• çevremde bir çok üniversite öğrencisinin burs aradığını gördükten sonra yazma gereği duydum. bir çoğumuz universiteyi zorluklarla okuduk. ben hem çalıştım hem okudum. zorlandim elbette. besinci sene zar zor bitirdim okulu.
    kyk alanlar geri ödemesinin ne kadar zor olduğunu bilir. binbir güçlükle ödedim.
    çalışılan pozisyon ve maaşları başlığına bakınca sözlük yazarlarının ister bireysel ister bir iki yazar ortak bunu yapabileceklerini düşündüm.
    eğer içinizde bunu yapmayı isteyen yazarlar varsa burdan iletişim kurarak bir öğrencinin günlerini rahat geçirmesini sağlayabilir.
    hadi sözlük.

edit :part time iş bulma ve para dışında ihtiyaçlarını karşılama teklifleri geldi. elbette her türlü teklifi öğrencilerle değerlendirmek gerek. bu şekilde yardım edecek yazarları da başlığa bekliyoruz.

edit editi: part time iş ve işçi arayan arkadaşlar bunu başlığa yazarsaniz daha çok işe yarar teklifiyle geldiler. iş vermek isteyenler varsa başlığa bekliyoruz.

yeni edit : entryi debe olsun diyenler var. arkadaşlar kendi kendime yapamıyorum hak verirsiniz.
  • herkesten önce ssg ve kanzuk'un ellerini cebine atması gereken kampanya. bizim istediğimiz bir şey yok da bu kadar kolay yoldan bu kadar güzel paralar kazanılırken, buna az çok emek veren, katkı koyan genç ve başarılı öğrenci kardeşlerimize ufak bir yardım hiç fena olmazdı.
  • ödeme yapmadan evvel, öğrencisini şahsen tanıması gereken yazarlardır. başımızdan geçen hadiseyi arz edeyim efendim.

biz 3 kardeş memur bir baba ve ev hanımı bir annenin çocukları olarak dünyaya geldik. fakir ama gururlu babamız ve annemiz bizi fedakarlıklarla yetiştirdi. kimseye muhtaç olmadık. ama tabi o yokluğu, geçim sıkıntısını hissetmemizi istemeseler de, kemiklerimize kadar hissettik. babamızın bu acımasız ekmek davasında yapayalnız olduğunu bildik. onların bu fedakarlığı bizim boynumuza ağır bir vicdan olarak asılı kaldı. bir an önce kendimizi kurtaralım, bu insanlara yük olmayalım ve hatta bir an önce onlara biz destek olalım diye kendi kendimizi motive ettik. velhasıl üçümüz de üniversiteyi hem çalışıp hem okuyarak bitirdik.
    bir eğitim kurumumuz oldu. çalışmaya başladık. sonra dedik ki biz neden birilerine yardımcı olmayalım. memleketten tanıdığa sorduk.
    -çok ihtiyacı olan bir öğrenci var. istanbul'da. ailesi burda çiftçi ona verin dedi.
    ''seve seve'' dedik. aldık hesap numarasını. 5-6 ay düzenli yolladık. bir gün telefon geldi. telefondaki kadın sesi şöyle bir şey söyledi:
    -merabaa. ııı ben şey sorcaktım. siz bana para yolluyodunuz her ay. bu sefer gicikti dee, noldu bi şey mi oldu acıba dedımm.
    -ha afedersiniz, kız kardeşim ani doğum yaptı telaştan unutmuşum. hemen birazdan hallediyorum. dedim ve hemen hallettim. telefonda havale dekontuna bakarken bir anda ilk defa kızın tipini merak ettim. çünkü konuşma biçimi rahatsız etmişti beni. kardeşim de yanımdaydı.
    -hakikaten hiç merak etmedik bir baksana facebook'dan, dedi. profilini açtım ve kızın 2 gün önce reina'da sevgilisiyle(ilişki durumu herkese açık) jack daniels içmekte olduğunu gördüm. ki bu bir defalık değil tüm facebook profili yer bildirimleri bunun gibi mekanlarda benzeri etkinliklerle dolu. anladık ki arkadaşlar 6 ay boyunca bizden jack içmiş!
    şimdi bu kız ayda 150 tl'den 900 tl sırf bizden almış. 900 tl'ye sevgilisiyle parti yapmış.
    ben size bu gün 900 tl ile ne yaptığımı anlatayım.
    tunceli/ovacık yatılı ilköğretim bölge okulunu (yibo) aradım. orada yatılı okuyan 1. sınıf öğrencilerinin sayısını aldım. sonra bir mağazaya gittim. eşofman almak istiyorum dedim. aynı model ve yaş grubu olduğunu duyunca yardım olduğunu anladılar. mağaza müdürü, ''madem öyle %50 indirim yapalım'' dedi. haliyle eşofmanlar 400 tl tuttu. tezgahtarlar çocuklara birer çorap hediye etti. ben de karşı mağazaya geçip kalan parayla ayakkabı alayım dedim. ayakkabıcı yardım olduğunu anlayınca %20 indirim yaptı. artı her ayakkabının yanına birer terlik koydu. ''bunlar da benden olsun'' dedi. paradan 50 tl arttı. onunla da kırtasiye alıp tamamlayayım dedim. kalemleri alırken okul müdürü bir arkadaşla karşılaştım. durumu anlattım. hemen her çocuğa birer pastel, kuru, sulu boya ve resim defteri alıp verdi. mağaza sahibine gitti. mağaza sahibi çizgili kareli defter ve birer güzel yazı defteri ilave etti. anlaşmalı olduğu kargoya yönlendirerek kargo masrafını da üstlenmiş oldu. bunların hiç birini ben talep etmedim. insanlar kendiliğinden yaptı.
    yıllardır hem kendi kurumumuzda hem başka okullarda sayısız öğrenciye ulaştığım halde pek nadir hissettiğim tatmin duygusu ile eşyaları kargoya verdim.

hasbı hal;
    arkadaşlar size burs veriyoruz diye diyetimizi isteyecek değiliz. elbette o parayla ölesiye ders çalışacak, kafanı kaldırmadan kitap okuyacak halin yok. yersin içersin gezersin. o parayı sana vermişim bir defa gerisini sorgulama hakkım yok.
    sizden tek ricam aldığınız katkıları harcarken, bu paraları sizden çok daha zor durumda olan insanlardan daha mı fazla hak ediyorsunuz bir düşünün.
    ben burs verirken hiç bir şeyden sorumlu değilim. belirlenen rakamı öder geçerim. bunu takip etmem gerekmiyor, o para nasılsa gidecek. sen veya başkası.
    ama sen;
    birilerinin yerine, her hangi biri alacakken onun sırasına geçerek ve belki de senden çok daha fazla ihtiyacı varken o kişinin, bu parayı sen alıyorsun. bunun vicdani sorumluluğunu sen taşıyorsun. lütfen daha dürüst olmaya çalış.

edit: tanım
    edit2:imla
  • (bkz: calisilan pozisyonlar ve maaslari)başlığında burs verme imkanına sahip yazarların listesi bulunmaktadır.
    başlıkta gördüğüm kadarıyla sözlük yazarlarının ortalama geliri kabaca 10.000 tl'yi aşıyor.

10k+ gelirli bir adam aylık 500 lira bursa ayırdığında bunu hissetmeyecektir bile.
  • turkiye'de halihazirda almis basini yurumus cahilligin her turlusu hakkinda sozlukte ahkam kesenleri altinda gormek istedigimiz baslik.
    cehalet elestirilmedir, sorgulanmalidir ve kendisiyle savasilmadir. ancak, anadolu comarı kelımesının bılumum cesıtlerını ıceren baslıklar altinda ahkam kesmekle mesgul olanlardan bahsetmek istiyorum daha cok. kendileri bunun disinda ne yapiyor bilmek istiyorum gercekten.

hadi koclar, gosterin kendinizi. bu ulke icin ne yapiyorsunuz?

egitim bizim isimiz degil der gibisiniz. pekı, sinema fesitivali mi organize ettiniz? kutuphanenizdeki kitaplari mi bagisladiniz? giymediginiz ancak giyebilir durumdaki giysilerinizi mi paylastiniz? birilerine ornek olmaya mi calistiniz? bir cocugun ama sadece bir cocugun elinden mi tuttunuz? bır sıyası partıye uye mı oldunuz? bır vakıfa destek mı oldunuz? gonullu seslı kıtap mı okudunuz? bır eyleme mı katıldınız? kendınız dısında sadece bır kısının hayatını dahı olumlu yonde etkıleyecek bır hareketınız oldu mu omrunuz boyunca?

ben bu hale kendim gelmedim, onlar da gayret etseydi diyorsaniz, hic dershaneye gitmeden, ve sadece devlet okulunda okuyarak mi o universite sinavini kazandiniz?

siz bu ulke icin sıkayet etmekten ve cehalet ıcındekı halkını asagılamaktan baska ne yaptiniz? ne yapiyorsunuz?

bu ulkeden bır bok olmaz dıyıp oy dahı kullanmayanlar, sıze saygı duyulmuyor artık. oy sandıgının basında nobet tutan gonulluler, mıllet ıcın canla basla calısanlar umudumuz.
    anadolu comarı, sıkmabaslı, pıs kurt gıbı korkunc ve asagılayıcı soylemlerınız dısında bıze bıraz da eylemlerınız bahsedın hadı.
  • istanbul'da okuyan bir öğrencinin aylık akbil bedelini karşılamak isteyerek dahil olduğum liste.

edit: bulundu
  • istenilen aylık miktarı ve kaç ay fonlamam gerektiğini yeşillendirin. ayrıca o parayı okulu yolu yemeği için diilde karı kız uyuşturucu ot bok için harcamayacağı konusunda da nasıl emin olacağımızı güven mevzunu falanda ekleyin. hesap yapıp çaresine bakalım. 1 kişide olsa yaparız yapacağımızı.

edit: 5 arkadaşla 6 ay destek için anaştık. daha yazmayın olm evede ekmek götürcez. :) ayrıca burda bu katkıda bulunacak bir çok suser olduğunu biliyorum. itlik yapmayın bir el atın lan.

edit 2019: arkadaşlar artık burs vermiyoruz ekonomik durumlardan ötürü, biz de zorlanıyoruz şirket olarak. yine toparlarsak ileride yine yardımcı oluruz.

edit 2019-2: arkadaşlar şu an burs ver-mi-yo-ruz. lütfen yazmayın bu konuda.
  • annesi veya babası olmayan lise/ilköğretim öğrencisi varsa ücretsiz matematik-geometri dersi verebilirim. bana ulaşmak isteyen çaylak/okuyucular da cagatayunal00@gmail.com e-mail atabilirler.

geçen sene ders verdiğim aslan parçası itü metalurji kazandı.

bana da sözlükten yardım eden yazar var* . böyle aktara aktara çoğalsın diye de ders vermek istiyorum.
  • iyi bir devlet üniversitesi öğrencisi olup

1- iyi bir bölümde okuyan
    2- devlet yurdunda kalan
    3-terör örgütü yada marjinal gruplarla herhangi bir irtibatı olmamış/ olmayacak.
    4- alkol ve sigarası olmayan

bir öğrenciye ayda 250 tl verebilirim.

meblağın fazla olmadığını biliyorum ama yine de ihtiyacı olan olabilir.

edit : aranılan öğrenci bulundu.
  • gayet güzel bir organizasyon inşallah hakeden öğrenciler alır. öğrenci olmasam ben de seve seve burs vermek isterdim.

hemen bir anımı anlatayım.
    izmir de üniversite kayıt aşamasında özel yurtların birinde çalışıyordum. işte okula ilk defa gelen öğrenci arkadaşlarımıza ve ailelerine özel yurt düşünür müsünüz diye soruyoruz gerekirse yurdu gezdiriyoruz falan. herkese sorarken bir aileye denk geldim.
    abi hayırlı olsun hangi bölüm diye muhabbete girdim. kız kardeşimiz hukuk kazanmış. neyse abi çanakkalede pazarcılık yapıyormuş sordu bana ne kadar yurt dedi 400tl den başlıyor dedim. abi bir şey demedi ama tadı da kaçtı belliydi. çok mu geldi abi dedim. kardeşim dedi ben o kadar parayı buraya verirsem biz evde aç kalırız dedi. işte kyk ya falan da başvurmamışlar. kızına dedi bu şartlar altında okuyamazsın yürü gidelim boşver kayıt falan yaptırmayalım. kız o kadar üzüldü ki anlatamam gözlerim doldu. abi dedim gitme bizim yurt sahipleri her yıl 10 öğrenciyi burslu okutuyor. gel dedim konuşalım. iyiki konuşmuşuz. o kız kardeşimiz kaydını yaptırdı ve burslu olarak yurtta kaldı. abi de ayda bir pazar malzemesi yolluyodu.

demem o ki, en küçük yardımlar bile bir kişinin hayatını değiştirebilir. lütfen çar çur eder diye düşünmeyin öyle yaparsa o onun ayıbı.
hesabın var mı? giriş yap