• yapılan deneylere göre; insan iletişiminin % 72'sini oluşturduğu düşünülen sözcük.

-deney mi yapmışlar bunun için?
    +aynen.

(bkz: korkutucu derecede aynen abi)
  • bir tür virüs. bu sözcüğü yasaklasalar konuşamayacak insanlar tanıyorum.
  • bu jenerasyon gencler arasinda asiri derecede yaygin kullaniliyor. bazilarinin 2-3 kelimesinden biri "aynen". felaket bir moda olmus.

tabi bizim gibi yasi kemale erenler icin "genclik cok bozuldu" gibi bir his yaratsa da, inanin her jenerasyonda bu tur sacma sapan dile pelesenk olan kelimeler vardi. o acidan belki de cok normal bir durum, ama o jenerasyondan olmayani da ister istemez rahatsiz ediyor.

mesea biz kucukken bizden bir jenerasyon buyuk kusal icin "herild yani" lafi cok modaydi "tabi ki", "elbette" demek yerine. yine "senin anan guzel mi" sozu bizden onceki jenerasyonun sikca kullandigi bir tabirdi. ben orta okuldayken her itiraz icin "bok oyle oldu", "bok gidersin", "bok yenersin" gibi sacma sapan bir kullanim yaygindi. yine "sinir olmak", "kil olmak" gibi tabirler o yillarda dile yerlesti.

yani boyle modalar olabiliyor, aynen yani, aynen aynen.
  • gittikçe "evet"in yerini alan kelime. etrafımda en çok evet yerine kullanıldığını duyuyorum. o kadar yaygın ki, yakın zamanda şöyle olacak sanki:

- sayın pelinsu, mertcan'ı eşliğe kabul ediyor musunuz?
    - aynen.

yersiz ve tek başına kullanımıyla insanı aşırı irite ediyor. en azından sonuna "öyle" eklense daha çekilir olacak.
  • bir hazıra konmak kelimesi. kendisi fikir veya görüş üretemeyenlerin, veya üretse de dile getiremeyenlerin, kendilerine sunulanlardan "burada yapılmışı var/söylenmişi var" rahatlığıyla bedavaya nemalanmak için kullandıkları, diyalog köreltici kelime.

"hani, kendim bir şey üretip ortaya koyamıyorum belki, ama hoşuma gidenden de faydalanırım yani."
  • isviçreli bilimadamlarının yaptığı araştırmaya göre ortalama bir türk insanının söyleyerek 48 saat boyunca yaşamını devam ettirebileceği kelime.
  • aynen diyenleri rehabilite merkezi açılmalı acilen. yoksa içimden bir canavar çıkıp herkesi öldürecek, ona göre.

-şu ağaçlar ne güzel yeşermiş
    -aynen

-burdan karşıya geçmek çok zor yaa
    -aynen

-bir şeyler mi yesek
    -aynen

[activate gebert mode]
  • bu siralar takik oldugum, canimi sikan, gozume carpan, kulagima batan, amima koyan, dellendiren, hasta eden, ariza cikaran, dislerimi gicirdattiran ve son olarak midemi bulandirmaya baslayan kelime. ejladini sikicem. o derece sinirliyim.
  • ulan o kadar konuşuyorsun, olay anlatıyorsun, karşındakinden aldığın tek cevap ''aynen aynen''. puşt gibin ibne gibin bir kelime kısaca.
  • yeni türkçe’de "evet", "ben de", "katılıyorum", vb. bütün anlamlara gelebilen joker.

feci sardı her yanı.
hesabın var mı? giriş yap