• çocukluğumun önemli parçalarından biri. şimdi öğrencilerime okutuyorum. ne mutlu!
  • "küçük kara balık" denizi düşleyenlerin kitabı. zincirlerinden kurtulan insanlara adanmış bir masal. dışarıyı görmek isteyenlere. ama "bir şeftali bin şeftali" tam tersi. kendi içine bir yolculuk. ve sevgiye, emeğe. o yüzden "bir şeftali bin şeftali" bir adım önündedir "küçük kara balık'ın". benim için tabii. masalların ötesindedir. içine bakanlara bir yol haritasıdır.

hem siz hiç emeksiz sevgi gördünüz mü ?
  • küçük kara balik bi yana, bu hikaye baska bi yana yer eden bi samed behrengi hikayesi.

--- spoiler ---

"o günden bu güne dek bilmiyorum ömrümden kac yil gecti ama bahcivan daha benim şeftalimi tadamadi ve bundan sonra da tadamayacak. ona boyun egmeyecegim, beni ister korkutsun, ister testere ile kessin." inadiyla ve kapanisiyla şeftali ağacı hüzne gark etmiştir. bazen niye uzun zaman cicek vermeyisinin anlamli hikayesidir gözümde.

ayrica seftali ve seftali agaci olma süreci bu kadar güzel anlatabilirdi. o kadar naif ki, yanak kizarmasi benzetmesi basta olmak üzere pek gülümsetti. insanin sepette, sabah dalindan koparilmis seftali olasi geliyor, en kizarik yanaklisindan.

--- spoiler ---
  • dünyanın en güzel, en sevimli kız çocuğu var hikayede. yoğun bir günün ardından, kısacık olmasından dolayı okuyayım dedim ve okuduktan sonra bir gün bir kız babası olmaya karar verdim, buna ne kadar verilebilirse tabi.

çocukların iyi yürekli mantığının yetişkinlerin hesapçı mantığından güvenilir olduğunu seziyordum uzun süredir, bu hikayeyi okuyunca emin oldum.
  • presidents of the usa'nin peaches adli parcasinin sozlerini cagristiran kelime obegi.

millions of peaches peaches for me
    millions of peaches peaches for free
  • iç yakan bir sona sahiptir. ilk okunan kitaptır. bir ağacın direnişini gösterendir. özel bir kitaptir. kütüphanemdeki yeri ayrıdır. umarim bir yerlerde mutludur o ağaç.
  • iran'lı yazar samed behrengi'nin çocuklar için yazdığı bir öykü.

http://www.kitapteknesi.com/…seftali-bin-seftali-69
  • çocuk kitabı olmasına rağmen bir çocuk için fazla acıklı * olan kitap.
  • can yakan bir başka samed behrengi kitabı. kesinlikle sadece çocuklar için değildir.

--- spoiler ---

en iç acıtıcı kısmının şeftali ağacının büyüyüp serpilip meyve verdiğinde kendisiyle ve çocuklarla ilgili kurduğu hayallerdir. ne perişandır o çocuklar. ama ne kadar güzellerdir.
    --- spoiler ---
  • çocukluk dönemimde okuduğum en iyi kitaptı. hatta lisede bir kez daha okumuştum. sonu kötü biten ama çocuklarda "bi şey yapmam lazım" hissi uyandıran ve büyüsek de aklımızdan silinmeyen bir eser. ulduz ile konuşan bebek, püsküllü deve de güzeldi ama küçük kara balık ve bir şeftali bin şeftali hala en çok okuduğum, okuttuğum çocuk masallarıdır, yeri ayrıdır.
hesabın var mı? giriş yap