• kimse adamakıllı detaylı bilgi vermemiş ben vereyim. şimdi almanya'da iş buldunuz türkiyede yaşıyorsunuz. mavi kart başvurusu yapacaksınız. ilk önce konsolosluktan idata'yı arayarak randevu alıyorsunuz. randevu ücreti var 8 €. bu ücretin tl karşılığını kredi kartıyla ya da eft ile ödeyebiliyorsunuz.

randevuyu aldıktan sonra idata size döküman listesi yolluyor.

-2 tane vesikalık resim
    -iş sözleşmesi (firma adresi, vergi numarası, maaş, bonus vs. belirten)
    -anabin 'den mezun olduğunuz okulun denkliği (internet sitesinden üniversiteyi seçip pdf olarak çıktı alabiliyorsunuz.)
    -sağlık sigortası (sağlık sigortası işe başlama tarihine kadar olsa yeter. yani işe başlamadan bir hafta önce gideceksiniz diyelim. sadece iş başı yapana kadar geçen süre için gerekiyor.)
    -özgeçmiş
    -60€ başvuru ücreti

ben bu dökümanların yanında bir de normal vize başvurusunda istenen; ikametgah, banka hesap dökümü, sgk sigorta dökümü, nüfus kayıt örneği, tapu gibi belgeleri de ekledim.

otel, uçak bileti vermedim. bir problem olmadı.

konsolosluğa ne zaman yanıt gelir dediğimde 2 ayı bulabilir demişlerdi ama başvurudan 4 gün sonra d tipi vizem ulaştı.

bu arada başvuru sırasında almanca konuşup almanca düzeyini başvuru belgelerine not ediyorlar. önceden hazırlanmak avantaj olabilir. böyle bir durumdan haberim yoktu benim biraz süpriz oldu.

bir sonraki aşama almanyadan yapılıyor. çalışacağınız şehirde önce acilen ev bulmanız ve bunu einwohnermeldeamt denilen (bizim muhtarların adres kaydı gibi) yerden kira sözleşmeniz ve bankadan kira deposito vs. odemesi yaptiginiza dair makbuzla yeni adresinize kayit yaptiriyorsunuz. başvuru sonunda size meldebescheinigung adinda bir doküman veriyorlar.

-meldebescheinigung,
    -basvuru formu(burda tüm detaylar yaziliyor; sözlesmen süreli mi, maasin ne kadar, tam zamanli mi calisiyorsun, is tanimin ne vs.), biyometrik pasaport fotoğrafı,
    -diploma (diplomam orjinalinde ingilizce + türkce oldugu icin ceviriye gerek yok dediler ve sorun da cikmadi),
    -maas dekontlari,
    -iş sözleşmesi ve
    -pasaportla
    birlikte auslanderbehörde ye gidip mavi kart başvurusunun son aşamasını da tamamlamış oluyorsunuz. türkler az ödüyormus falan dedim ama benden 100 € aldilar. tüm orjinal dökümanlarin fotokopisini cekip orjinallerini geri veriyorlar. pasaport dahil.

sonraki asama eve bir gün pın ve puk kodu iceren bir mektup geliyor. daha o kodlarla ne yapacagimi bilmiyorum. bir tane daha mektup geliyor onda da kartinizi su tarih ve saatte (basvurudan yaklasik bir ay sonra) almaniz gerekiyor diyor. mektupta bir de dilekce gibi bir kisim var. orada basvuru yaptigimdan beri belirttigim ekonomik ve kisisel durumlarimda bir degisiklik olmamistir, sicilimde bir suc vs. yoktur yaziyor altini imzaliyorsun. bir de gelirken;

-pasaport
    -kira sozlesmesi
    -yeni maas bordrololarini da yaninda getir diyorlar.

tüm sürec bu kadar arkadaslar.

edit: benim iş yeri ile yaptığım sözleşme süresizdi. 4 yıllık mavi kart aldım. ama zaten bu yaz 21. ayın sonunda süresiz oturuma başvuracağım. bence süre konusuna çok da takılmamak lazım.

21 aylik süreyi doldurmadan daha güzel bir is buldugum icin is degistirdim ve merak edenler icin bu süreci de anlatmak istiyorum cünkü yeni isim baska sehirdeydi ve sürec benim icin icinden cikmasi oldukca zor bir hale gelmisti.

-ılk önce her zaman oldugu gibi anmeldung yapabileceginiz bir ev bulmak ve ev icin sözlesme(untermietvertrag) imzalamak.
    -bürgeramt`tan randevu almak ve yeni adresinizi kayit ettirmek (eger yakin bir tarihe randevu alamiyorsaniz, gelmeyin randevusuz deseler bile erkenden gidin. bana 4 ay sonrasina online randevu verdiler ve adres degistirdikten sonra 2 hafta icinde yasal olarak bunu bildirme zorunlulugu var. erkenden gittim ve gün icine randevu aldim. mesela ben 7 de gitmistim, 9 a kadar bekledim ve 14:00 e tandevu verdiler.)
    -bürgeramt tan aldiginiz meldebestätigung ile ausländerbehörde`ye gidin. (ausländerbehörde`den randevu almak cok daha zor. ama yilmayin ve pozitif olun. mümkünse tüm bunlari 2-3 ay önceden planlayin ve tüm randevularinizi alin, özellikle berlin gibi büyük sehirlerde. ben birkac kez berlin`e gidip gelerek 2 haftada hallettim ama kesinlikle cok sansli oldugum durumlar da oldu. ausländerbehörde`ye randevusuz girmek imkansiz, kapidaki güvenlik kontrol ediyor ama benim sansima adam türktü ve iceri randevusuz girmeme izin verdi falan.)
    -ausländerbehörde;
    1-yeni is sözlesmesi,
    2-diplomalarin orjinali,
    3-pasaport,
    4-mavi kart ve yanindaki kücük kagit,
    5-sigorta numarasi (ya da kartin kopyasi)
    6-meldebestätigung
    -ayni gün mavi kartin arkasindaki adres kismina birsey yapistirip geri veriyorlar. kartla beraber yeni bir kagit yapiyorlar (bu kagit önemli ben pasaportun icinde tutuyorum hep)
    -yeni isinize ertesi gün baslayabilirsiniz.

!!! ausländerbehörde`ye yeni is konusunda bilgi vermeden calismaya baslayamazsiniz yasal olarak. sonuclari ne olur acikcasi bilmiyorum ama durduk yere risk almak da mantikli degil.

şimdi 21 ay bitti ve süresiz oturum başvurusuna hazırsınız. bunun için önce auslanderbehördeden randevu almanız gerekiyor. belgeler:
    1- blue card ve yanında verilmiş olan kağıt
    2- son üç aylık maaş dekontları
    3- b1 seviyesini ispatlayan bir sertifika ya da sınav sonucu
    4- 30 € başvuru ücreti
    5- rentenversicherung (emeklilik için yatırılan paraların banka dökümü gibi listelendiği bir belge)
    6- vesikalık resim 1 ad.
    7- sağlık sigortası dökümanı

başvuru tamamlandığında size bir kağıt veriyorlar kimlik yerine kullanılabilecek. blue card da sizde kalıyor. süresiz oturum kartı için mail geldiğinde blue card ve onunla kullanılan kağıdı teslim edip, oturumunuzu alıyorsunuz.

eğer bu süreçte benim gibi iş değiştirdiyseniz, denemesi süresi içerisinde 21 ay tamamlansa bile randevu verilmiyor ve denemesi süresinin başarı ile tamamlandığına dair iş yerinden belge almanız isteniyor.
  • "ayrica 2 yilda bir yenilenmesi gerekiyor.kontratin 2 yildan az ise kontrat +6 ay kadar uzatiliyor.yani 6 aydan fazla issizsen gule gule."

böyle birsey yok. bilip bilmeden insanlari burda yaniltmayin.

almanya icin konusuyorum;

kontratin 2 degil isterse 1 sene olsun. 1 sene boyunca calistigin an, almanyanin sosyal güvenlik sistemine giriyorsun. bu su demek; zaten 6 ay issizlik maasi alma hakkin doguyor bu bir. ikincisi, alti ayin sonunda fakirlik yardimi diyebilecegim hartz iv'ye geciyorsun. kimse seni öyle tutup biryere yollayamaz. mülteci misin sen?

"ayrica 2 yilda bir yenilenmesi gerekiyor" bu da dogru degil.

zaten 21 ay blue card sahibi olan biri gidip sinirsiz oturum alabiliyor(almancan b1 seviyesinde ise, zaten 21 ayda b1 'e gelememen icin essek olman gerekir) 24 ay sonra tutup da kim bc'yi niye uzatsin?

ayrica;

calisanlari köle gibi pazarlayan, en az maasi veren taseron firmalar bile sizi el altinda tutmak icin sözlesmeyi sinirsiz yapiyor. bunu gören daire, sana bc'yi zaten 2 senelik degil, 4 senelik veriyor. 4 sene üst sinir. ama yukarida belirttigim sebepten ötürü pratikte böyle birsey yok. 21 ay sonra zaten sinirsiz oturuma gecis yapabiliyorsun.

sürekli mesaj aldigim icin bi kac genel bilgi vereyim;

bc is sözlesmesi alindiktan sonra basvurulan bir oturum/calisma izni. green kartla karistirmayalim.
    yeni mezunlar icin yesil pasaport varsa zaten cok iyi, yoksa master, lisans vb bölümlere gelip, burada is aramak daha mantikli. mavi kart icin denklik sart! denklik olmadan basvuru olmuyor. almanca bilmek tabi ki avantaj ama cok iyi ingilizceyle de sansiniz var.

bc, calismayi planladiginiz ülkeden veriliyor. almanya'ya calismaya gelen gidip portekizde basvuru yapmiyor.

tr'den bc basvurusu yok. portallara vs üye olabilirsin ama basvuru direk o ülkede yapiliyor.ha bir de sadece bc icin verilen gecici vize var, almanya veya x ülkesine girebil ve ondan sonra gerekli daire'de asil blue card basvrusunu yap diye, bunun icin de dedigim gibi isverenden sözlesme gerek.

bc sadece verildigi ülkede gecerli. alman bc'si ile italya'da, ispanya'da veya baska bir ab ülkesinde calisamazsiniz.

es durumlari:

evli iseniz, esinizi(varsa cocuklari) bc üzerinden getirebiliyorsunuz. esiniz bc almiyor. a1-a2 vs dil diplomasi sarti yok(ama bc veren daire esniz almanya'ya geldikten sonra integrasyon kursuna katilim isteyebilir. bu olumsuz birsey degil. ücretsiz almanca ögreniliyor sonucta). he zamani varsa, gitsin a1'i gene de alsin, o baska konu. eslerin aldigi oturum sinirli(sizin bc süresi ile paralel) ve calisma izni sinirsiz. yani bc kart sahibi siz, 1 sene ayni iste kalmak durumundayken, 1 sene sonra is degistirirken, bc'yi veren dairenden onay isterken, o 1 sene icinde esnaflik, sirket acma vs hakkiniz yokken, esinizin bu haklari mevcut. yani sen (misal mühendis olarak) bc alirken, esin dükkan acip, isletebiliyor.

bc ile ilgili sorusu olan bana ulasabilir.
  • fazlaca mesaj geldi, bir konuyu netlestirmemiz gerekiyor. blue card, green card gibi onceden basvurulmasi gereken bir program degildir. apply.eu vb. sitelere sakin ola para odemeyin.

blue card, universite mezunu olan kalifiye kisilere kolaylik saglayan bir calisma iznidir. bu kadar. kabaca sureci ozetlemem gerekirse:

1 - avrupa firmasinin is ilanlarina basvurulur ve mulakat sureci baslar.
    2 - eger mulakati gecer iseniz firma ile sozlesme imzalarsiniz. firma size posta yoluyla sozlesmeyi gonderir.
    3 - turkiyedeki o ulkenin konsoloslugundan blue card vize basvurusunda bulunursunuz.
    4 - blue card'in kriterleri vardir. universite mezunu olmaniz gerekir ve maasinizin belli bir limitin uzerinde olmasi sarttir. internette bu kriterler net bir sekilde belirtilmis, aratiniz.
    5 - konsolosluk, basvurunuzu onaylar ise 3 veya 6 ay sureli d tipi calisma vizesi sahibi olursunuz.
    6 - avrupaya gidilir ve calismaya baslanir.
    7 - gittiginiz ulkenin yabancilar subesinden blue card randevusu alinir.
    8 - randevu gunu, saglik sigortasi, sozlesme vb. belgelerinizi gosterirsiniz ve 4 yil gecerli calisma izniniz olmus olur.
  • bu kartın sitesinde "mavi kart alan kişilerin eşleri dil zorunluluğu aranmadan oturum alabilir" denmesine rağmen istanbul alman konsolosluğu ısrarla a1 dil zorunluluğunda ısrar etmektedir.

madde sayfanın en altında.

edit: istanbul alman konsolosluğu'na kapı gibi bir faks gönderip kendi hükümetlerinin bastırdığı broşürleri gösterip ve ayrıca ilgili kanun maddelerini tek tek belirtince bununla da kalmayıp istanbul alman konsolosluğu'nu federal yabancılar ofisine bir nevi "şikayet" edince sorun kalmıyormuş.

ayrıca yukarıdaki link faydalı olsa da resmi bir link değil. resmi linki bulduğumda ekleyeceğim.

ekleyeceğim demişim eklememişim ekleyelim:

1.

2

3
  • almanya'da alinan calisma vizesinin ozellestirilmis ayricalikli turu. genel olarak mint diye gecen (mathematics, ıt, natural sciences and technology) alaninda tahsil yapmis kisaca doktor, muhendis veya akademisyenler icin almanya'daki nitelikli isci acigini kapatmaya yonelik bir programdir ancak diplomasi almanya'da taninan tum bolum mezunlari basvurabiliyor.

en onemli 2 sart var
    1. almanya'da 2019 yili icin yillik en az 53,600€ brut veya mint bolumleri icin 41,808€ brut maas alacaginiz en az 6 aylik bir is sozlesmesine sahip olmak. (is bulmadan basvurulmuyor ancak almanyada is bulduktan sonra da basvurulabiliyor)
    2. almanya'da taninan bir universite diplomasina sahip olmak (bkz: mavi diploma)

bu iki sarti saglayinca basvuruyorsunuz ve tum vize surecleriniz de oncelikli oluyor. benim vizem 1 gunde cikmisti.

diger calisma vizelerine gore cok avantajlari var bu arada
    1. normalde 60 ay calistiktan sonra sinirsiz oturum alabilmenize ragmen blue card varsa 33 ay calisip a1 sertifikasi gosterirseniz veya 21 ay calisip b1 sertifikasina sahip olursaniz buna hak kazanabiliyorsunuz.
    2. esiniz aile birlesimi ile geldiginde ondan istenen a1 dil kosulu ortadan kalkiyor ki bence evli insanlar icin en onemli avantajlardan biri bu. ona da calisma izni veriliyor ayrica.
    3. is sozlesmeniz bittiginde 3 ay daha almanyada baska is bulabilmeniz icin oturma izni veriliyor ki zaten blue card alacak kadar kalifiye iseniz, nitelikli iscinin bu kadar ihtiyac oldugu bir ulkede kolayca yeni is bulabilmenizin onu de aciliyor.

tum detaylari, prosedürü ve vize surecini almanya'da yasayan bir cift baya detayli anlatmislar, izleyip bilgi almaya deger gibi.
    youtube link
  • sevgili blue card'lilar ve blue card adaylari, size iki cift lafim olacak. blue card ile avrupaya geldikten sonra su tur sorular soranlari siklikla goruyorum :

- daha iyi bir is teklifi geldi, nasil is degistirebilirim?
    - kendi isimi kurmak istiyorum, ne yapabilirim?
    - freelance calismak istiyorum, yardimci olur musunuz?

sana blue card firsati veren firma o kadar emek harcamis, burokrasini halletmis, kalacak yer ayarlamis, avrupaya gelmeni saglamis ozetle senin geleceginin temellerini atmis. sen ne yapiyorsun, hoop kapagi attim, daha iyi/rahat imkanlar veren baskalari var, basayim istifayi, nasilsa geldim artik.

yapmayin etmeyin! hic degilse 2 sene calisin, nasilsa 2 sene sonunda kalici oturum alacaksiniz, ondan sonra ister kendi isini kurarsin ister yatarsin, ozgursun. seni getiren firmaya biraz katkin olsun, hic degilse 2 sene adamlara katma deger sagla.

linkedin'de lokasyonu berlin yaptiktan sonra gelen mesajlara cevap veremez oldum, inanilmaz bir talep var. bunu siz de goreceksiniz diye soyluyorum.

bir diger konu da turklere olan yaklasim. eger turkler geldikten kisa bir sure sonra istifa etmeye devam ederse korkarim ki olumsuz imaj olusacak. turkler calismaya degil, avrupaya kapagi atmaya calisiyor, bizi kullaniyorlar diye dusunecekler.

ozetle, linkedin'den gelen teklifler bir tarafinizi kaldirmasin, 2 sene oturun oturdugunuz yerde :)
  • normal bir almanya oturum iznine gore farklari sunlar:
    - 18 ay almanyada kaldiktan sonra baska eu ulkesine tasinilabiliyor, oturum/calisma izni orada da gecerli.
    - oturuma ara vermek istendiginizde 6 degil ancak 12 ay sonra oturum iptal oluyor
    - b1 almanca seviyesi varsa, sadece 21 ayda suresiz oturum izni (niederlassungserlaubnis) alinabiliyor
    - basvuru esnasinda es icin almanca a1 sarti aranmiyor (pratikte farkli uygulamalar olabiliyormus)
    - mavi kart sahibinin esi de direk calisma iznine sahip oluyor (normalde yok)
  • www.apply.eu ve www.eu-bluecard.com gibi siteler bu kartın başvurusu için resmi siteler değildir. özellikle ilk linkteki eu uzantısı insanda avrupa komisyonu'nun resmi sayfası izlenimi uyandırıyor ama durum öyle değil.
  • blue card evde otururken basvurabileceginiz bir vize turu degildir!

bu konuda hicbir danismanliga ihtiyaciniz yok. umut tacirlerine paranizi kaptirmayin.

blue card vizesine basvurmak icin halihazirda bir ab uyesi ulkedeki (pratikte %90 ihtimalle almanya) isverenden ise kabul edildiginize dair belgeniz (yani bildiginiz kontrat / sozlesme) gerekiyor.

once blue card'a basvurup bir ab ulkesine gelip is aramak seklinde ilerlemiyor surec.

mulakat surecini gecip teklif aldiginiz sirket size imzali kontrat yolluyor, siz de bu kontrati imzalayip isverenin bulundugu ulkenin konsolosluguna blue card vizesi icin basvuruyorsunuz. vizeniz cikarsa size (genelde) 6 aylik d tipi ulkeye giris vizesi veriyorlar, sonra o ulkeye gidip, kalacak yer bulup, ikametinizi onaylattiktan sonra o ulkenin yabancilar ofisine gidip oturum kartinizi aliyorsunuz. oturum kartinizda vize turunuz blue card vizesi olarak geciyor. ya sirketinizin ya da pozisyonunuzun adi vizenize isleniyor ve bunlar degisirse yabancilar subeye bildirmeniz gerekiyor.

bu isin en zor kismi avrupa'da bir sirketin size ise almak istemesi. onlar sizi ise almaya karar verip kontrati gonderdiginde geriye kalan evraklar diploma ya da ise alinacaginiz alandaki deneyiminizi gosteren sigorta dokumu vs gibi basit ve mantikli belgeler oluyor. bu surec icin bir danismanliga ihtiyaciniz yok. hangi ulkeye gidecekseniz oranin konsolosluk sayfasinda belge listesi oluyor. onlari toplayip konsolosluktan randevu alip belgelerinizi teslim ediyorsunuz.

blue card'in olayi ab ulkelerinin kendi vatandaslariyla dolduramadigi nitelikli isgucu ihtiyacini ab disindan karsilamak icin sirketlere kolaylik saglamasi. hatta gecen yila kadar isverenin sizin gibi bir adayi once kendi ulkesinde sonra da ab ulkeleri icinde bulamadigini ispatlamasi gerekiyordu. artik o da (almanya icin) gerekmiyor. gerekse bile sirketler zaten bu sureci biliyor ya da onlar kendi ulkelerinde bu konuda danismanlik alip ilgili evraki size ulastiriyor.

sizin en cok zorlanacaginiz belge su olabilir; blue card vizesi almak icin diyelim ki yazilimci olarak almanya'ya geleceksiniz, bu alanda bir universite diplomasi ve bu diplomanin anabin denen siteden denklik belgesini almaniz gerekiyor. bu kolay olani. zaten neredeyse butun 4 yillik muhendislik / yazilim / matematik vs bolumlerinin denkligi var. yeni bir universiteden falan mezun olduysaniz anabin'de okulunuz olmayabilir, o durumda okulu tanitmaya ugrasmaniz gerekebilir. ya da alayli bir yazilimcisinizdir, yazilimci olarak turkiye'de 4 yil (lisans egitimi suresi kadar) calistiginizi kanitlamaniz istenir (tam olarak ne istendigi de konsolosluk sayfasinda yazar). bunu da eski isverenlerinizden alacaginiz yazilar ya da edevletten alacaginiz 4a sigorta dokumu ile ispatlayabilirsiniz.

danismanlar bir tarafindan belge uyduramaz bu noktada. yine size diyecekler ki "git sigorta dokumu al" ya da "eski isyerinden kagit al" vs. bunu desinler diye gidip birine para vermek istiyorsaniz illa bana verin*.

son olarak tekrarliyorum: blue carda basvurmak icin elinizde bir sozlesme olmasi gerekiyor. yani zaten bir is bulmus olmaniz gerekiyor. gerisi de kolay islemler. bir cakal ".com.tr" domain almayi basardi diye gidip onlara para bayilmayin. onun yerine kendiniz halledin, sonra almanya'ya gelince bana yazin da size bankalardan falan referansli link veriyim, ihtiyaciniz olacak zaten, o sekilde bana bir kahve ismarlamis olun*.
  • avrupa birligi'nin gocmen tirsagi cekirdek ulkelerinin (kita avrupasi vb.) bir sike derman olmayan yeni icadi.

"aman yarabbim cennet yurdumuzu karakafalar basacak" diye odu kopan orta avrupa ulkelerini teskin etmek icin uydurduklari "avrupa'da kac sene kalirsaniz kalin, isterseniz gotunuzu yirtin yine de vatandaslik hakki vermeyecegiz" kuraliyla hsmp'nin yaninda pek embesil kaliyor.

hindistan'dan, cin'den veya afrika'daki eski somurgelerinden belli miktarda ucuz kalifiye teknik eleman cekebilirler heralde bu numarayla, ama executive ya da management seviyesinde calisan profesyoneller icin londra'ya alternatif olusturabilecegini sanmiyorum.

zira saniyorum guney asya'dan kiloyla insaat iscisi ithal eden petrol zengini arap seyhlikleri*** disinda gocmenlerine belli bir sureden sonra vatandaslik hakki tanimayan ulke kalmadi dunyada. hayir merak ediyorum bu gocmen dedikleriniz embesil falan mi yahu, adam cennet gibi yeni zelanda'ya gider, mis gibi kanada'ya gider 5-6 sene sonra o ulkenin vatandasligina da hak kazanir, esit haklara sahip olur herkesle, adam gibi yasar gider omur boyu kiralik gecici amele statusunde yasamak yerine.
hesabın var mı? giriş yap