• ergenekon-pkk ilişkisini kuruyorsa alırım arkadaş ben bu gasteyi. 47 tane cemaat savcısı 3 senedir uğraşıyor da kuramadı; bunlar kurabilirse helal olsun.
  • envai çeşit hareketin ve insanın bulunduğu ülkem sol hareketinde "kiminle, ne yapmalıyım?" diye düşüncelere dalıp kendine ya da bağlı olduğun harekete bir yol haritası çizmeye çalıştığında şu kuraldan asla, ama asla şaşmaman gerekir: "hayatının herhangi bir döneminde aydınlık çevresiyle herhangi bir şekilde ilişkisi olmuş herkesten sonsuza dek uzak duracaksın!" ben, o defteri çoktan kapatmış olan gün zileli'nin yazılarını bile, hala binbir tereddütle okuyorum bu yüzden.
  • yazar kadrosu:

abdulkadir şenyüz
    adnan polat (eleştirmen)
    ahmet levendoğlu
    ahmet say
    arslan başer kafaoğlu
    arslan kılıç
    barış doster
    bartu soral
    burçak evren
    bülent esinoğlu
    çetin ünsalan
    doç. dr. gaffar çakmalı
    doç. dr. melih baş
    dr. doğu perinçek
    dr. fikriye baş
    dr. orhan çekiç
    e. general noyan umruk
    e. general osman özbek
    e. org. çetin doğan
    ekrem kahraman
    ender helvacıoğlu
    eray canberk
    erdal sarızeybek
    ferhan şensoy
    fikret otyam
    halil nebiler
    haluk dural
    haluk işık
    hayati asılyazıcı
    hidayet karakuş
    hikmet çiçek
    hüseyin haydar
    hüseyin macit yusuf
    irfan yalçın
    kamer genç
    kurtul altuğ
    latif bolat
    levent kırca
    mecit ünal
    mehmet akkaya
    mehmet atay
    mehmet bedri gültekin
    mehmet faraç
    merdan arslan
    muazzez ilmiye çığ
    muzaffer izgü
    nasuh mahruki
    nilgün serimoğlu
    orhan koloğlu
    osman şahin
    öner yağcı
    prof. dr. afşar timuçin
    prof. dr. bengi bugay
    prof. dr. eren omay
    prof. dr. esin ergen
    prof. dr. hülya nutku
    prof. dr. kaya özsezgin
    prof. dr. kemal ateş
    prof. dr. korkut boratav
    prof. dr. özdemir nutku
    prof. dr. sina akşin
    prof. dr. şahin filiz
    prof. dr. şükrü sina gürel
    prof. dr. tolga yarman
    prof. dr. ümit akkoyunlu
    prof. dr. yalçın küçük
    prof. dr. ziyat akkoyunlu
    tanju cılızoğlu
    tansel çölaşan
    tuncay mollaveyisoğlu
    tuncer cücenoğlu
    ünal inanç
    üstün sanver
    yıldırım koç
    zeki sarıhan
  • yayınlanmadığı halde yasaklanan kitapların olduğu bir ülkede, benzer baskılar ve kuşatmalar altında zor imkanlarla yayın yapmaya çalışan gazete.
  • 1 mart tarihinde çıkan sayısı bir çok yerde tükenmiş ve 130 bin civarındaki basım adeti ilk 3 saatte tükenmiştir. umarım hep böyle devam eder. nihayet sadece haber veren bir gazete okuyabiliyorum diyebilirim.
  • şakirtroll'lerin seri entry'ler girerek balçıkla sıvayabileceklerini düşündükleri gazete. daha çıkmadan malum odakları bu kadar rahatsız etmesi okunmaya değer olduğunu tam anlamıyla kanıtlıyor.

edit: imla
  • akp orduyu, yargıyı, kısaca devleti ele geçirirken destek veren, bu yolda gericiliğe "soldan" bahaneler uyduran sol liberaller bugün nasıl ağızlarında kuş da tutsalar nefretle anılıyorsa ve anılmaya devam edecekse aydınlık hareketi de bu ülkenin "normal" insanları tarafından akp'ye çanak tutan gerici bir oluşum olarak hatırlanacak.

bir kesim nasıl insanlık düşmanı ideolojileri uğruna barış, insan hakları gibi kavramları kirletip attıysa aydınlık da anti-emperyalizm kavramını conspiracist manyakların dilinde olan bir şey durumuna düşürdü.

bir fikre, o fikri aptalca savunacak bir kitle kadar kimse zarar veremez. hiçbir karşı propaganda ulusalcı, anti-emperyalist fikirleri böyle ayağa düşüremezdi.
  • yarınki baskısı 100bin satmalıdır ki koyun olmayanlar bir şekilde gözaltılara tepki koyabilsin.
  • taksim meydan metro çıkışında merdivenlerin sonunda bu gazeteyi satmaya çalışan bıyıklı bi abi var.
    "-aydınlık çıktı!- asgari ücret 650 liraya yükseldi(sayıyı atıyorum), hayaldi gerçek oldu. -aydınlık çıktı!-" şeklinde o günkü gazete manşetlerini bağırır.

işte o abiyi çok seviyorum ben, sırf o abi için bi gün kendisinden aydınlık alacağım.
  • rusya'nın kırım'ı işgalini "rusya geldi kırım gelişti" şeklinde haberleştirebilen bir gazete.

http://archive.is/elek6

erdem atay'ın kırım'ın rusya federasyonu'na katılışının kutlamaları (!!!) vesilesiyle yaptığı haberde, işgal altındaki kırım'daki rus faaliyetlerinin reklâmı yapılmış.

hangi akla hizmet ettikleri daha aşikâr ortaya konulamazdı. ellerine sağlık!
hesabın var mı? giriş yap