• foucault öznenin bilgi ve iktidarla olan ilişkisini incelerken biyoiktidar kavramını ortaya atar. foucault'ya göre, 18. yy kadar cezalandırma şekilleri vahşete varan şiddet gösterileri şeklindeydi. günümüzde bu insan davranışlarını düzenleme şeklinde değişmiştir. yani onları disipline ederek, mesai saatleri içinde istenilenleri yaptırarak.. bireyin davranış biçimleri bu şekilde ıslah edilmiştir. eski müdahale biçiminin araçları, darağaçları kızgın kerpetenler, kaynar yağlar vb. yerini düzenli etkinlikler, sessizlik, saygı ve iyi alışkanlıklara bırakmıştır.

amaç, itaatkar, kurallara, düzene ve kendini kuşatan otoriteye boyun eğmiş ve otoriteyi içselleştirmiş bir birey yaratmaktır. istatistik biliminin ortaya çıkışı, bedenlerin sahip olduğu güçler toplamı olan nüfusu denetlemeye dair çabalardır. bu çabalar neticesinde kitlelerin denetimi mümkün kılınmıştır.

foucault'ya göre batı toplumunda beden bir iktidar ilişkileri ağında yer alır, çünkü '' üretim biçimi gereği, beden emek gücüne dönüştürülmeli ve üretim gücü olarak kullanılmalıdır'' der. bu üretim biçimi için gerekli itaatkarlıkta, bu yeni disiplinci iktidar tarafından, bedenin kuşatılmasıyla elde edilir.

biyoiktidar bir normalizasyon toplumu oluşturur, bireyleri norma uymaya zorlayan, onları normalleştiren bir toplum. normalizasyon toplumu'nda birey ve öznelliği; bilimsel disiplinci mekanizmalar tarafından, oluşturulmuş ve biçimlendirilmiş bir bilgi nesnesi ve öznesi olarak ortaya çıkar.
  • insanların yaşamlarına (nüfusa) uygulanan iktidar tipidir. "beden insanla değil de yaşan insanla, canlı varlık insanla; hatta bir anlamda tür insanla ilgilenir."

ayrıca hükümdarın "öldürme ya da hayatta bırakma hakkı"na karşılık "yaşa(t)ma ya da ölüme bırakma hakkı"na sahiptir.
  • iktidarda olandır. biyosiyaset ile birlikte çalışmalarını son hızıyla sürdürmektedir. akla ilk gelen eserleri:
    (bkz: auschwitz)
    (bkz: ebu garip)

bir araya getirmeye çalıştığı iki eksen ancak cennet ya da cehennemde bir araya gelecektir kanımca. baştan aşağı bir dualitedir böylelikle.
  • şöyle özetleyeyim; erkeklerde testosteron, dişilerde östrojendir. paçayı kaptırmayın.
  • biyoiktidar'a fukonun verdiği en büyük örnek eşcinsellik sanırım. ona göre 1870 ten önce kişi kim olursa olsun kiminle seks yaparsa yapsın, kişiinin kendisini eşcinsel olarak düşünmesi mümkün değildi çünkü eşcinsellik diye bir şey yoktu. ancak eşcinsellik farklı psikolojiye sahip insan olarak tanımlandığından beri, bir hastalık suç ve günah olarak görülmeye başlandı. fukoya göre, öznel kimlik çeşitlenmesi ne kadar artarsa iktidar üzerimizdeki hükmünü o kadar güvenle sürdürür.
  • iktidar teknolojisi.
    foucault'un iktidarın,bireyleri kontrol altında tutarak düzeni şiddetsiz ve zorbalık olmadan rahatlıkla devam ettirme yöntemi diye açıkladığı felsefesinin temel kavramı.bir nevi 'iktidar' tek tek bütün insanlar üzerinde kurulmuş ve insanlar iktidara karşı bir saldırı sezinlediklerinde buna insanların disiplin toplumu ve düzenleyici kontroller sayesinde kendi bilinçlerinde tepki göstermesi durumunu meydana getirmektir tüm amaç.. bireyleri birer polis haline getirmek de denilebilir.
    (bkz: dispositif)
  • biyoiktidar, öznenin çıplak yaşamını belirli kurum ve normları kullanarak; toplumsal, ekonomik ve politik açıdan şekillendirir.

hmm, bir makale yazsaydım bu cümle faydalı olurdu zira laf kalabalığı ve kabarık kaynakça için oldukça fiyakalı bir cümle oldu.

ancak sözlükte yazıyorum, yazdıklarım okuyan insanlar için anlaşılması zor ve karmaşık olacaksa bir anlamı kalmaz. öyle cümleler yazmalıyım ki başka bir şey anlatarak, okuyana asıl istediğim ve insanlara sıkıcı gelen fikri vermeliyim, benim orada olduğumun farkına varmadan okumalı yazıyı. kendini metin içinde özgür sanmalı, anlayan bir özne olarak. cümleler bittiğinde bir anı okuduğunu sanarken bir kavramı onun hayatına sokmuş olayım.

işte biyoiktidarın yöntemi de budur. kendisinin varlığını bir özne olarak siler ancak her yere yayılarak her ana sızar; kurumlar, normlar ve kavramlar ile görevine devam eder.

sözlükteki gece kuşlarının ilgisini çekecek bir örnekle devam edelim; bdsm

biyoiktidar, öznenin shibari ustasıdır. geceleyin bedeni efendisi tarafından bağlanan köle, kıyafetlerini ipleri çözmeden üzerine giyer ve işe gider. bu efendisini tüm gün hatırlamasını sağlar. aslında efendi yoktur orada o an, ancak tenini sıkan ipin sertliğini hisseder her an ve kan akışı zayıfladığı için uyuşan bacakları ve kollarındaki sarhoşlukla efendisini hatırlar. itaat etmeye devam eder efendisine, özgürce gezerken.

dispositif

işte o kaslarına baskı yapıp sıkıştıran ve her an efendisini ona hatırlatan ipler; okuldur, hapishanedir, psikanalizdir, atasözleridir, kavramlardır. söylemsel ve söylemsel olmayan nice dispositiftir.

ne demişti marx;

"itaatkar bedenlere sahip özneler bir yandan kendi görece serbestliklerini bir tür özgürlük olarak deneyimler."
  • insan bedeninin gereksinmelerine göre örgütlenmiş bir yönetimi ifade eder. mesela her insan mutlaka günlük 70 - 80 gram protein almalı... bu gereksinme her halükarda tatmin edilmek üzere yönetimin sorumluluğundadır... örgütlenme tek bir üretim sürecinde ve altyapısındadır.... tek bir fabrika gibi aynı....
  • foucault'nun kavramsallaştırdığı iktidar aygıtıdır kendisi, foucault'nun savunduğu çünkü tüm iktidar aygıtlarının (özellikle batı toplumlarındakiler) insan bedeni kadar doğal olabilecek bir aracı kullanarak insanları yönettikleridir. diğer bir deyişle, bu kadar doğal ise biyolojik olmalı ve canlılığı ilgilendirmelidir. bunun üzerinden de politika yürütüyorsa aynı zamanda politik olmalıdır. iki kelimenin birleşimiyle biyopolitikaoluşur.

-foucault'ya göre biyoiktidarin iki ucu(iki enstrümani) bulunmaktadir: disipliner iktidar ve biyopolitika
  • bunu en basit dille ve ilk kez
    philip smith'in kültürel kuram kitabında okumuştum.
hesabın var mı? giriş yap