• istanbuldan tayinimin çıktığı ilimsi. istanbuldan sonra cennet. pahalı şehir diyorsunuz ama tekrar belirtiyorum istanbuldan sonra cennet. 1200 e tuttuğum 3+1 epeyce bakımlı hatta istanbul şartlarına göre lüks evi sadece muhiti nedeniyle bile istanbulda 5 6 binden aşağı tutamazdım. evet ilimsi dedim çünkü çok küçük. en uzak yer 15 dk. avm yok doğru dürüst mağaza yok hatta yemek yenilecek fazlaca yer bile yok. ama yeşili bol denizleri güzel. amasrası güzelcehisarı inkumu var. ve en önemlisi işten eve yürüme 10 arabayla 4 dk. istanbulda her gün 1.5 2 saat sadece eve dönüş yolu çektiğimden burası bana hakikaten cennet. kalır mıyım gider miyim bilmem ama şu an çok mutluyum. insani bir evde yaşıyor, trafik çekmiyor en önemlisi doğada temiz havada nefes alıyorum. yaşamak için bunlar avm den daha önemli şeyler benim için. bir de en önemlisi deprem korkum yok. beni istanbuldan vazgeçiren en önemli şey buydu. umarım sevdiklerim de kurtulur.
  • sokaklarda '' amuhaa gorun, ebeyi sikerin, anayıy amu'' gibi küfürleşenler, '' nassıy'' sorusuna '' bölee'' diye cevap verenler, '' şaşasıy, yemündüsüy, şaşa galdım la, bahhh bo gada da olmaz'' diye tepki verenler ve '' çok gabasıy'' diyen kibarlar görüyorsanız bartın'a hoş geldiniz sefalar getirdiniz.
  • "imamın yeri" adında içkili lokantası olan ve bunun normal karşılandığı ironik ve güzel şehir...
  • turkcenin yazildigi gibi okunan bir dil olmadiginin kaniti sehir, zira kozcagiz yazip goccuvaz diye okumak hammurabi tabletlerinde bile gorulmus is degil.

hendekyani'nda inecegim dedigim soforun - ne isiy va hendekyaniyda, diye sorguya aldigi sehir.

seyyah sozlukcu icin dip not: safranbolu'dan bartin'a giderken soguksu'da durup alabalik yenmesi gerekirmis oyle bir anane var.
  • çevresine göre aydın, çok konuşkan insanların bulunduğu bir ilimizdir. gidiyorsun, yapıyorsun gibi 'sun'la biten şimdiki zaman çekimli fiiller gidiyosuy, yapıyosuy şeklinde telaffuz edilir,ve en ilginci şaşkın, üzgün olma drumlarında "abııı" denir.
  • yabancısı olanların yerlilerin konuşmalarını anlamakta zorlandıkları bir şehir. haklılar. yerlisi olarak bazen ben bile anlayamıyorum. aklıma gelen tuhaf bir kaç kelimeyi, cümleyi yazayım dedim:

çaresiz kalınca: napay yani, ölüveylim mi?
    şaşırınca: ney deyesuyyy :o
    kızınca: baa bakıya musuy!!

völle: verirler
    biğdey: buğday
    guduruk: kudurmuş
    saney, baney: sana ne, bana ne
    fuy: huy
    çapaçul: paspal
    eşemüklü, sadırlı: çişli
    bileşmek: bulaşmak
    müttedi: beceriksiz
    deya: diyor
    orankuru, burankuru: oradan, buradan
    akuru: yatay
    samanuk: samanlık
    eyven: evin önü
    çârak: çardak
    el tüvesi: el tavası
    gavruk: salak
    tükürmük: tükürük
    ilyan: leğen
    muratbey: brodway
    istetme: stepne
    demizden: deminden
    happuk: fatma
    ayşük: ayşe
    firdas: firdevs
  • üniversiteyi gazanup gidenleriy böyük bi yüzdesiniy geri dönmedüğü il. istihdam alanu azdu çünkü. üniversite, izmir, istanbul, angara gibi bi yerde okunmuşsa, şehürden beklentilee, boş zamanı doldumak içün ihtiyaç duyulan etkinliklee noktasında ihtiyacı garşulamaz. ama bartın'da doğduysay senede bir de olsa ille de amasra'ya gidesüy gelü. ille de yalı boyunu bi turlayasuy gelü, akşamunuy serünlüvü, bartın'da kalanların özlemü saruverü
  • ebesinin örekesinde bi terminali var . şehir merkezinden 5-6 km uzaklıkta. köylerin filan içinde. ee ulan cücük kadar yer zaten ne gerek var böyle bi manyaklığa anlamadım .zonguldak veya ereğli'ye mi gitmek istiyosunuz terminalden binip ? hiç gerek yok terminale kadar gelmişken oraya da pek bişe kalmıyor yani.

ayrıca amasra, inkumu, mugada'yı görmeden dönenleri ıslak odunla dövüyorlar. bartın çayı gibi bi güzelliği görmemek de imkansız zaten gözünüze giriyo şehrin merkezinde.
  • - doksan nokta iki. ba ba ba ba bartin best ef em.
    + gidiyon gidemeyooon, az doldur iceeemeyon, aman, yandim aman, yanarsin amannnnnn.
  • yozgat'a, bilecige ve nigde'ye bu kadar yuklenilirken aradan sivismasi sebebiyle samimiyetsiz ve sinsi buldugum vasat sehir. en az saydigim bu sehirler kadar ugrasilmayi hakediyor, ama nasil bi gucse darth sidious gibi saklanmayi dikkat cekmemeyi basarabilmis. yetkililere sesleniyorum duyun sesimi bartin arastirilsin.
hesabın var mı? giriş yap