiklik kavramını çileden çıkarmadan (butik adı altında 20 ürün dizmeden) az ve öz ürünlerinden özellikle cabernet sauvignon reserve'ine doyum olmaz. daha türkiye'deki reserve mantığı bile yerli yerine oturmamışken, meşeyi gayet yerinde ve bas bas bağırmadan bir üzümü yuvarlarken ki görevine bu şarapta tanık oluruz. fiyatı premium şaraplar seviyesinde olsa da, en azından büyük üreticiler dışındaki firmaların da kısa zamanda aldıkları yola örnek bir markadır.
  • milorlu okuzgozu bogazkeresi kavaklidere selectionin yari fiyatina 30 tlye satiliyor. tadi oldukca benzer. simdilik begendim. kavaklidere amerikada 15 dolara satilirken ki dolar 1.50 ikende boyleydi turkiyede 60-65 olmasi basta hayyam olmak uzere insanliga ihanettir. 25-30 tl makbul.
  • bu üreticiye ait cabernet sauvignon, 35-40 tl civarına alınabilecek en lezzetli şeylerden biri.

ama 2006 rekoltesinde gel gör ki; ya mantarlarında (büyük olasılık), ya fıçılarında, ya taşımada, ya saklamada bir problem oluyor ki şimdiye dek ulaştığım 4 şişenin 2'si sorunlu çıktı.

aynı serinin 2007'sinde 1 denemede 1 olumlu sonuç, belki sorun çözülmüştür diye düşündürtüyor ama bunun için de yeterince örneklemim yok. deneyip göreceğiz.
  • adakarasi & grenache olanı cumartesi* içen bünyelere şahane gelmiş şarap.
  • vedat milor serisi'nin türkiye’de daha önce yapılmamış kupajlarını da içeren, syrah & tempranillo & grenache ile cabernet sauvignon & merlot, öküzgözü & boğazkere, sultaniye ve adakarasi & grenache isimli, sınırlı sayıda şarap çeşitlerini piyasaya sunan şarap markası.
hesabın var mı? giriş yap