• tarihte bir ilki başardıkları roketin sağ salim yeryüzüne geri indirilmesi olayını farklı bir açıdan daha göstermişler: "roketi yapan mühendislerin, insanların tepkisi";

https://www.youtube.com/watch?v=igewybnohc4

ne güzel lan, insan imreniyor. biz ancak bizim takım öbürüne 3 gol atarsa böyle sevinebiliyoruz.
  • bugün insanlı bir görev için astronotlar uzaya çıkarken sorun olduğu zaman kendilerini kapsülle beraber aynı savaş uçaklarında olduğu gibi fırlatmasının testini yaptılar ve gayet de başarılı bir şekilde tamamlandı. hem kapsül yere paraşütler sayesinde çok yavaş bir şekilde inebildi hem de roket belirlenen bir yere güvenli bir şekilde iniş yaptı.

bu aralar ne kadar spacex ve elon musk göz önünde olsa da blue origin de çok güzel işler yapıyor hatta yeniden kullanabilir roketi ilk deneyen ve başarılı olan da bu şirketti.

fırlatmanın başladığı andan itibaren testin videosuna burdan ulaşabilirsiniz.
  • tarihi bir iniş yapmışlar bugün. fırlattıkları roketi sapasağlam geri indirmişler.

https://www.youtube.com/watch?v=9pillaoxgco
  • geçtiğimiz günlerde ay'a göndermeyi planladığı blue moon adlı uzay araçlarını tanıtan uzay mühendislik firmasıdır.

amazon'un kurucusu ve ceo'su jeff bezos gözünü artık uzaya dikmiş olduğunu ve bu konuda ciddi adımlar atacağını tekrar göstermiş oldu. sunumda gerçek ölçekli aracın gösterimini yaptı. elon musk gibi yatırımlarını uzaya taşıması kendisinin adına gelecekte güzel anılmasını sağlayacaktır. her ne kadar ticari girişim olsa bile.

vizyon ve bilimin ışığında yapılan bu tip girişimler tabii ki gelecekteki uzay ekonomisinde yer alma adımlarında birisidir. hatta gelişmekte olan ülkelerin devlet destekli projelerinde bulunduğu mecrada bu işleri yapmak biraz cesaret istiyor. insanlık adına güzel adım olduğunu düşünüyorum.

ilgili haber 1
    ilgili haber 2
    ilgili haber 3
    tanıtım sunumu
    konu hakkında elon musk'ın paylaşımı*
  • bugün itibari ile dördüncü kez fırlatma ve geri iniş testini de başarılı şekilde sonlandırmışlardır.

2 paraşütlü sistemde sallanma biraz daha fazla olduğundan dolayı bu şekilde devam ederler mi bilemem ama öncekine göre fark izlerken bile görülüyordu.

tabii ki bu inişler spacex'in uğraştığı ve didindiği inişlerle kıyaslanamaz ancak yine de kendi kategorisinde iyi götürüyorlar işleri ve insanın heyecanı artıyor.

yalnız birdahakine rica edeceğim boş göndermeyin beni de götürüp getirin lan. ücretsiz kobay faresi olurum.
  • yillarca kaptan kirk'u canlandirmis olan william shatner'i uzaya cikartip geri getirmis olan firma...

haberi duydugumda "oha o adam 90 kusur yasina gelmemis miydi" dedim, sonra baktim ki tam 90'mis gercekten de...

90 yasindaki adam uzaya nasil gider yahu?

bence kesin banker bilo'daki gibi bir dumen var isin icinde...

+jeff bezos
    -jeff bezos'un uzayli taklidi
    *william shatner

-sen dunyali komsi?
    +heee dunyali komsi...
    -transit gecmek var?
    +evet, transit gitmek vulcan'a...
    -vulcan? oeeeyy... kapsulde ne var?
    +kapsulde sey var, karpuz...
    -karpuz? nedir karpuz?
    +e karpuz canim.. turunki yani.. hem hum, sapur, supur... turunki
    -haa turunki, karpuz... e karpuz, vulcan'a... pasaport nerde?
    + pasaport? iste pasaport
    *ula bu bizim jeff ne guzel klingon konusiy...

-guzell, pasaport tamam komsi... sen serbest geciyor...
    +sagol klingon
    -maj pov komsi...
    +maj pov komsi, gel seni bir opem...muaahh, cok yasa, muahh... hah sagolasin, muaah...
    *arkadasmis canim, bak nasil opisiyler...
  • 5,5 milyar dolar harcanan projenin ilk seyahatinden, katılımcıların en yaşlısı eski "teorik astronot" wally funk pek memnun kalmamış. uçuşun kısalığından tutun uzayda kalınan süreye kadar seyahatin tatmin edici olmadığından [astronaut gives bezos' flight bad review & says it 'didn't go high enough' https://www.thesun.co.uk/…ceflight-two-star-review/ bahsetmiş].
  • blue origin yaklaşık 5 gün önce yeni shepard roketini başarıyla test etti. roketi havalandıran ve belirli bir yüksekliğe çıkardıktan sonra geri indiren şirket başarılı bir şekilde yere inmesini sağladı. ayrıca insan taşıyacak kapsülün inişi de başarılı bir şekilde gerçekleşti. spacex ile aralarındaki fark ise spacex sn serileri ile roketlerini serbest düşüşle dünyaya bırakıyor, göbek taklası attırıp çeviriyor ve sağlam bir şekilde indirmeye çalışıyor. shepard roketleri uzay turizmine yönelik geliştiriliyor, spacex ise atmosferi olmayan veya çok az olan gezegenlere indirebilmek için. ancak aralarındaki bu rekabetin insanlığa faydalı olacağı çok açık. spacex düzinelerce başarısız denemenin ardından başarıya ulaşırken, blue origin'in şimdiye dek hata payı oldukça azdı ancak gelişmelerde spacex'i takip etmekte yavaş kalıyor gibiler, şimdilik.
  • şu videodaki test uçuşundaki sesler bile yeterince ürkütücü.. uzaya gitmiş gelmiş kadar oldum.. özellikle finaldeki yere temas anında elimdeki çayı döktüm o derece.. uzaktan bakınca anlaşılmıyor ama kapsülün içi epey gerilim dolu..

https://www.youtube.com/watch?v=6zjghik7_va

uçaktan asla korkmam ama uzay seyahati hiç bana göre değilmiş.. ben almayayım kalsın, dünyada keyfim yerinde..
  • elon musk'in da twitter'dan tebrik ettigi, amazon.com'un da sahibi jeff bezos ait sirket.

https://twitter.com/…musk/status/669129347555430400

uzay seyahati ve tasimaciligi konusunda cok onemli bir adim.
hesabın var mı? giriş yap