• yerli hitlerin potpuri haline getirildigi duzenlemelerle parlamis gubumuz.. nilgun onatkut, mehmet horoz, atakan unuvar ve sebgul tansel'den olusurdu; sonra sebgul, yerini esma erdem'e birakti.. arkalarindaki duzenlemeci de yanilmiyorsam doruk onatkut idi..

grup, halay'la birinci olmadan onceki sene de elemelerde atlantis'le ikinci olmus, bayragi opera'ya kaptirmisti.. atlantis her ne kadar opera'dan cok daha avrupai olsa da, haklarinin yendigini soyleyecek degilim, oburu kadar mustesna bir yer edinmesi elbette mumkun degildi..
  • ajda pekkan ile doldurdukları 5 yıl önce 10 yıl sonra - ajda pekkan adlı plak 1985 yılına aittir. içinde bir gece sahnesi gibi son derece mühim bir şarkıyı bulundurur. 33lüktür. peki milletin bilmem kaç paralara internette sattığı bu plak benim elime nasıl geçmiştir? zamanında annemin de dayılarımın da koyu ajda fanları olduklarını biliyordum (yani bizim genlerimizde var). bir keresinde anneciğimden zamanında evlerindeki çatı katındaki odasının duvalarının tamamen ajda resimleri ile kaplı olduğunu ve bütün plaklarının koleksiyonunda yer aldığını duymuştum. ayrıca yine bir dönem boyunda geceleri rüyamda kafamı uçuran uçuşan plaklar görmeme neden olan bir hikaye de sonradan annemlerim bu plaklarla frizbi oynamış olmalarıydı. 3 kutu xanax bitirdim unutmak için. neyse... konumuz benim bu plağı nasıl ele gecirdiğim? her bayram sabahı ananemlerde, dayılarım, yengelerim ve babamın ölmesinden sonra 3 kişiye düşen bizim ultra çekirdek aile kahvaltı ve genel bayramlaşma amacıyla buluşuruz. bu bayram ilk kocaya varan kuzenim de kocası ile kahvaltıya geldi, dayım ağladı, koskoca adam kızının nişanından beri ağlıyor, damat yine iyi çocuk valla ben olsam üstüme alınırım. öpüşmeler, kahvaltı faslı bitince biz yukarı çıkıp kuzenlerimle sigara kaçamağı yapıyorken (herkes herkesin sigara içtiğini bilir ama sadece benim annem yanında içilmesine izin veriyor, ayrıca o da annesinin yanında içemiyor) müzik setine hallendim ben. öyle bakarken ne göreyim? işte bu plak. gittim salona daldım hemen... bu ne be? bu ne dedim? ananem güldü... şöyle baktı... geçen sene burdur da am yandı bu sene kokusu çıktı dedi. o vakitten sonra ciddiyetimi koruyamazdım ama salak salak sırıtıp yeni plağıma bakabilirdim. el koydum tabii ki.
  • ilk çıkışlarını o güne kadar hit olmuş şarkıların potporisiyle yapan 80'ler grubu. pop, tango, türk sanat müziği repertuarında yer alan hafif şarkılar vb. eserleri seçmişler, aralara da "beş yıl önce on yıl önce / bu şarkılar listelerde / zaman geçse dünya dönse / hepsi aynı güzellikte" gibi eklemelerle geçişler sağlayarak uzun kayıtlar yapmışlardır. (evet, "beş yıl önce, on yıl önce" deniyor. eski bir raks kasette kayıtlı, ara sıra dinliyorum, ordan biliyorum).

eurovision türkiye elemelerine katılmışlar, atlantis şarkısından sonra halay ile türkiye birinciliğini alarak avrupa'ya da gitmişlerdir. halay'ın türkiye'deki yarışmada arif sağ'ın bağlama çaldığı yorumu yarışmıştır. ancak trt'nin eurovision'a gönderdiği sanatçı listesinde arif sağ'ın adı yer almadığından, sağ durumu protesto etmiş ve avrupa'daki yarışmaya katılmayacağını açıklamış. (en azından o günlerdeki fısıltı gazetesinin verdiği bilgi böyleydi). gerekçesi ne olursa olsun, asıl yarışmada arif sağ'ın bağlaması ile döktürdüğü bölüm ne yazık ki çıkartılmak ve "elele çalsın oynansın halay / sevgiyle çalsın oynansın halay" diye bir nakarat daha eklenmek zorunda kalmıştı.

beş yıl önce on yıl sonra, ajda pekkan ile de bir çalışma yapmıştı ama dinlemek kısmet olmadı. en son bildiğim kadarıyla 87'de bir albüm daha çıkarttılar. içinde "kakao", "farkında mısın" gibi hoş şarkılar vardı. sonrasında birkaç konser için bir araya geldilerse de, bildiğim kadarıyla bu son çalışmaları oldu ve ayrıldılar. (mevsimler diye bir yıl sonrasında çıktığı belirtilen bir albümleri daha var ama yanılmıyorsam mevsimler, 87'den daha önce raflarda yer almıştı).

2000'lerde nilgün onatkut grubu yeniden toplamaya çalıştı ama asıl ekip bir daha bir araya gelemedi. 2001'de bir albüm çıkartıldı yeni ekiple.

edit: mevsimler, 1988'de yayınlanmış. son albümleri de bu olmuş. ama grup 3 kişi kalmış bu albümde. o nedenle asıl beş yıl önce on yıl sonra kadrosunun çıkarttığı son albüm '87 albümü oluyor.
  • bes yil once on yil sonra halley adli sarkiyi yapan grup olmamakla beraber(bkz: klips ve onlar) koca kafali(ya da permali) iki erkek iki kadindan murekkep bir early 80s grubu idi.siyah beyaz trt ekranindan hatirladigim kadariyla darbe sonrasi pazar kusagi programlarinda gorunurler, koca koca kusaklari vatkalariyla ekrani doldurur zengin gosterirlerdi.
    kendilerine adanmis sarkilari vardi
    5 yil once 10 yil sonra bu sarkilar listelerde
    5 yil once 10 yil sonra bu sarkilar hep listelerde
    dunyaya geldik bir kere
    tasayi birak sen haydi bu sarkiyi soyle
    seninle guzel her gece tasayi birak haydi bu sarkiyi soyle
  • (bkz: ah fatma)
  • adları 2001 yılı itibarıyla "11 yıl önce 4 yıl sonra" olmuştur.
  • eskilerin unlu ve kaliteli grubu.çoğu grup gibi dagilmis daha sonra da toparlanamamistir...ajda pekkan ile yapilmis dinlenilesi farkli bir plagi vardir.
  • sayelerinde yıllar yılı "elveda meyhaneci" şarkısını başkaları eksik okuyor sandım.

ne demek bu? şu demek: aylarca kasetlerinin b yüzünü dinlerken bu potpori çaldı. "elveda meyhaneci" diye başlayan akış, "sevemez kimse seni" dizeleriyle sürdü. trt dışında öyle şarkı türkü dinlenecek yer yok, elveda meyhaneci hiç çalınmıyor desem yeri. ben de sanıyorum ki potporinin başında tek şarkıyı söylemişler. trt'nin altın makasından geçemediği için de mikrofonlardan o tek şarkıyı söyleyenler hep "sevemez kimse seni" diye başlıyor, ilk bölümü atlıyor.

yıllar sonra tekrar dinlemeye başlayınca ayrı şarkılar olduğunu anladım. çocukluk işte.
  • afişlerinden anladığımız kadarıyla (tamam ben anladım bunu) grubun baş adamı uzun saçlımsı ve kır sakallı atakan'ın kızı seda saçlarını sarıya boyatmak suretiyle grubun vokalistliğini üstlenmiş, keman çalan bir insandan beklemediğimiz bir aktivite olarak beni şaşırttı. lakin dinleyemedik babalı kızlı bu literally 5 yıl önce 10 yıl sonra grubu, mukadderat.
hesabın var mı? giriş yap