• mavi etiketlisi rakıya en yakın ouzolardan olup benim gibi sakız tadı veren plomaricileri bile arada kendine döndürür.
  • çarpmasın diye turistlere yeşil etiketli %42 alkollü olandan veriyorlar sanırım, içimi çok hafifti. türk olduğumuzu bilen bir tavernada siyah etiketlisini (%48 alkol) getirdiler de keyfine varabildik. bir de mavi etiketlisini denedik o da fena değildi (%46 alkol)

http://www.barbayanni-ouzo.com/
  • bu sabah (üzerinde metal bir amblem olan gri kapaklı) bir şişesine kavuştuğum ve yeni yıla girerken bir şişesini kafaya dikmek suretiyle tüketeceğim ouzo markasıdır. bendekinin şişesini ürünler sayfasında görememek biraz kıllandırsa da kaçak ouzo mu olur lan diye sallamadım.
    tadı muhteşemdir.
  • midilli adasında plomari yerleşkesinde üretim fabrikaları mevcut. 13 euroya şişesini aldım. bedavaya geldi. midillide marketlerde 15 euro civarında satılıyordu. adamlar 4 şişe alınca çakı ve uzo bardağı da hediye ettiler sağolsunlar.

üretim sahasında ki adamla uzun uzadıya konuşma fırsatım oldu.

dediğine göre türkiye de sadece beylerbeyi hakiki bir şekilde üretiyormuş rakıyı. daha doğrusu kendi üretim sitilleri ile . diğer tüm markalar; ekledikleri şeker pancarı melasından dolayı ağır bir koku, baş dönmesi ve mide bulantısı yaratıyormuş.. bu konuda kesinlikle haklı. bayram boyunca uzo ya o kadar alıştım ki yurda dönünce içtiğim yeni rakı ispirto gibi geldi. iki duble zor içtim. artık favorim beylerbeyi göbek rakısı.

bu arada yeşil mavi ve siyah olmak üzere üç şişeleri var. yeşil olanda alkol oranı %42, mavi de %46, siyah ta %48. alkol oranı artıkça fiyatta haliyle artıyor. 1860 yılında ukrayna dan göç eden dedeleri işi kurmuş. şu an 5. kuşak işin başında.

benim gibi rakı sever birisi iseniz kesinlikle denemenizi öneririm. içimi çok rahat ve dozu kaçırsanız bile midede yanma yada ertesi gün baş ağrısı olmuyor.
  • türkçesi varvagianni şeklinde yazılmakta ve okunmaktadır. modern yunanca'da bizim bildiğimiz gibi b olmadığından ve v sesini beta olarak bildiğimiz b ile yazdıklarından ve varvagiannis ailesinin büyüğü olan zat 1800lerde bir zaman ingilizler'e satış yapmak için yunan'dan latin alfabesine çevirdiği uzonun adını v yerine v olarak okudukları b şeklinde yazınca yapışıp kalmış bir isim bu... yani bir deli bir kuyuya hikayesikısacası... bizzat midilli adasının plomari köyündeki fabrikada üretim ve satış yapan ailenin kendisinden dinlediğimiz hikayedir bu... düşünsenize aynı manyaklık yüzünden lezviyen yerine lezbiyen diyoruz ki o da lesvoslu anlamındaki lesbiandan geliyor... aman aman....

bu arada bu canımız uzomuz 4 alkol derecesine göre sınıflanır... en hafif yeşil etiketlisi %42 alkol içerir, klasik mavi etiketli %46, beyaz açık mavi yunan bayrağı renklerinde etiketli olan evzon %47, siyah etiketli üstü afroditli olan ise en serti olup %48 oranında alkol içerir... hadi yasu...
  • şu sıralar ülkemizde bulunabilir olan uzoların şahı.

dün next level macrocenter'da mavi etiketlisini buldum. fiyatı biraz türkiye şartları sebebiyle tuzlu, 109 tl. euro bazında 34€ civarına geliyor, yunanistan'da dört şişe parası!

yine de tırt plomari yerine barbayanni'nin de yurdum sınırlarında bulunabilir olması iyidir.

pitsiladi ya da barbayanni. şaşmayacaksınız.
  • %46 etiketlisinin boğazdan su gibi aktığı uzodur. bilinçsiz ellerde çok feci sonuçlar doğurabilir.
  • ouzo denince akla ilk gelen marka.

klasik mavi şişesi için; rakıya göre daha yumuşak içimli olduğu söylenebilir. özellikle alkollü içecekleri sek tüketmeyi seven insanlar için muazzam bir lezzet. deniz mahsülleri ile tüketilmesini tavsiye ederim.
  • rakı'dan üstün yunan lezzeti. şu ara macrocenter mağazalarında bulmak mümkün. bir ara metro mağazalarında da vardı ama artık gelmiyormuş. yeşil etiketlisi düşük alkollüdür. ben şahsen tercih etmem. siyah olan yani barbayanni aphrodite ise oldukça serttir. ideali ve rakıya yakın olanı mavi etiketli olandır. afiyet olsun.
  • izmir'in seferihisar ilçesine bağlı siğacıkta bulunan milos rum meyhanesinde yudumlayabileceginiz müthiş uzodur. ortamın şahaneliginden mi bilinmez hiç carpmamis olan içki, su gibi üstelik rakıya da karakter olarak oldukça yakın.bulunca kaçırmayın için derim.
hesabın var mı? giriş yap