• yeryuzundeki karaların gruplandırılmasına yarayan buyuk ekosistemlerin her birine verilen ad. her biyom kendine özgü iklim koşullarına sahip olan bir bölgenin doruk toplulugudur.
  • trabzon zirvesi 1 etkinliğinde tanıştığım kişi. ilk başlarda sürekli dinleyici olarak kalması daha sonradan ortaya çekilerek ifadesinin alınması suretiyle olaya daha iyi girmiştir*. bir ara konuşturmak için farklı yöntemler*** düşündüysek de bu eylemdeki olası konsept kaymasını önceden farkedip bu yollara başvurmadık. ayrıyetten fotoğrafla ilgilendiğini öğrendim, trabzon yaylalarında şipşak zirvesi de yapabiliriz.*
  • "buna karşılık" veya duruma göre "hal böyle olunca" gibi anlamlar taşıyan, genellikle antalya-muğla yöresi tahtacıları arasında sıkça kullanılan bir kelime. kaynak: anneannem*
  • geniş coğrafik bölgeleri işgal eden, büyük ekosistem tipleridir. kozalaklı ağaçların oluşturduğu ormanlar, çöller ve çayırlar biyom örnekleridir.
  • romalı teknokratlar olarak mars'ta koloniciliğe başladığımızda yaşam biyomları oluşturmak bizim için yaşamsal olarak çok önemlidir.

dünya gezegeninin biyomunu astrobiyoloji bilimi yardımıyla mars gezegenine entegre edeceğiz üretim araçlarımızla.

biyom konusu, hem dünyalılar hem marslılar için çok önemli bir konu. dünyalı bilim insanların bu konuda bilimsel çalışmaların artması ve kalitesinin iyileşmesi umuduyla...

ilgililer için dünyalıların yarattığı literatürler;
    1. https://vivqiu.com/mars-biome

2. 1990-91 mars habitatı tasarımı http://spacearchitect.org/pubs/nasa-cr-189985.pdf

3. https://en.m.wikipedia.org/wiki/mars_habitat

4. nasa'nın öğrencilere tasarlattığı mars habitatı konsepti
    https://www.nasa.gov/…ce-habitat-concepts-for-mars/
  • olumsuzu:
    (bkz: bimiyom)

doğru yazılışı için:
    (bkz: biyorum)

değişik bir bakış açısı:
    (bkz: ikiyom)

(bkz: kendinden iğrenmek)
  • bir zirve ortami sayesinde * tanidigim ve tanidigima pek memnun oldugum sozluk yazari. kendisi hakkinda yazilabilecek bircok $ey olmasina kar$in o bu yazilabilecek $eyleri bizlere vermek icin konu$arak ipucu bile vermemi$ti, anlayin artik ne menem bir insan oldugunu. adam daha konu$madan kendisi hakkinda bircok tespit yapilabilmesine imkan taniyor.

sakin, sessiz ve arkada$ ortaminda konu$ulanlarin hepsine saygili duru$uyla olsun, gerekli gereksiz olmadik yerde soze atlayan bazi kendini bilmezlerin icine du$tugu * gaflet ve dalaletin icine girmeyi$iyle olsun bizlere beyefendi kavramini bir kez daha hatirlatip hafizalarimizdan silinmemesini saglami$tir. sanirim beyefendi olunmuyor beyefendi doguluyor. biz oradan kaybetmekteyiz.

kendisiyle her ortamda, her tur konuda, her $ekilde oturup konu$ulabilir. belki size bulundugu ortama yeteri kadar cabuk isinamiyor gorunumu arzeder ama icindeki cevheri oyle $appadanak verme meraklisi olmamasi kendisi icin bence kotu degil tam aksine iyi bir opsiyon. az konu$kan gorunumune bakip aldanmak yerine kendisini biraz zorla da olsa konu$maya yonlendirdigimiz icin uzgun oldugumu da soyleyemeyecegim. ne iyi etmi$iz de kendisini zorlami$iz.

son soz olarak diyebilirim ki daha nice nice ortamlarda beraber olabilmeyi can-i gonulden arzu ettigim bir suserdir kendisi.
  • cok iyi bir dinleyici olduğuna kanaat getirdiğim yazar. ben kendisinin birinci önceliğinin konusmamak ya da dinlemek değil; gözlem yapmak olduğu kanısındayım. bir dahaki sefere soracağım bakalım öyle mi? değil mi? ona göre haber veririm ben size.
  • ilk ba$larda suskun olmasını ilk kez girdiği ortama alı$amamaktan kaynaklandığını söylemi$ ve bunu muhabbet ilerledikçe göstermi$tir.. beyfendi tavrı ilk göze çarpan özelliği geldi bana.. zirvenin ertesi günü dvd'ye çekeceğim ar$iv için beni evine davet etmi$tir ve ne kadar yardımsever olduğunu göstermi$tir*.. bazı insanlar yardım ederken bunu zorunluluk gibi görürler fakat biyom'un gözlerinde en ufak bir rahatsızlık görememem ne kadar iyi bir ahlaki yapısının da olduğunu bana göstermi$tir.. bunların dı$ında elektro gitar öğrenme hevesi, fotoğraf çekmedeki ustalığı, müthi$ derecede konser ve resim ar$ivi onda dikkatimi çeken diğer öğeler..
  • (bkz: biyomeyom)
hesabın var mı? giriş yap