• dünyanın en güzel filmi bu, günüme neşe kattı derken, birden zehir eden film..

çocukları götürmemeli,büyüklere izletmemeli..

yapanı yaptıranı çekeni çektireni oynayanı oynatanı kınıyorum
  • --- spoiler ---

güzelliğini kalitesini hede hödösünü tartışmaya yetkin görmüyorum kendimi, ama çok beğendiğim bir film.
    ama yeter! çocukları kemalettin tuğcu ve edmondo de amicis'e maruz bıraktığınız gibi bu filme de maruz bırakmayın. şu yaşta ben öldüm üzüntüden be!

--- spoiler ---
  • tüm yaşama sevincimi bir anda alan film. ama güzel mi? güzel. acı çekmeyi seviyorum, napayım. ayrıca çocuğun sınıfta öğretmenine gözlerini dikip baktığı bir sahne vardır ki bu filmde, bu çocuk bu yaşta böyle bakmayı nerden öğrenmiş dedirtir insana.
  • uzun zaman önce seyretmek isteyip, en sonunda bugün izleyebildiğim film. ben bu filmin adını ilk duyduğumda nasıl bir şey olduğunu tam kestirememiştim. ama çocuk filmi tadında olduğunu bilmemiştim. hatta filmin afişini ilk gördüğümde animasyon sanmış, daha sonra öyle olmadığını öğrenince şaşırmış, ne olduğunu öğrenince, daha bir keyiflenmiştim.** fakat hiç de beklediğim gibi çıkmadı film. daha doğrusu son bölümlerine kadar beklediğim gibiydi de. o sonu var ya. kısacası benim çok beğendiğim bir film olmuştur. işin hiç tekniğine, cartına curtuna girmeyeceğim. filmin sonunda zamanım boşa gitmiş gibi hissettim mi? hayır. o zaman bu film güzeldir. izleyin, izlettirin derler ya. öyle bir film işte.

--- spoiler ---
    ha tabi ki de, her güzel giden her filmin iyi sonla bitmesini ve ya senaryoyu, kitabın yazarından ya da senaristinden daha iyi yazabileceğinden şüphesi olmayan ekşi sözlük sinema eleştirmenlerimizin beğenmemesi normaldir. onlara göre filmin sonunda uçan fil dumbo gelip hepsini kaf dağının arkasına götürmeliydi, ama işte kısfmet. olmamış. beceriksiz, hayalgücü kıt, budala senartistler ancak bu şekilde bağlamışlar filmin sonunu. ilk görülen yerde yüzlerine tükürmek lazım. yoksa ne demek lan kızın ölmesi, o kız ölümsüz olm bi kere. o kızın olsa olsa başı dönmüştür, kan şekeri düşmüştür. izleyiciyi üzmenin alemi ne? oysa bak. bizlerin bulduğu son ne kadar yaratıcı. çocuk gitsin, kara efendiyle dövüşsün, onu uff etsin, kızı kurtarsın. zaten onun da bir şeyi yok, baygın. çünkü kötü adam aslında nuri alçoydu. bayıltmış kızı. zaten o ip kopmaz. kopamaz.
    --- spoiler ---

bu arada sevgili zooey deschanel. sen ne güzel bir insansın böyle. öyle bir oynamışsın ki müzik öğretmenini, tekrar okula dönüp müzik dersi almak geldi içimden. fakat senin olduğun sınıf olsun. sen çal ben söyleyeyim. o kadar, başka bir şey yok.
  • --- spoiler ---
    yine iç karartıcı bir disney filmi. daha önce bambi ve the lion king izleyip duygulanmış, hatta yaşımız itibariyle ağlamıştık da. bu sefer moral bozma çıtasını biraz daha yükseltmişler, en azından ben daha çok etkilendim. tabi yine finali itibariyle olayları toplayıp, elimize şeker vermeyi ihmal etmemişler. yine de salondan çıkarken dokunsan ağlayacak modundaydım, gerçekten birisi dokunsa ağlayacaktım da. ilk 70 dakika boyunca sürekli yüzünüzde gülücükle izliyorsunuz, ondan sonra olanlar oluyor. böyle neşe dolu geçen zamanın üstüne leslie daha da bir kötü hissettiriyor. aslında biraz düşününce film baştan beri depresifmiş gibi geliyor, her yerde itilip kakılan, yalnız bir çocuğun hikayesi sonuçta. ama leslie ve hayalleri o depresif dünyayı silip başka bir yere götürüyor insanı, mutlu oluyorsunuz. hikayeye genel olarak baktığınızda klişe denebilecek bir şey, hayal kuran çocuklar aman ne orjinal! ama kendinizi hikayenin içinde hissettirebildiği için seviyorsunuz. sevimli mi sevimli may belle, kendi ağırlığı kadar kıyafetler*** giyen leslie, resimleriyle jesse, müzik kutusuyla miss edmonds...
    --- spoiler ---

çocuklar, sevgi* ve hayalgücü, toplamda my girl ve the chronicles of narnia karışımı bir şey çıkmış ortaya, üçünü de aynı derece sevdim. bu ikisini seviyorsanız, bu filmi de kaçırmayın. rahatça 10 üzerinden 7 almayı hakeden bir film, ben çok sevdiğim için 8 veriyorum. gayet iyi oyunculuk da cabası. gidip izleyin!
  • zooey deschanel'in bir çocuğu bile yoldan çıkarabileceğinin görüleceği film.
  • yapimcilar ne yapmaya calismis anlamadim, son yarim saate kadar lay lay lom giden film son yarim saat intihara tesebbus olarak devam ediyor. enteresan.
  • güzel film hoş film insanda iyi duygular uyandırıyor ama sonunda öyle bi travma yaşadım ki hala her film aklıma geldiğinde gözlerim doluyor. çocuklara izletilecek güzel bir film gibi gelebilir size ama bitişi onları fena halde etkileyebilir. benim yeğenlerim izlemişti hüngür hüngür ağladı zavallılar sonunda. aman diyeyim çocuklardan uzak tutun ama siz izleyin derim vesselam..

not: aklımda kalan güzel bir söz de : "just close your eyes and keep your mind wide open"
  • --- spoiler ---
    leslie tanriya inanmaz, cennet ve cehenneme de. gun gelir jess'in kendini sorumlu hissetmesine sebep olacak bir sekilde yolun sonundaki genis duzluge ulasir. jess bir yandan leslie'nin ölümünü kabullenemezken cehenneme gidecegini dusunurek kahrolur. babasi ile arasi iyi degildir, ama sarsila sarsila aglamasi da babasinin kucaginda olur.
    --- spoiler ---

her ne kadar siradan bir cocuk filmi sernaryosu da olsa aralara basitce sokusturulan olgular filmin sonunda yuzunuze bir tokat gibi iniyor. jess babasinin kucaginda aglarken, ona eslik ettiren basit de olsa bir derinligi olan film.
hesabın var mı? giriş yap