• beni sınıflandırma

beni kategorize etme, benle oynama
    yaftayı yapıştırıp bana isim koyma
    karikatürleştirme beni, ilahlaştırma
    tabulaştırma sakın, tapulaştırma

ben seni öyle sevdim, öyle sevdim
    ben seni öyle sevdim, böyle mi sevdim

matematikleştirme beni, çarpma, bölme
    toplama, çıkartma sakın beni hesaplaştırma
    mekanikleştirme beni otomatikleştirme
    yarıştırma sakın onla bunla karşılaştırma

sıkıştırıp tıkıştırma beni depolaştırma
    duygularım yok oldu, yüreğimi nasırlaştırma
    beni demoralize etme, depolitize etme
    her işten kaçar oldum, illegalize etme
  • pekala eksi sozluk milli marsi olabilecek manali ortacgil parcasi...
  • sanskritcede; gulunce ibneler sınıfına, uzulurken karizma kasanlar sınıfına, bisiler okurken entel dantel sınıfına, sıkılıp herseyi belden asagıya vurmaya basladığım bi anda azgınlar sınıfına, birini cok severken yalakalar sınıfına girmek istemiyorum demek isteyenlerin kullandığı cumle.
  • hegel felsefesi uyarinca "kategorize edip de tuketemeyeceginiz sey sadece baska bir ozbilinctir, elma degil bu" dusturunu hayat tecrubesiyle yakalamis kisinin beklentisi. (bkz: ben benim sen de sensin). buna ilaveten "beni kompartmantalize etme, beni desantralize etme, beni otorize etme, beni deli etme" gibi ayni kaliba mensup cumleler de benzer dusunus tarzlarinin neticesi olabilir.
  • bülent ortaçgil bu şarkıyı, pek de anlaşamadığı matematikçi ağabeyine hitaben yapmıştır.
  • bence, çağımızın isyan niteliği taşıyan söz grubu olmaya aday olan "beni kategorize etme" çağrısı içinde büyük anlam taşımaktadır zira bu söz grubunun içinde ben, kategori, etmek gibi çok önemli sözcükler yer almaktadır. yüzyıllardır tartışılan, sorgulanan "ben" nice filozofların, edebiyatçıların, psikologların ilgi odağı olmakla kalmamış nihayet kendini bireyselleşme denen icatta bulup tüketim özgürlüğüne kadar varmıştır. içi, ötesi, dışı, etkileşimi, dialektiği derken eylem halinde olan ben ne hikmetse kategoriyle de buluşur. bir düşünün şu kategori sözcüğü o ahenkli tınısı içinde neler barındırır neler...kimliğim, cinsiyetim, yaşım, saçım kaşım, dinim, ahlakım, giyimim, kuşamım, dilim, etim, budum...gel gör ki bir yandan eşitlik diye çırpınan insan oğlu sınıflandırarak , kategorilere giderek özgürleşeceğini varsayarak büsbütün kafesinin içine girmiştir. ne bürokrasisi ne demokrasisi ne altın hızmalı hint dilberi bu kategori hikayesinden kurtulabilmiş değildir. gel gör ki hiç bi şey bu duruma karşı çıkmaz; aksine pozitif bilim adını almış ve pozitif olarak sınıflandırılmış dünyanın hikayesini yazan sözümona akla eren aktör, kategorize ederek anlar. hele ki biz sosyologlar kategorinin neresinde durursak duralım bu kapana sıkışmadan bi halt yiyemeyiz. söylediklerimiz kategori, düşündüklerimiz kategori, yazdıklarımız kategoriden ibarettir. kim kimi kategorize etmektedir? işte bu sorunun cevabı her koşulda değişir-koşul dedğimde bile bir nevi kategorizasyona gittiğim halde- ama elden ne gelir anca çığırmaktan başka: "beni kategorize etme!"
  • bu şarkıdan sonra kategorize kelimesi sıkça kullanılmaya başlanmıştır. böyle de bi entelekt özelik taşır mesela.
  • tacit knowledge sosuyla tadından yenmeyen bumerang. ehliyet-ruhsat niyetine frizbi gibi kullanılıyor, ailecek delirmemek elde değil. (bkz: yapmayın yoksa çocuğumu keserim)
  • --- spoiler ---

beni kategorize etme, benle oynama
    yaftayı yapıştırıp, bana isim koyma
    karikatürleştirme beni, ilahlaştırma
    tabulaştırma sakın, tapulaştırma

matematikleştirme beni, çarpma, bölme
    toplama, çıkartma sakın beni hesaplaştırma
    mekanikleştirme beni, otomatikleştirme
    yarıştırma sakın, onla bunla karşılaştırma

sıkıştırıp tıkıştırma beni, depolaştırma
    duygularım yok oldu, yüreğimi nasırlaştırma
    beni demoralize etme, depolitize etme
    her işten kaçar oldum, illegalize etme

böyle mi sevdim, böyle mi sevdim

--- spoiler ---

söz: bülent ortaçgil
    beste: bülent ortaçgil
    düzenleme: turhan yükseler
  • ... saglikli bir iliski kurulabilmesinin temel tasidir bu sarki. sarkinin sozlerinden guzel bir ornek:

"karikaturlestirme beni, ilahlastirma
    tabulastirma sakin, tapulastirma"
hesabın var mı? giriş yap