• birkaç yeni "reform" yapan ülke.

artık yerli halk da özgürce alkol tüketebilecek.
    evli olmayan çiftler birlikte yaşayabilecek.
    "namus" cinayetlerine indirimler kaldırılıyor.

elbette ki turistleri bunlar ilgilendirmiyordu ancak yerli halk adına önemli bir gelişme olduğu da muhakkak.
  • köpeğin pis sayıldığı, kedinin yalnızca iran'sa ve yavruysa binlerce lira karşılığı para verilerek satın alındığı, büyüyüp şirinliğini kaybedince satıldığı veya sokağa atıldığı ülkeydi bu zamana kadar. hayvan pazarlarında bir deri bir kemik, korkudan titreyen canlılara hiçbir korumanın sağlanmadığı bir yerdi.

artık sokak hayvanlarını besleyenlere de para cezası verecek burası. gerekçesi ise hayvanların sağlıksız ve pis olması. sokak hayvanı probleminden, hayvanları kısırlaştırmak yerine 40 derece sıcaklıkta susuzluktan ve açlıktan öldürerek kurtulmaları gerçekten muhteşem bir canilik. çok az kişi düşünüp kanunlaştırabilirdi.
  • ramazan ayında iftar vaktinden önce herhangi bir alışveriş merkezinin restaurant bölümünde yemek yedirmeyen emirlik.
    yazın ortasında şantiyelerin öğleden sonra tatil olmasını fırsat bilip, abu dhabi'den o sıcağın altında dolmuşla dubai'ye aç susuz gidip, dubai mall'de mcdonalds'dan aldığım big mac menüyü otoparkında gizlice yediğim aklıma, yedirten zihniyete buradan selam ediyorum nasıl olsa okuyamıyorlar p*ştlar.*
  • cok enteresan bir ulke; daha dogrusu birlik.

yillardir dubai ye; abu dhabi ye giderim ara ara is icin; ama bu adamlarin vizyonuna sapka cikartmamak mumkun degil; kurulmus olan somuru duzeni tartismaya her daim acik; insa ettikleri luksun israf boyutu ya da geri donusu yine ayni sekilde. ama bu emirlikler butunu; kendi halkini egitmeye, korumaya yonelik inanilmaz isler yapiyor. ornegin mubadala diye bir sirket kurup; dunyada en onemli oyuncularla ortakliklar kuruyor; cesitli offset anlasmalari ile hem ulkeye istihdam; hem de petrol disi gelir elde ediyor.

yine abu dhabide; louvre muzesi; sorbonne universitesi; cleveland clinic gibi kurumlarla ortakliklar yapip bunlari lokalize ediyor. ethiad, boeing den 200 ucak siparisi veriyor; ancak kanatlarinin uae deki fabrikada uretilmesini ve istihdamin tamamen lokal olmasini sart kosuyor.

ferrariye ortak oluyor; sonra gidip ferrari world diye birsey yapip colun gobegine turist cekiyor. kendi vatandaslari ticarete atilsin diye 99 yil geri odemesi kredi sagliyor; sadece is kurup ticari yasamda yerlerini alsinlar diye

ısin somuru boyutu cok farkli tabi; ama burada dikkat etmek gereken adamlardaki iyi ya da kotu vizyon ve caba; adamlar yani emirlik ailesi; sirket ceo su gibi calisiyor; ve emirlik vatandaslari kurucu seyh ten "babamiz" diye bahsediyor. tabi sheikh zaid in de gecmisinde bir cok hikaye var; ama nihayetinde adamlar suud ailesi gibi hep bana demiyor; calisiyor ve uretiyorlar
  • neticesinde 'arap' olan ve mantık , medeniyet beklenmemesi gereken ülke.
  • dubai'de yasam ucuz falan degildir. 10,000 tl'den az kazaniyorsaniz bekar bir insan bile olsaniz fakirsinizdir. evli ve cocukluysaniz zaten 10,000 tl'yle barinmaniz imkansizdir.

kiralar istanbul gibi degildir. 1+1 evlerin kirasi 5000 tl ve uzeri, 2+1 evlerin kirasi 7000 tl ve uzeridir. belki bundan biraz ucuza al ghusais ve international city'de ev bulunabilir. onlar da istanbul'dan cok daha pahalidir.

arac ve petrol ucuzdur. rahatliktan ziyade mecburiyettir. yazin 50 derece sicakta otobus duragina veya metro duragina kadar birkac yuz metre bile olsa yurumek istemezsiniz.

bazi ulke vatandaslari surucu kursuna gitmeden, sadece goz testi ile ulkelerindeki ehliyeti dubai ehliyetine cevirtebilir. turkiye de bu ulkelerden biridir, turk vatandaslari icin onemli bir kolayliktir.

bunun disinda ustteki yazar arkadas haklidir. surucu kurslari para tuzagidir. hatali ya da acigi olan bir sistem vardir. kurstan sonraki sinavi emniyet degil surucu kursu yapar. dolayisiyla basit bir bahaneyle gecer not vermeyip tekrar tekrar paranizi almak isterler.
  • ehliyet almanin 7-8 bin lira, kiralarin istanbul gibi oldugu ki degilmis, yiyeceklerin turkiye'ye gore pahali oldugu yerde yasam nasil ucuz oluyor, saka misiniz?
    isin ozu; "benim durumum iyi, bir sekilde caktirmadan sozlukte kendimi ovmem lazim." temali bir entry'nin odagi olmus kabile devleti. ha bu arada dubai'de kaldim, 7-8 bin lira para mi heaaah?
    ne diyelim umarim duser.
  • korfez araplari dahi surekli arap geleneklerinden islamci uygulamalardan uzaklasirken, ataturk sayesinde arapligimizdan kurtulmus benligimizi bulmusken basimizdakiler ve onlarin mankurt takipcileri sayesinde hergun biz araplasiyor ve geriliyoruz. islamciligin bu cagda yeri yoktur. islam ve diger herhangi bir inanc en fazla o kisinin kalbi, ibadethane ve evinde yeredebilir. gunluk hayatta hicbir uygulanabilirligi yoktur. yani inanclar kisiler ile ilahlari arasindadir. bu yuzden laiklik cok onemlidir. ama gelinde surekli geri caglarda kalmakta israr eden islamcilara anlatin bunu.
  • bugun katildigim bir seminerde mars 2117 project diye bir calismalari oldugunu ogrendigim ve sasirdigim ulke. seminer de uzaya yolculuk/uzayda yasam uzerine projelerin gelistirilmesi sureci ile ilgiliydi. ama ben bir turk olarak "yaaaw nasil olsa olecegiz, o gunleri gormeyecegiz" diyerek duz insanligimi gosterdim, ulkemi en iyi sekilde temsil ettim.
  • 7 haziran 2015 seçimlerinde chp'nin tek başına iktidar olduğu ülke

chp % 59
    akp % 14
    hdp % 12
    mhp % 12
hesabın var mı? giriş yap