• 26 mart 1989 yerel seçimlerinde 607 oy* farkla shp'nin* kazandığı, dyp'nin* ikinci, anap'ın* ise üçüncü parti olduğu;

27 mart 1994 yerel seçimlerinde 103 oy* farkla shp'nin* kazandığı, mhp'nin* ikinci, dyp'nin* ise üçüncü parti olduğu;

18 nisan 1999 yerel seçimlerinde 51 oy* farkla mhp'nin* kazandığı, anap'ın* ikinci, chp'nin* ise üçüncü parti olduğu;

28 mart 2004 yerel seçimlerinde 754 oy* farkla mhp adayı oral küçük'ün* kazandığı, chp'nin* ikinci, akp'nin* ise üçüncü parti olduğu;

29 mart 2009 yerel seçimlerinde 96 oy* farkla mhp adayı oral küçük'ün* kazandığı, akp adayı aslan atan'ın* ikinci, chp adayı hasan özışık'ın* ise üçüncü olduğu;

30 mart 2014 yerel seçimlerinde 2069 oy* farkla akp adayı aslan atan'ın* kazandığı, chp adayı arif solmaz'ın* ikinci, mhp adayı oral küçük'ün* ise üçüncü olduğu artvin ilçesidir.

kaynak

ankara ilçesi kalecik için (bkz: #41692162)
    balıkesir ilçesi erdek için (bkz: #41752643)
    balıkesir ilçesi bandırma için (bkz: #41752289)
  • girişinde " özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir" yazan, içinde çok sevdiğim insanların olduğu, güzel, şirin artvin ilçesi.
  • çoruh nehrini en iyi izleyebileceğiniz; izlerken tüm yorgunluğunuzun, sıkıntılarınızın nehirle birlikte akıp gideceği; gitmek zorunda olmasanız belki de asla yolunuzun geçmeyeceği, dağların arasına sıkışıp kalmış yalnız ilçe.
  • ayrıca digitürk faturalarımda ismi doçka olarak yazılmakta iken, uyarılarım sonucu boçka olarak düzeltilmiştir.
  • içinden nehir geçen ilçe. "dost" insanların yaşadığı yer. şimdi borçka'da olmak vardı. çoruh üstündeki tarihi köprüden saçları püfür püfür rüzgara vererek geçmek vardı. mavi ay'da alabalık yemek, ardından horona durmak, yine acıkmak üstüne mıhlama yemek, borçka hemşin'ini oynamak... yorulmak. hayır yorulmamak ardından da macahel'e gitmek, kahvaltıda tereyağı ile macahel'in o eşsiz balını karıştırıp yemek, gözler yeşilden yorulana kadar bakmak dağlara, bakmak, bakmak... yüreğine, taaa içine o billur suları, ulu ağaçları, güler yüzlü insanları resmetmek vardı...
  • artvin'in büyüklük ve gelişmişlik bakımından üçüncü sırada gelen ilçesi. poşa kelimesi çingene ya da roman dediğimiz vatandaşlara verilen ismin borçkacası. dünyanın 8 harikası olmaya aday macahel köyüne buradan gidilmektedir. ortasından çoruh nehri geçer.
  • artvin civarında, ortaçağ'a ait freskler barındıran tek kilise olan ibrikli'yi görmek için gidilebilir. ki ibrikli gürcü değil, yunan orijinlidir.
    ba$ka da bir numarası yoktur. hopa'dan kalkan minibüslerle ula$ılabilir.
  • karagöl'e doğru gidiyoruz. her taraf yemyeşil. şarıl şarıl dereler akıyor. kayanın bile içinden su fışkırmış. anlayacağınız doğa buraya cömert davranmış.
    peki yöre insanı ne yapmış. oturduğu eve sıva dahi vurmamış. tuğlalı evler bütün güzelliğin içine etmiş.
  • gitmek için can attığım, dönerken gerçekten içime çöreklenen hüzün ile başa çıkmak zorunda kaldığım, kartpostal gibi manzaraya sahip, saklı cennet karagöl'e ev sahipliği yapan artvin ilçesi.

ulaşımı thy ile hopa havalimanına bilet alırsanız son derece kolay.

istanbul atatürk havaalanından batuma' a uçuyorsunuz (çünkü hopa'da havaalanı yok. gürcistan ile özel bi anlaşma var) ve sonra batum havaalanından havas ücretsiz şekilde sizi hopa havaalanına götürüyor.

hopa-borcka arası da 15 tl'ye servisler var.

niyeti bozup ev kiralarına baktım. evet taşınmak istiyorum. bi borckali olmak istiyorum.

ama işin en kötü kısmı şu... toprak satmıyorlar "yabancıya".

ulan ne var azıcık da benim toprağım olsa... inek besleyeceğim ben... köpegim olacak kapıda gelene geçene havlayan manyak bi cinsten. ne bileyim odun kırıp bahçemin kenarına odun yığacağım. ne var yani azıcık da bana yer verseniz... illa oralı birini buldurup evlendirtecekler beni!

halkı genel olarak aydın. kendinizi hiç rahatsız hissetmiyorsunuz sokaklarında gezerken.

yalnız ayazı, soğuğu iç titretiyor. karagöl'e kamp atmaya gidip titremekten totomuzun yanakları birbirine vururken anladım.

macahel'den ve onun zengin bitki örtüsünden bahsetmiyorum bile.

hatta niye ballandiriyorum ki ben size... gitmeyin lan. gidince bok ediyorsunuz her yeri. gitmeyin.
  • kartpostal gibi resimlerine bakıp da aşık olmamanın mümkün olmadığı, karadeniz'in güzide ilçelerinden;

1
    2
    3
    4
    5
    6
    7
hesabın var mı? giriş yap