• denenmiş ve aynı gün ikincisini yapacak kadar beğenilmiş bir tarif de benden, daha doğrusu jamie oliver'den:

1 paket (200gr) bitter cikolata. ben lindt extra dark %70kullandım.
    250 gr tereyağ
    80 gr toz kakao
    65 gr un
    360 gr toz şeker
    4 yumurta
    1 kaşık kabartma tozu

isteğe bağlı az vişne kurusu ve az pecan. (pecani bulmak zor, tadim'in karışık çerezinde var. ya da fantaziye lüzüm yok ceviz neyimize yetmiyor) ben şahsen her ikisinden de az az koydum.

çikolatayı ve tereyağı benmari usulü eritin. tamamen eriyince içine vişne ve pecan/ceviz'leri karıştırın.
    kakao, un, şeker, kabartma tozunu bir kapta karıştırın, içine çikolatayı ekleyip yeniden karıştırın. en son yumurtaları ekleyin. tabii çikolata artık soğumaya yüz tutmuş olmalı ki yumurtalar kokmasın.
    180 derecede 25 dakika pişirin. dışı hafif kuru gibi içi de sünger gibi oluyor, pek başarılı peeek. zaten bu çocuğun * tariflerinden uygulayıp da beğenmediğim birşey olmadı.
    orijinal tarifte portakal kabuğu rendelenmiş krema ile servis edin diyordu. ben servis tabağına aldıktan sonra üstüne azıcık kakao serptim.
  • kimine göre kek kimine göre çikolataya düşme şekli... bana göre aşk,canımı tatlıya bağlayan. düştüğüm günlerde bana damardan bağlarsanız anında toplarım...şahane ılık bir dilim brownie... içine beyaz çikolata ? koysak mı? *

davet benden,
    e tarif de benden *

bildiklerinizi unutup yerine yenilerini koyma zamanı gelmiştir belki de,ne dersiniz ?
    içinizde hep yenisinin daha iyi geleceğine dair duyguların yer yüzündeki temsilcisidir belki de bu brownie.
    insanın yalnızca bir uzaylıya değil bir brownieye de aşık olabileceğinin kanıtı belki de anıtıdır :)
    hemen reçeteyi yazayım yoksa susamayacağım. *
    bu reçeteyi çok uzun süredir yaparım,akmaz kokmaz. bilmeniz gereken bi şey var brownie asla kakaolu bir kek değildir.
    pastacılıkta teknik çok önemlidir ve brownie bunun en güzel örneğidir. çünkü iyi bir brownie üzerinde ince bir kabuk katmanı ve kestiğimizde içindeki köpüksü hafif ıslaklık aradığımız kıvamı vardır. o kıvamı elde edebilmek için tekrar ediyorum buna kakaolu kek muamelesi yapmaktan vazgeçin!

300 gr bitter (70% kakao) çikolata
    150 gr küp küp kesilmiş tereyağı
    3 adet büyük boy yumurta
    225 gr toz şeker
    93 gr un
    13 gr kakao
    4 gr tuz

şimdi önce fırın. 180 dereceye ayarlıyor, yaklaşık 20 cm’lik bir fırın kabını yağlıyor ve yağlı kağıtla kaplıyoruz. sonra tereyağı ve çikolatayı bain marie üzerinde eritiyoruz ve ılınması için kenara kaldırıyoruz.sonra yumurta ve şekeri yaklaşık 5 dakika kadar çırpıyoruz. yumurta ve şekerin rengi iyice açılacak. ardından ılıyan çikolatayı ekleyip bir iki tur çeviriyoruz. son olarak un, kakao ve tuzu ekleyerek son tur karışmaları yapıyoruz. en son karışımı kalıbımıza döküyoruz. şimdi burada arasına beyaz çikolata eklemek isteyenler olabilir. o zaman harcın yarısını döküp beyaz çikolata parçalarını serpiştirip kalan harcı üzerine dökebilirsiniz.
    ve fırında yaklaşık 25 dakika kadar pişecek. offfff işte zafer!
    eğer adımlara uyarsanız üzerinde kabuk içi yoğun ve köpüksü dünyanın en lezzetli şirinlerini görebilirsiniz.

edit:
    yaklaşık ölçüler olmakla birlikte;
    93 g un- 2/3 su bardağı
    225 g şeker- 1 su bardağı+2 yemek kaşığı
    13 g kakao- 2 yemek kaşığı
    tutmazsa sorumlusu ben değilim *
  • sözlükteki uc bucuk yilin sonucunda bu entry ile 10 bin inci entry mi buraya yazarak kendi nicki basligi altina entry girmeyenler sınıfından ayrılmış bulunuyorum. hepsi ile burada* tanistigim, birçok sey öğrendiğim, bazen rakılı, bazen votkalı bazen de ayranlı öğlen zirvelerini paylaştığım, hem yazılı hem sözlü iletişimlerimizden keyif ve feyz aldığım, ayar verdiğim ve aldığım, medeni durumlarını değiştirmelerine bazen mutlu bazen buruk bir sekilde tanık olduğum, bazen geçmişi özlememe bazen geleceğe umutla bakmama neden olan tüm dostlarıma ve bana bu duyguları yasatan sözlüğe teşekkür etmek ve sevgilerimi iletmek için iyi bir bahane oldu.
  • yapmayı da yemeyi de sevdiğim tatlılardan. yalnız şu dışarıda satılan brownie'ler gerçek brownie falan değil onu söyleyeyim. brownie "fudgy" olur. yani dışı ince bir kabuk ve içi çamur kıvamında olur. ayrıca sıcak tüketilir. kabartma tozu falan da girmez içine.

not: böyle şeyler yazınca kadın zannedip mesaj atanlar için; erkeğim oğlum yürümeyin.
  • 2 bardak un koymak yerine, bir bardak un, bir bardak mısır unu konulursa daha süper daha şahane bi kek elde edilmiş olur. şiddetle tavsiye ederim.
  • bu hayatta sevdiğim iki şey var. belki üç… bilemedin dört… neyse işte bu sevdiğim şeylerden ikisi tahin ve brownie. daha önce cafe fernando'nun klasik reçetesini paylaşmıştım. o reçete için (bkz: #94328748) ki kendisi efsanedir. kendisi yanak dayayıp uyumalıktır. bu tarifini yazacağım tahinli brownie ise uyumamalıktır. başında beklemeliktir. onu ara sıra gözlemeliktir. bi ısırık almalıktır.

şimdi reçeteye kakao konmaz demek brownie gibi teknik tariflerde doğru bir ifade değildir. brownie reçetesine göre kakao da konur efenim. yukarıda öyle asarım keserimle yazılmış konmaz diye ama yok yani o iş öyle değil*
    mesela bu reçetede kullanacağız. en az 20 farklı kaynaktan da kakao içeren brownieler yazarım buraya.

kimi de demiş yine 200 g çikolata konmaz diye. şirk koşmuş resmen tövbe tövbe, bi de kaynaklarından araştırırım demiş* sadece gülüyorum geçiyorum. brownie eşittir çikolata*

bakın sevgili okur, şeker miktarı veya şekerin cinsi brownie yapısını etkiler. kakao veya kakao oranı hatta kakao kullanıp kullanmamak brownie formunu etkiler. çikolata, bitter çikolata hatta sütlü çikolata hatta vegan çikolata brownienin şeklini şemalini etkiler. mikser kullanmak veyahut kullanmamak da bu keki etkiler. yaptığınız ölçüye uygun pişirme kabı kullanmak pardon da bittabi etkiler. daha neler neler çok hisli bişi bu kek… yanisi canım teknik dışında ekleyeceğimiz veya çıkaracağımız tüm malzemeler bu brownieyi etkiler. ama tabii mühim olan insanlık! bir de tahinli brownie.

-150 g tereyağı
    -250 g bitter çikolata
    -5 yumurta
    -250 g toz şeker
    1/2 çay k. tuz
    2 çay k. vanilya özütü (yoksa toz vanilin)
    40 g kakao
    110 g un
    280 g tahin
    üzeri için varsa deniz tuzu ya da yaprak tuz

her zaman ilk işimiz fırın. fırını 160 dereceye ayarlıyor,20-25 cm'lik bir kalıba yağlayıp pişirme kağıdı seriyoruz.

kuru malzemeleri bir kapta karıştırıyoruz(un, kakao, tuz)

tereyağı ve çikoyu bain marie eritip karıştırıyoruz.

ayrı bir kapta şeker ve yumurtaları çırpıyoruz 1-2 dk kadar. ardından bir bardak ayırıp kalanı çiko tereyağı karışımı ile buluşturuyoruz. fazla çırpmıyor, havalandırmıyoruz. ardından kalıba döküyoruz.

ayırdığımız yumurtalı karışımla tahinin bir bardak kadarını karıştırıp kalıba döktüğümüz brownie karışımının üzerine yer yer koyup bir bıçakla veya çatalla üzerinden gezdiriyoruz, ebru yapar gibi düşünebilirsiniz. çok dibe gelmesin. kalan tahini de ki yaklaşık 1/3 bardak oluyor direkt olarak üzerine gezdirip varsa deniz tuzu serpiştirip fırına gönderiyoruz.

fırında yaklaşık 40-45 dk kadar pişiriyoruz ve voila!

not: fırından çıkan brownienin ilk sıcağı geçtikten sonra kalıptan çıkarın yarım saat dinlensin ve soğutun dayanabilirseniz* ardından dilimleyin.
    bon appetit

edit: görsel
    görsel

aynı reçeteyi fıstık ezmesi ile de yapabilirsiniz^.^
  • bayıldığım güzel tatlı. kek sevmediğim için kek demek istemiyorum. şimdi yapılışına gelelim.

önce malzemeler:
    125 gr tereyağı ( 125 gr ne kadar mı? 125 gramlık paketler var ben onlardan alıyorum )
    125 gr kuvertür çikolata ( o ne be! valla ben bulamadım buralarda o yüzden 1 paket eti karam %70 kakaolu bitter, 1 paket de bim'in bitter çikolatasından alıyorum, buono marka olandan )
    1,5 su bardağı un
    3 çorba kaşığı kakao ( dr. oetker ile güzel sonuçlar aldım )
    yarım paket kabartma tozu
    1 su bardağı şeker
    3 yumurta

önce tereyağımızı eritiyoruz. bunu gayet kısık ateşte yapıyoruz. tereyağını yakmamamız lazım. yağ eriyince eti karamın tamamını, bim çikolatasının da yarısından iki kare fazlasını kırıp tereyağına ekliyoruz. bir kapta şeker ve yumurtayı güzelce çırpıyoruz. ayrı bir kapta da un, kakao ve kabartma tozunu güzelce karıştırıyoruz. sonra bütün malzemeleri bir araya getirip güzelce çırpıyoruz. tepsiye döküyoruz, 170 derecelik önceden ısıtılmamış fırına atıyoruz, yaklaşık 25 dakika pişiriyoruz. 2-3 saat beklettikten sonra da yiyoruz.

afiyet olsun ve itadakimasu!
  • beyaz çikolata, pembe çikolata gibi çikolata olmayan şeylerden nefret ederim ama bu zalımı beyaz çikolatasız daha önce nasıl tüketiyor muşuz? bimde fıstıklı beyaz çikolata var, bir taşla iki kuş, adeta fıstıklı beyaz çikolatalı brownie. çıldırıyorum. bugün regaip kandili diye oruç tuttum, dışarda da işlerimin yoğun olduğu birgündü, dünden beri aralıksız yağan kardan dolayı aradılar işe gelmeyin dediler, e ben dışarda çok yoğun bir gün olur da açlığı hissetmem diye oruç tutmuştum agagshhshs. öyle kaldım. brownie yapayım bari dedim, yaptım. fırından çıktı şimdi az içini çeksin diye bekliyorum ama iftara da çok var, aşırı saçma bigün oldu, neyse ki saat 2 ye toplantı koymuşlar da ona gideceğim. işe gitmeye kar var yollar kapalı ama toplantıya engel yok agsgshhshs. gidip geleyim bi de kandil simidi başlığına salça olurum iftara kadar. onu da pişireyim de vakit geçsin. regaip istemek demekmiş, hadi isteyelim ya, allam konuyu ve bu brownienin bir dilimini kime ayıracağımı biliyorsun. amin.
  • cok taze ve hafif serin olarak tuketildiginde buyuk randiman veren dunyanin gelmi$ gecmi$ en guzel keklerinden biri.. yapili$ esasi koyu ve bol cikolata sosunu bildigin kekin her tarafina yedirdikten sonra tepesine de yogun halde boca etme usulune dayanir..

son donem moda olup topkek'i tahtindan indiren paket versiyonlari lezzet bakimindan fena olmamakla beraber pahalidir ve dogal olarak evde usta ve guzel ellerden cikan hali gibi olamazlar.
hesabın var mı? giriş yap