• concordela ilk ucu$lari ba$lattigi zaman "breakfast in london, lunch in newyork" sloganiyla reklam yapmi$ olan, fakat ofkeli yolculardan birinin gazabina ugrami$ havayolu $irketi olma ozelligini de ta$ir. billboardlarda asili olan bu reklamin altina ofkeli yolculardan biri "luggage in moscow" yazmi$tir.
  • kurban bayraminin son gunune denk gelen 11 aralik 2008 londra-istanbul ucaginda kahvalti olarak kuzu pirzola vermis sirket.
    ucaktaki turklere jest olsun diye mi verdiler yoksa kahvaltida pirzola bir ingiliz aliskanligi mi, orasini bilemicem.

ayrica sanirsam pilotlari turkleri asla taniyamayacak:
    - please don't leave your seats and keep your seat belts fastened until the plane comes to a full stop
    - (herkes ayaklanir, valiz karistirmaya baslar)
    - i mean it, please sit down.
    - (kimse siklemez)
  • 2012 londra olimpiyatları vesilesiyle yapmış olduğu reklam kampanyasında ingilizlere, "oturun oturduğunuz yerde de, sporcularınızı destekleyin" demiş olan firma.

don't fly. support team gb.
  • uçaklarındaki stewardların büyük bir kısmı gay olduğundan ve hosteslerin çoğu yaşlı olduğundan ingiliterede fags and hags olarak bilinir.
  • kendileriyle yaptigim 4 ucustan 3 tanesinde bavullarimi kaybetmeyi basarmis havayolu sirketi. her uc durumda da bavulumu londra'da buldular. ben mi cok sanssizim yoksa bunlar soylendigi gibi bavul kaybetmede rakip mi tanimiyorlar bilemedim..

(bkz: yine ben) :#19717627

--- gelisme ---
    bavulumu kaybetmis eve donerken kanada'dan bizim ulkeye gelmis bir turist bana adres sordu. sonra muhabbet etmeye basladik ve benim bavul olayini ogrenince klasik ve eski oldugunu iddia ettigi su fikrayi anlatti:

adamin biri seyahat ederken onun bavulunu kontrol eden ucus gorevlisi adamin bavulunda cok fazla ulkeye giris-cikis yapildigini gosteren cesitli ulke etiketleri gormus.

bkg*: hmm cok fazla seyahat ediyor olmalisiniz?
    adam: hayir british airways ile seyahat ediyorum.
    --- gelisme ---
  • 2009 yazinda izmir-san antonio ucusu esnasinda tecrube edindigim enteresan havayolu.

hemen anlatiyorum. 2 kisi gidiyorduk(biz uc kisiydik gibi oldu ama yapacak bir sey yok), ucagimiz londra'da havaalani degisikligi yapiyordu. "arkadasim kafan mi guzel, ingiltere gibi bir yerde, hem de havaalani degisikligi nasil bir mantiktir" derseniz bileti ben almadim der, uzaklasirim ortaliktan. transit vize aldik bir de ustune, oh.
    neyse, gatwick'te indik. londra'da gece dolastik, piccadilly filan. sabah da heathrow'a gittik. check in sirasina girdik, kadin bir seyler zirvaliyor, "degistirin biletinizi size para verelim" minvalinde. e tabi, biz de anlayabildigimiz kadariyla yok filan dedik. sonra check in yaptirmaya gittik diger kadinin yanina, bir tane kagit var onunde. kagitta "sevgili yolcumuz, kusura bakmayin, ucusunuzu degistirmek zorundayiz, ozur dileriz" tarzinda bir yazi, her gelene onu gosteriyorlar galiba. kadinla konusuyoruz bu ne ya filan diye, o da kagittakine benzer seyler soyluyor. dedik "olmaz. bizim yarin ise baslamamiz lazim". kadin bizim de zorlamalarimizdan sonra "durun o zaman, ben bi sorayim saga sola" tarzinda konustuktan sonra, bir bilet ayarladi bize. ne gorelim, normal ucus zamanindan daha erken orada oluyoruz. 2 kisi, su kadar saatte gitsek... iyi, iyi.
    biletimizi kesti kadin sonra da dedi ki "bu ucus degisikliginden dolayi size para odeyecegiz. adam basi 250 pound! bakin, hem daha erken gidiyosunuz, hem de para aliyosunuz." gulumsemekle yetindik. bize bir kart verdiler british card diye, sonra kosede exchange kisminda duran hintli tarzini haiz adama sorduk, suradan cekebilrsiniz dedi. parayi hemen cektik, yolumuza devam ettik. bunu neden mi anlattim? olur da bir gun size boyle bir sey yaparlarsa, hakkinizi arayin. 250 pound bu, boru mu?
  • british airways'i diger havayollarindan ayiran en buyuk ozelligi kotluklarinin yanindaki destek kisminin oynar baslikli olmasidir. diger havayollarindaki yana dogru hafif katlanan ped kanadimsi koltuk desteginden cok daha islevlidir ustune yaslandikca tekrar eski duz haline gelmez. gercek arkadas, gercek dost gibi yol boyunca destek olur. insan boyle basit bir sebepten havayolu degistirir mi, iste degistiriyormus. havayolu sahiplerine ders olsun, ahmet klm ve mehmet turkhavayolu size diyorum.
  • bir kere bir hizmetlerini gördüm (gidiş dönüş istanbul - newcastle, heathrow aktarmalı), orada da işin temel hizmet kısmını (yani beni uçurma kısmını) sorunsuzca hallettiler. güvenlik konusunda zaten hiç ağız açmaya bile gerek yok. gelgelelim, biz ki, 40 liralık biletle bindiğimiz otobüslerde koltuk arkasında lcd ekran yoksa çemkiren bir milletiz. haliyle, o heybetli uçağa* binip de tüplü televizyon ile karşılaşmak biraz yadırgatıcı oldu.
  • tasirken bavuluma zarar verdikleri icin istedigim,bilet parasina denk tazminati, hic sormadan, yormadan evime cek yollayarak odemis, sadece bu yonuyle takdirimi kazanmis, yoksa servis kotu, konfor kotu, fazla bagaj yukunun gramina toleransi yok firma.
  • atlantik gecisi ve ortadogu ucuslarinda sleeper service diye bir uygulamaya gecmis havayolu.kalkistan once havaalanindaki restoraninda yolculara yemek yediriyor,sonra ucusun baslangicinda sicak cikolata ve kurabiye veriyor.sonra isiklar kapatiliyor,anonslar susturuluyor,yataklarda(koltuk degil,tamamen duz yatak?) uyuyorsunuz.sabah da inisten once yataginizda kahvalti veriyorlar.isterseniz heathrow'da dus da alabiliyormussunuz.
    gidis donus 6000$ civarinda olmali?
hesabın var mı? giriş yap