• akpartili başkanından bakanına, kuzeninden rahmetli dedesine herkese teşekkür ederken; şort giyebilmesini bile borçlu olduğu atatürk'ün adını anmamasını ayıp değil dramatik bulduğum kişi. acıdım şahsen.
    acıdım çünkü bu genç yaşta, bu internet çağında, bilgiye erişimin bunca kolay, bilgi kaynağının sınırsız olduğu bir devirde bu kadar cahil kalmak ancak özel çabayla mümkündür. sana partini soran mı var da bu kadar bayrak sallıyorsun! etrafına bak bakalım kaç sporcu senin gibi mantıksızlık yapıyor! maçını yap geç. madalya sonrası ringdeki tavırlar falan da sportmence değil hatta şımarıkçaydı. önce rakibini tebrik edersin. ordan oraya zıplamazsın. olgunluk önemli.
    bir partiyi sevebilirsin, o partili olabilirsin buna karışan görüşen yok da; müsabakanı bırakıp yangından bahseder üstüne basa basa “madalyamı cumhurbaşkanıma götürecem” dersen, bağıra bağıra tarafını belli edersen, bal gibi de eleştirilirsin.
    çünkü seni oraya bakanın ya da akparti cebinden para harcayıp göndermiyor, siyaset yapman beklenmiyor! milletin vergileriyle finansın sağlanıyor. orada da akpartiyi değil türkiye cumhuriyetini temsil ediyorsun. birine bir şey borçluysan türkiye cumhuriyeti halkına ve kurucu liderimiz mustafa kemal atatürk'e borçlusundur.
    çünkü atatürk bu cumhuriyeti kurarken senin gibi kadınlar kara çarşaftan kurtulup mesela şort da giyebilsin, gerici yobaz kabile toplumların aksine insan yerine koyulsun, üretime sanata spora dahil olsun, erkeklerle eşit değere sahip uygar medeni bir yurttaş olsun diye çabaladı. sen şimdi hem bu çabanın nimetinden faydalanıp, hem kadının şort giymesini ahlaksızlık olarak gören zihniyeti eleştirmezsen bir sorun var demektir!
    yani öyle el öperek, sığ atarlar giderler yaparak en fazla antipati toplarsın.
    emekli olunca akparti kadrolarına çöküp hiç bir şey yapmadan 3-5 yerden maaş alıp oturan, milyonlarca insanın hakkını haram ettiği hamza yerlikaya gibi olmak niyetindeysen o ayrı tabi!

edit: kelime
    edita: illa atatürk'ü anmalı mı, meselesine açıklık. arkadaşlar sorun atatürk'ü anması değil! şampiyonluğunu akp'ye mal etmesi. diğer türk sporcular da derece aldı almadı sonuçta yarıştı. hepsinin röportajı var. hangisi atatürk'ten özel olarak bahsetti! bahsetmeyene kim hesap sordu. kimse. çünkü bunun gibi işi parti propagandasına çeviren olmadı. makul biçimde halkına teşekkür edip iyi dileklerde bulunsa kim ne diyecek! bu kadın atatürk'ten bahsetmedi diye atamız değerinden bir şey mi kaybetti! ancak burada özellikle, üzerine basa basa vurgulanan bir siyasi söylem var. rahatsızlık da burada!
    yukarıda da bahsettiğim gibi bunlar cahillik. ben bu kişiye öfke duymuyorum. üzülüyorum.
    bir avrupalı sporcu derece aldığında madalyasını merkel'e, macron'a ithaf etmiyor da bizimki böyle bir şeye lüzum görüyorsa burada başka sorunlar aramak gerekir.
    alman sporcu merkel'e veya bakanına minnet duymaz çünkü sporcu olarak zaten ülkesinde değer görür, yeterli entelektüel seviyeye gelecek eğitimi almıştır, kendine saygısı olan bir bireydir. merkel'e yalakalık yaparak çıkar sağlamaya ihtiyacı yoktur ki zaten buna imkan veren bir sistem de yoktur. ancak bizde olaylar ahbap çavuş, ikili diyaloglar, adamcılık önceliklerine göre liyakatsiz biçimde geliştiği için, şu söylemin de altında körü körüne bir partizanlıktan ziyade, fakirliğin yarattığı eziklik duygusuyla güçlünün yanında olma refleksi var. bu bir dram değilse nedir!
  • bir sporcu neden bu kadar hamasete ihtiyaç duyar ben size anlatayım arkadaşlar.
    öncelikle aşağıdaki tabloya bakmanız gerekiyor. abd’nin bu olimpiyatlarda madalya kazanan sporcularının üniversitesilerine göre dağılımı.

görsel

gördüğünüz üzere iyi atlet olmalarını bırakın dünyanın en iyi üniversitelerinde formal eğitim alıyorlar.

acaba bizde durum ne derseniz böyle bir istatistik görmedim ama biraz tahminde bulunabilirim. çocukluktan beri sporla uğraşanlar tr şartlarında ya eğitim ya spor seçimine zorlanır. dolayısıyla spor seçilir ve eğitime önem verilmez. bu sporcular eğer şanslıysa bir şekilde milli sporcu olup üniversite giriş sınavlarında barajı geçip milli sporcu kotasından herhangi bir üniversitede besyo okurlar. ya da hiç bu toplara girmeden açıköğretim bitirirler.

işte bu eğitim eksikliği neyle dolar derseniz bolca hamasetle doğar. bakın kötü insan olurlar demiyorum ama eğitim almamanın noksanlığını davranışlarında ve konuşmalarında bariz hissedebilirsiniz.
  • dün özbek sporcunun haşat etmeye yaklaştığı kişi kendisi değil buse naz çakıroğlu'dur. 51kg'deki özbek 69kg busenaz ile karşılaşsa cenazesi kalkar zira.

ringde haşat oluyormuş gibi görünen biri varsa bir kere daha kontrol edin zira kendisinin durumu şudur; "koszewska and yunusova fighting for the right to be run over next round by world #1 busenaz surmeneli."

kilosundaki rakiplerinin büyük çoğuna karşı ezici üstünlük kurabilen biridir.
  • kadınları geçtim, türkiye'nin 100 yıllık olimpiyat tarihinde boksta ilk kez altın madalya kazanarak tarihe geçen boksörümüz. sonuna kadar haketti, helal olsun.
  • ya kız siyaset filan yapmıyor. allah'ın tokyo'sunda kafa göz mücadele ederken ormanları yakanların pkk olduğunu söylemişler. zaten çevresi komple trabzonlu :/ siyasi bir söylem değildi.

helal olsun sana güzel kızım. aferin. yaşın çok genç, uzun yıllar var önünde. eminim birçok kez gururlandıracaksın yurdumuzu. başarıların daim olsun kuzum.

edit: tayyip efendiye ithaf etmiş. böyle kutuplaşmış bir ülkede ne olacaktı?pkk, dış mihraklar vs diyerek uyutulan halkın yansımasıdır. bu kız mete gazoz'un sahip olduğu aile, çevre ve eğitime sahip değildir. belki böyle de demiş de olabilirler. lâkin bu söylemler başarısını örtmez.
  • son maçından sonra "bu galibiyet, güzel ülkemin tüm kadınlarına ve parlak bir gelecek hayali kuran tüm çocuklarına armağan olsun" demiş. uzun ve mutlu bir hayat yaşarsın umarım.
  • buse naz cakiroglu ile ayni gun boks finaline kaldilar. isimleri az bulunan ustelik iki isim birlesimi ve ikisi de farkli yilda ama ayni gun dogmus. turkiye simulasyinu cok dikkatsiz hazirlaniyor, fazla acik veriyorsunuz son zamanlarda, biraz dikkat:)

gercekten bu kadar tesaduf zor rastlanir. ikisine de tebrikler. burun gostermemesini ahlak zanneden yobazlar inat turkiye'nin kadinlari olimpiyatlarda basaridan basariya kosuyor.

edit: ikisi de trabzonluymuş.
  • spikerin boks bilgisi hayatında 4 ya da 5. kez boks maçı izleyen benden daha fazla değil.
  • bir ölür bin diriliriz sözü bazı pkklılara batmıştı çinli için dua ediyorlardı. sırf onun için bile helal olsun
  • üstteki yazarın hiçbir söylediğine katılmıyorum. spor gibi birleştirici bir öğeyi siyaset gibi bölücü bir öğe ile kendi menfaatleri için destekleyen kişi ya da klikler (bkz: busenaz sürmeneli) daima dışlanmaya mahkûmdurlar. ortada bir bölücü varsa biz onun kim olduğunu çok iyi biliyoruz. yıllar sonra sizler haklılığımızı anladığınızda yine iş işten geçmiş, yine birileri cebini siyasi kanallar aracılığıyla doldurmuş, yine liyakat değil particilik kazanmış olacak. sizler de buraya gelip, bizim "-bu insan tahmin ettiğiniz insan değildir" tezlerimizi onaylayacaksınız ama nafile. atı alan üsküdar'ı geçmiş olacak.

edit: imla
hesabın var mı? giriş yap