• kemal tahir’in bir romanında mealen şöyle denir : ingilizler bir adama sahip çıktı mı, bir daha bırakmaz. mesela şimdi ali kemal’in kendisi ölmüşse de, oğlu bilemedin torununa sahip çıkıp çok önemli yere getirirler”
    kemal tahir 1975 te öldü. yani romanı o tarihten önce yazdı. öngörüye bak. çözmüş ingiliz derin devletini :)
    romanı bulunca editleyeceğim burayı da.
    edit: (bkz: kurt kanunu)
  • hala adamın başlığında putin denen faşist diktatörü övenler var.

boris johnson'in hükümeti başarısız olduysa ilk seçimden sonra gönderilir. peki ya sizin taptığınız putin başarısız olursa ne olacak? hiçbir şey olmayacak ve ömür boyu koltuğunda allah gibi oturmaya devam edecek. kendisini eleştiren veya karşı çıkan muhaliflerin de cesetleri otel odalarında bulunacak. gazeteciler korkudan doğru dürüst soru bile soramayacak. mahkemeler zaten direkt putin'e bağlı olduğu için olayı soruşturmayacak.

ingiltere'nin en kötü ve bitik hali bile sizin taptığınız faşist diktatörlüklerden bin kat iyidir.
  • "...hiç belli olmaz. güçlerini yüz yıllar boyu yitirmemeleri, sırasında sinmeyi bilmelerindendir. baskı çok sert geldi mi, hiç direnmezler. dünya ölümlü, insanoğlu ölecek değil mi er geç? ha biraz önce, ha biraz sonra... elverir ki, locaların gücü silinmesin büsbütün... babasına yapamadıkları yardımı oğluna yaparlar. gerçekten de yaparlar. sözgelimi, ali kemal masondu. kurtarmadılar. oğlunu ilerde çok önemli bir makama çıkmış görürsen hiç şaşırma..." kurt kanunu, kemal tahir, 1969
  • her ülkenin başına bir dalyarak projesi kapsamında ingiltere başbakanı olmuş sarı pipi.

dedesini de sevmezdik.
  • trumpın klonuna benziyor ama hadi hayırlısı.

ingiltere'nin yeni başbakanı.
  • dunya yavas yavas populist aptallarin ve irkcilarin yonetimine geciyor.
    bunlarin en zekisi ve renkli olani ukrayna'daki komedyen zelenisky.
    herkes kafayi yemis. sadece bize ozgu degil.
    sonumuz hayrolsun diyelim
  • erzurum kongresinin 100ncü yılında ingiliz muhipleri derneğinin kurucularının torunu ingiltere başbakanı oluyor. dünya bir ihsan oktay anar hikayesine döndü iyice
  • boris johnson, erdoğan, putin, jinping, orban, trump ve bolsonaro'dan sonra dünyada yükselen popülizm dalgasının ingiltere'ye de yansımasıdır. fakat not edelim ki boris johnson genel bir seçimle tahtına oturmamıştır, muhafazakar parti'nin lideri seçilmiş ve dolayısı ile başbakan olmuştur.

kendisi:

- özellikle iskoç seçmeni rahatsız etmektedir. johnson kontrolden çıkarsa birleşik krallık'ı bölünme riski ile karşı karşıya bırakabilir.

- sağlık hizmetlerine erişimi işverenin sorumluluğuna bırakmak ile ilgili söylemleri vardır, bu da kendisinin amerikan tarzı bir sistemi tercih ettiğinin alarmıdır. national health service'i özelleştirmek, tam da kendisinden beklenecek bir adımdır.

- ingiltere-iran ilişkilerinin gergin olduğu bir dönemde göreve gelmiştir ve dış siyasette akılcı bir diplomasiyi teşvik edecek bir alt yapıya sahip değildir.

- evrimsel psikolojiye ve argumentum ad naturamlara bayılan biyoloji cahilleri gibi labour'a geçen kadınları doğaları gereği dönek, malezyalı öğrencileri koca avcısı, eşcinsel erkekleri tank-topped bumboylar olarak tanımlamıştır. dünyadaki çoğu diğer muhafazakar popülist gibi seksist, homofobik ve ırkçıdır.

- vergi sisteminde çeşitli değişiklikler önerirken, iskoçya’daki gelir vergisi oranlarının iskoç parlamentosu tarafından belirlendiğini bilmediğini ele vermiştir.

- kuzey irlanda sınırına dair somut çözüm önerileri bulunmamaktadır.

çoğu popülist gibi boris johnson dinlemek ve okumak da, beyninizin adeta bir logical fallacy bombardımanına maruz kalmasına ve iq seviyenizin düşmesine sebebiyet verecektir. misal, boris johnson'ın brexit problemine yaklaşımı:

"amerikalılar 50 yıl önce aya indi, 21. yüzyılda ingiltere brexit'ten kaynaklanacak problemleri elbette çözebilir."

bu söylem, türkiye'de bir düz lisede dersi kaynatmak için "adamlar aya indi hocam, kansere de kesin çare vardır da ilaç şirketleri komplo kuruyordur." diyen haylaz bir çocuğun ortaya attığı cahilce bir lâftan tamamen farksızdır, ikisi arasındaki tek fark johnson'ın ülke yönetecek güce sahip olmasındadır.

neyse ki rüzgar enerjisi için "windmills. weeeee. and if it doesn't blow, you can forget about television for that night." diyen trump'ı gördükten sonra rezalet puanı çıtamız epey yükseldi. rezalet puanım 9/10 olabilirdi, ama comparative reasoning ile 7/10'a indirdim.

ps: bu entry, libtardlara hizmet etsin ve dünya kaosa sürüklensin diye soros tarafından fonlanmıştır. aslında beyimiz bir osmanlı torunudur, en çok da libtard olmayan islamist ve milliyetçi türklere bayılır.*
  • cem uzanı alın, o samimi nefis gülümsemesini, o güven veren sıcacık ifadesini aynen koruyun, üstüne beyaza yakın sarı saç ekleyin, salın londraya. aha budur boris.

açıkca ırkçılık yapmışlığı ona buna çemkirmişliği, hatta bu ırkçılıktan sonra üstüne geldiklerinde "ben o sözleri ettim ama ben ırkçı değilim bikerem. bakın benim ninem de bir köleydi. yani anlarım halden" demek suretiyle çerkes ninesine köle, ali kemal dedesine köle taciri olarak değinmişliği bile vardır. araştırmadım ayrıntısını bilemeyeceğim hikayenin. (burada bir not düşmek lazım: adeta içimizden biri olan borisin "ırkçı değilim ama..." konseptine nasıl içgüdüsel bir şekilde yanaştığına dikkat ediniz efem)

londra büyükşehir belediyesi(??) başkan adayı olarak bu şahsın, herhangi bir konuda net bir fikir beyan ettiğine henüz şahit olmadım, hatta duyduğum dedikodulara göre basın toplantısı vs bir ortamda kendisine soru sorulduğunda cevaptan ziyade saçma sapan şakalarla durumdan kurtulmaya gayret ediyormuş.

ha neden yazdım bu kadar şeyi alakasız bir adam için? zira aylardır izliyorum bu adamı, kendi potansiyelini ziyan ettiğini fark ettim. kendisine sesleniyorum buradan:

ey ali kemalin torunu! yanlış memlekette politikacı olmuşsun, kendini ziyan ediyorsun.. özüne dön, bak atalarının memleketi seni baş tacı eder 47 dönem mecliste kalır 9 kere başbakan olursun. o potansiyeli gördüm sende de, memlekette de.
  • olm bati' da da kartlar yeniden dagitiliyor galiba. trump gibi birinin ardindan bu kez de uk' in yeni basbakani boris gibi bir arkadas oldu.
    haydi hayirlisi.

edit: osmanli' ya baglayanlara bir hatirlatma. brexit surecinde yaptigi turkiye karsitligi kampanya ile taninir boris. cahildir ve aksine torkish arkadaslari pek sevdigi soylenmez. hatirlatayim dedim.
hesabın var mı? giriş yap