• 900 bine yaklaşan nüfusuyla, houston, dallas ve san antonio'nun ardından teksas'ın 4. en büyük şehri ve başkenti. san antonio'ya daha yakın olmakla birlikte bu 3 şehrin ortasında yer alıyor. ayrıca amerika'nın en kalabalık 11. şehri. buradan teksas'ın büyüklüğü hakkında da kolaylıkla çıkarım yapmak mümkün. bu arada, teksas deyince akla gelen ilk şey genelde muhafazakarlık oluyor. insanları, politikacıları pek sevilmez. austin ise teksas'a tamamen zıt. en basitinden seçim sonuçları incelenip görülebilir. ya da çok uzak olmayan zamanda, teksas amerika'dan ayrılmalı mı tartışmaları dönerken; austin'den, teksas amerika'dan ayrılırsa, biz de teksas'tan ayrılırız tepkisi gelmiş. öyle eyalete böyle başkent. şehrin mottosu da keep austin weird zaten. bu farklılığın muhtemel sebeplerinden biri üniversite şehri olması. 50 bin küsürlük öğrenci nüfusuyla amerika'nın en büyük üniversitelerinden biri university of texas at austin buradadır.* böyle büyük bir üniversitenin şehre etkisi tahmin edilebilir.

güzel 5-6 ayımı geçirdiğim burası hakkında aklıma gelenleri de yazayım.

ilk aklıma gelen şey, meşhur altıncı caddesi.* dirty sixth diye de biliniyor, nedenini siz tahmin edin.* sözlükte bir entry'de amerika'daki en iyi gece hayatının burada olduğuna dair bir entry okumuştum. güneydeki hemen her şehre gitmiş, fakat kuzeyi pek bilmeyen biri olarak bu kadar iddialı olamam tabi ama şunu söyleyebilirim ki new orleans, los angeles gibi şehirlerle karşılaştırılabilir ancak. özellikle perşembe, cumaları inanılmaz renklidir. birçok yerde canlı müzik vardır, insanlar dolar taşar mekanlara. saat 3'te mekanların kapanıp, insanların caddeye dökülmesiyle en hareketli zamanlarını yaşar. siz ne olduğunu anlamadan bir kız gelip öpebilir ya da taciz edebilir uçmuş kafayla. son dakika golü atmaya çalışan özellikle arap ve zencilerin kadınların peşinden koşuşunu görebilirsiniz vs vs.

live music capital of the world diye de bir ünvanı vardır buranın. ikisine de denk gelemeyip, sadece ünlerini duyduğum festivalleri austin city limits ve sxsw dünya çapında çok meşhur. sxsw sadece müzik değil, film ve interaktif kategorileriyle de şehri etkisi altına almaktaymış.

yaşamak için yazları aşırı sıcak havası haricinde kesinlikle güzel bir şehir. zaten en yaşanabilir şehirler listelerinde üst sıraları zorluyor. texas'ın birçok eyalete göre ucuz olmasının artısı da var. sabah ve akşamları biraz trafik yoğunluğu olduğunu eklemek gerekiyor fakat türkiye'den sonra hafif kalıyor şüphesiz. turistik açıdan bakarsak çoğu amerikan şehri gibi gezecek, görecek yer açısından çok zengin değil. şehir merkezinde state capitol ve yanında birkaç müze bulunuyor. capitol'ü, everything is bigger in texas mottosunu doğrulayacak şekilde amerika'daki en büyük capitol'müş. yapımı parasızlık yüzünden yıllar sürmüş ama en büyüğünü yapmaktan geri adım atmamışlar. internetten saatlerine bakarak, rehber eşliğinde ücretsiz turlarına katılabilirsiniz. uzun süreli kalacaksanız önerilir. ayrıca, bullock state history museum da her ayın birinci ya da ikinci pazarı ücretsiz olarak ziyaretçilere açık. bir diğer ölücü tüyosu daha vereyim, o bölgede bulunan art museum da öğrencilere ücretsiz. yeri gelmişken, toplu taşıma da öğrenci kimliğiyle ücretsiz fakat arabanın ucuz olması dolayısıyla otobüslerde homeless'lar ya da keşler yoğunlukta. bir şey olmasa da çok tekin hissetmiyorsunuz. utexas'ta öğrenci değilseniz, ut tower ve kampüs görülecek ve zaman geçirilecek yerler arasında. ayrıca, capitol'den tower'ı, tower'dan da capitol'ü güzel açıyla görürsünüz. şehrin en güzel yerlerinden biri zilker park. hava güzel olduğunda herkesin aktığı, rahatlıkla insanların arasına karışıp futbol, basketbol, voleybol oynayabileceğiniz, nehirde kanoya binebileceğiniz, çimlere uzanıp günü geçirebileceğiniz bir yer. büyük konserler de burada düzenleniyor. zilker park'ın içinde barton springs pool isimli doğal bir havuz da bulunmakta. çok övülse de ben çok beğenmemiştim, suyu yosunlu ve pek temiz hissi vermiyor. çok sıcak havalarda serinlemek için güzel alternatif yine de. bunun yanında, güzel bir manzara görmek için mount bonnell'e çıkabilirsiniz. austin'de bulunduğum dönemde, burada bir türk telefonla konuşurken ayağının kayması sonucu aşağı düşüp hayatını kaybetmişti. çok tehlikeli bir yer olmasa da dikkatli olmak lazım. bir başka austin güzelliği de congress avenue'da gün batımında belli dönemlerde* görülen yarasaların çıkışını izlemek. gününe göre çok fazla bir şey göremeyebilirsiz belki ama ortam çok güzel kesinlikle. daha fazla gitmediğim için pişmanım. bunlara ek olarak, arabanız varsa şehre çok uzak olmayan state park'lar mevcut. doğaseverler için birebir. ayrıca, alışveriş yapmak isteyenler için yine biraz şehir dışında* outletler bulabilirsiniz.

son olarak yemek hakkında bildiğim ufak bir iki şeyle noktalayayım. benim gibi gelenekselciler ya da türk yemeklerini özleyenler için vertz kebap bir numaralı mekan. berlin döneri vs istanbul döneri tartışmasında ibrenizi berlin'e çevirebilir. bir de downtowna yakın yerlerde kebabalicious adlı truck'lar derdinize derman olabilir. iyi burger için biraz daha küçük yerler deneyebilirsiniz. her yerde görebileceğiniz whataburger texas çıkışlı, beğenenleri olmakla birlikte çok bir olayı yok. yine yeri gelmişken, austin'de doğan bir mekan olarak schlotzsky's var. burgere geri dönersek, california çıkışlı ünlü in-n-out'un da şubesi var şehirde fakat california standartlarında olduğunu söylemek zor. ve dananın kuyruğunun koptuğu yer. bbq deyince akla texas geliyor ve aşağı yukarı her değerlendirmede texas'ın en iyi barbekücüsü austin'de bulunan franklin bbq. ülke çapında baya meşhur. reklamları, viralleriyle sürekli ortalıkta. geçen sene obama, austin'e gittiğinde gündemdeydi yine ve pahalı olmayan salaş bir mekan. house of cards izleyicileri için freddy'nin akla gelmesi normal :) doğal olarak uzun sıralarıyla ünlenmiş bu durumda. uzun süre şehirde olup, boş zamanım çok olduğundan bir gün gitmeye karar verip 6 saat sıra beklemişliğim var. sor bana pişman mıyım? o günü de başka entry'e bırakalım.

edit: ve yazıyı yazdıktan sonra karşılaştığım link.
  • abd'nin en yasanilasi sehirlerindendir. yari iletken sanayinin merkezlerinden birisidir. meskunlarinin yuzde kirkindan fazlasi universite mezunudur. halki hem cok liberaldir hem de yabancilari cok benimserler. sehir sakinlerinin tanimina gore texas'in icine disina cevirirsen bulacagin sey austin'dir. yani texas'in geri kalanindan o derece farklidir. sehrin mottosu "keep austin weird"dir.
  • kisa bir sure yasama sansi buldugum; bulundugu bolgeye gore eglenceli, ancak genel olarak cok da matah olmayan sehir.

resmi slogani "live music capital of the world*" olan (ancak ileride aciklayacagim sebeplerden dolayi cok da katilamadigim), insanlar arasinda ise gayriresmi slogani "keep austin weird*" olan (yine cok katilamadigim) sehirdir kendisi.

abd'nin en kalabalik ikinci eyaletinin (bkz: texas) baskenti konumundadir. ancak bu tabii ki sembolik bir unvan. guzel olan kismi ise abd' nin en kalabalik sehirlerinden ucunun (bkz: houston)*(bkz: san antonio)*(bkz: dallas)*tam ortasinda bulunmasi. bu nedenle arabayla houston'a yaklasik 2, san antonio'ya yaklasik 1, dallas'a yaklasik 3 saatte gidilebilir. ayni zamanda kendisi de abd'nin 11inci buyuk sehridir fakat bu kadar buyuk sehirle cevrili olunca yurtdisindan pek ucak inmez.

colarado nehrinin kiyisina kurulmus bir sehirdir ve biraz abdli abartisi sayesinde nehrin biraz genisleyen bolgesine gol adini vererek*, onun hemen kuzeyine sehir merkezini kurmuslardir. gayet planli bir sekilde olusturulan bu guzide sehirde gokdelenlerin oldugu kisim (genelde banka binalari) da bu kisimdadir.*. ılginc kismi ise 1 milyonun ustundeki nufusuna ragmen downtown kismi oldukca kucuk bir alandadir ve tabiri yerindeyse hayvan gibi yayilmistir. bu texas'ta gozunuze carpan ilk ozelliktir. cunku texas'ta her sey buyuktur (bkz: everything's bigger in texas). anlayamayacaginiz derecede buyuk arabalar ise bunun en buyuk ornegidir. nerede urettiklerini bilemedigim ford kamyonetimsi * araclar her yerdedir ve sehir merkezinde gayet dag tas gezer gibi gezerler.

buyuk demistik degil mi? buyuk olunca her sey, arabasiz ulasim imkansiz olmaya basliyor. 110 metrekare ev dusunun. dusundunuz mu? her iste sizin oda buyuklugunde tek katli bir dukkan koyun. siz deyin tekerlek tamircisi, ben diyeyim sarkuteri market. etrafina kalan alana da otopark yapin. bravo! guzel bir texas magazasi elde ettiniz. bunlardan yanyana onlarca koyunca da sehri olusturuyorsunuz. yani 5 dk yuruyerek tamamen gereksiz 3 satis yeri gecebilirsiniz ve hicbir yere gidemezsiniz. yani araba sart. *. zaten araba da ucuz usenmeyin, alin, sonra satarsiniz.*oyle ki alisveris merkezleri de sehirlere millerce uzakta ve acik alanda. yani kapali avm dusunmeyin, ikinci kati cikmak olaganustu bir olay.

e herkesin arabasi da olunca toplu tasimaya da ihtiyac duyulmuyor. bir uzaktan gecen tramvayi (hic kullanmadim, cok sacma bir yerde), bir de otobusleri var. otobusler de cok yok, saatleri de duzgun degil.*. ıki hatti var **, ki bunlar express hat olarak gecer, bunlarin disindakileri kullanmak zaman kaybidir. tahmin edersiniz ki cok temel noktalara gider bu ikisi de.

dedigim gibi sehrin kuzey tarafina kurulan sehrin dogu tarafi hem daha serbest, hem de daha cok rahatlama alanlarina* ayrilmis. bunun en onemli gostergeleri: sehrin en buyuk parki olan zilker park ve barton creek adi verilen ve nehrin girinti yaparak yuzmek icin alan olusturulmasini saglanayan* bolge. ınsanlar buraya giderek yapilan havuzda yuzuyor*ya da parkta geziyor tatillerinde. onun disinda guneyde guzel manzarali ya da muhitli evler disinda pek bir numara yok.

kuzey tarafina bakinca ilk bakacagimiz yer downtown kismi oluyor. burasi sehrin finans merkezi, gunduz de gece de hafif bir trafik var. ancak altinci cadde adi verilen bir caddemiz var. bu cadde cuma ve cumartesi geceleri trafige kapatiliyor ve klupler ile barlar ortaya cikiyor. oldukca genis bir cadde olmasina ragmen adim atmaya yer kalmiyor. gel gelelim bana hic hitap etmeyen bir yer. genelde disko muzigi caliyor, kaliteli muzik bulmak imkansiz ve kotu mekanlarda insanlar sikis tepis yerlerde (bkz: cinsel sex) yapiyor. zenci agirligi ise ilk kez sehirde burada aciga cikiyor. seven cok seviyor ancak muzik dinleyip sakin sakin oturabileceginiz bir bar maalesef yok. bahsetmeyi unuttugum ozellik olan ogrenci sehri olmasi (bkz: university of texas at austin) burada kendisini hissettiriyor. haftanin 5 gunu deliler gibi ders calisan insanlar cuma ve cumartesi aksami kendilerini tamamen dagitiyorlar. eglence anlayislari da bu sekilde olunca altinci caddenin unu ortaya cikiyor.

universiteden bahsetmisken sehrin kuzeye dogru giderken karsimiza cikan kismi university of texas at austin. basarili sayilabilecek bir konumda bulunan unviersite oldukca genis bir alana yayiliyor ve oldukca fazla ograncisi var. sehrin mizacinin gelismesinde de cok onemli bir faktor ayni zamanda bu universite. bol bol universite ogrencisi yasayan bir sehir oluveriyor austin. bu nedenle de yasamasi en guvenli ve yasanasi sehirler siralamalarinda surekli tepelerde oynuyor. universitede amerkan egitim sistemi nedeniyle * surekli calisan ve odev yapan ogrenciler haftasonu egleniyor. okul cok zor olmamasina ragmen iyi calisma gerekiyor cunku assignmentlar cok fazla ancak bu baska bir basligin konusu (bkz: university of texas at austin).

univesiteye gore bolgeler isimlendirilmis. west campus, east campus, north campus gibi. eskiden zenci bolgesi olan east campus ve east austin ne kadar duzelmis olsa da hala en gelismemis bolge olarak gorulebilir. west campus ve ozellikle guadalupe caddesi tamamen ogrenci kaynamakta. ogrenci dostu diyebiliriz araba kullanma zorunlulugu disinda.

gelelim slogana (live music capital of the world). buna asla katilmiyorum maalesef. en meshur cadde olan altinci caddede canli muzik yapan mekan bulmak imkansiz neredeyse. yapan da haftada, ayda bir yapiyor. onun disinda muzik yapan iki mekan var. bunlardan birincisi skylar lounge. guzel jazz ve blues yapiyor diyebiliriz. ancak mekanin cok buyuk iki sorunu var. bunlardan birincisi mekanin sehrin disinda olmasi. buraya toplu tasimayla gitmek i m k a n s i z. arabayla giderek de nasil bir seyler icip kalkilip tekrara araba surulecek bilmiyorum. ıkinci sorunu ise hafta ici 9'da, hafta sonu 10'da kapanmasi. evet neredeyse aksamustu kapaniyor. ılk gidisimde 10'a 10 kala giderek, 5 dk oturduktan sonra saskinlik icinde kalkmak zorunda kalmistim. kesinlikle tercih edilecek bir mekan olarak dusunemiyorum burayi bu nedenlerden dolayi.

ıkinci mekanimiz ise 'hole in the wall'. bu arkadasimiz bahsettigimiz guadalupe caddesi uzerinde kaliyor. degisik sehirlerden gelen sanatcilarla genelde her aksam rock, country, bazen de metal muzik yapiyor. gayet guzel bir konumda da bulununca bos zamanimda kendimi buldugum yegane mekan oldu kendisi. peki sehrin slogani bu bir bucuk mekan sayesinde mi uzerine yapismis. hayir.

ıki buyuk muzik festivali burada yapiliyor. bunlardan biri austin city limits*, digeri ise south by southwest*. bunlarda sxsw baharda yapiliyor ve sadece bir muzik festivali degil ayni zamanda bir film festivali. cok fazla bilgim olmadigi icin yorum yaomak istemiyorum. acl ise tamamen muzik festivali ve 3 gun suruyor. sorun su ki, cok unlu gruplar gelmiyor ve biletler pahali (gunluk 150-200 dolar). buna ragmen biletler cok cabuk tukeniyor ve gitme firsati bulamadim. ancak cok buyuk bir olay olarak algilanmadi sehirde diye dusunuyorum.

diger solagan olan 'keep austin weird'in ise tamamen sehre turist cekme amacli oldugunu dusunuyorum ve pek bir belirtisini goremedim. onun disinda yasanabilecek bir sehir olmasina ragmen pek bir eglenilebilecek bir sehir oldugunu dusunmuyorum. arabasiz ise asla ceklimez diyebilirim.

son olarak da iklimden bahsedersek bekledigimin aksine nemli bir havasi var. aslinda iklimini antalya'ya oldukca benzettim. belki yazin cok az daha sicaktir. ancak insanlarin klima bagimliligi sayesinde yazin usuyerek hasta oldugumu hatirliyorum. cunku disarisi disinda her yer buz gibi. kalin seyler giyin.

not: gerektikce ve hatirladikca eklemeler yapilacaktir.
  • 5 sene önce 1 yıllığına yaşadığım, bir hafta önce de kaderin cilvesi olarak yine yaşamaya geldiğim, texas’ın başkenti, tatlı mı tatlı şehir. buraya gezmeye çok gelinmez, gelen de zaten bilgili turisttir, amerika algısı la, ny’la sınırlı olmayandır, herkesin gittiği yoldan gitmeyendir. şimdi bu şehirde nerden başlasam bilemedim, anlatmaya.

ut, buranın tövbe yarabbi kabe’si gibidir, tüm kampüsü dolaşmadan asla austin’den ayrılmayınız. şehrin simgesi olmuş longhorn baskılı bir kupa ya da t shirt (tamam, kupa diyelim çünkü nusret viraliyle gezmek istemezsiniz) alın. south congress’de home slice pizza’da ve hopdoddy’de yemeden dönmeyin. neyse yemek mevzusuna hiç girmeyeyim çünkü binlerce güzel yer var yemek için, sakın mcdonalds gibi saçmalıklar yapmayın burda. bi uygulamadan bakın yanınızdaki güzellikler için, her yerde müthiş yerler var çünkü. en kötü whataburger yapın, austin yerlisi.

yemeği atladık dedik. peki napcaz? bunu da mı atlasak acaba. o kadar çok şey var ki. nehrin kenarına inip kayaking canoeing paddling, suya dair pek çok sporu yapabilirsiniz, nehir kenarındaki trail boyunca yürüyebilir koşabilir downtown’a bakabilirsiniz. zilker park’ta dinlenebilir, barton springs’in buz gibi sularında serinleyebilirsiniz. yerli alışveriş ve texas botları için south congress’de takılabilir, pahalı alışveriş için domain’e gidebilirsiniz.

whole foods’un merkezi burda, oraya da mutlaka gidin. sağlıksız yemekten mideniz bozulduğunuzda whole foods yanınızda :)

6th street, capitol falan saymıyorum bunlar zaten austin e gidiyorum diyene ilk söylenen şeyler. mozart’s cafe’ye gidin, müthiş gün batımı ve müthiş kahve için.

arabayla biraz uzağa gidebiliyosanız oasis restorana gidin ve tepeden göle bakın. mükemmel bi manzara. daha da iyisi hamilton pool. her zaman açık olmuyor ama bi google’layın, ne demek istediğimi anlıcaksınız. olamaz böyle bi şeyde yüzmek. mükemmel.

austin, austin. dua ettim ettim sana geri geleyim diye, geldim şükür. tadını tekrar çıkarmak nasip olur inşallah :)
  • uzun yillardir abd'de yasayan, burda okumus, 30'un uzerinde farkli sehir gezmis ve bir kisminda yasamis biri olarak austin gercekten bambaska ve anlatilmaz yasanir turden... sehrin inanilmaz guzel dogasi, insanlarin guzelligi/mutlulugu, bitmeyen; muzigi, festivalleri ve event'leri ile abd'de en sevdigim yerlerin basinda gelir austin.

amerika'nin en prestijli okullarindan biri olan ut'nin burda 50 bin ustu ogrencisiyle bulunuyor olmasi, zaten compact olan bu sehre fazlasiyla genc nufus sagliyor. bir de ustune amerika'nin her yerinden (ozellikle california) gencler buraya yerlesince sehirde nerdeyse yasli insan gormuyorsunuz. goreceginiz yasli insanlar bile hipster kafasinda acaip cool tiplerdir. zaten aksi olan austin'de yasayamaz.

eger austin'i sevmediyseniz/sevmiyorsaniz sorun gercekten sizdedir!

bu arada, matthew mcconaughey dogma buyume austin'li ve university of texas mezunu. suanda guncel olarakta burda mezun oldugu bu okulda secmeli bir dersin full time profesorlugunu yapmakta. kampuste, sehirde orda burda yururken, bisikletiyle gezerken gormeniz ustelik durdurup arkadasinizmis gibi konusmaniz cok olasi bir durum. austin bu kadar laid back ve keyifli bir sehir genel insanlari itibariyle.

keep austin weird y'all !
  • troy adında, adanalı bir ailenin işlettiği bir türk restoranına sahip olan yegane şehir. yukarıda bir arkadaş vasat demiş ama ben her gittiğimde çok memnun kaldım, hatta ve hatta yurtdışında karşılaştığım en iyi türk restoranı diyebilirim. tam bir aile restorantı ve yemekler dışında servis de mükemmel. kendimi resmen türkiye'de hissettirdiler amerikan arkadaşlarımla gittiğimde. nitekim kendileri hakkında yelp'de yapılan yorumlara bakarsanız austin'in de benimle aynı fikirde olduğunu görebilirsiniz.

ayrıca kendileriyle hiçbir alakam bulunmamaktadır, sadece başlıkta adlarını görünce yazma ihtiyacı duydum.
  • kucuk bir sehir olarak dizayn edilmis ancak amerikanin en hizli buyuyen sehri austin. ozellikle texas genelinde olmayan eyalet vergisi ve dogal guzellikleriyle austin buyuk bir cazibe merkezi, universitesi oldukca populer, bir cok ıt sirketi ana merkezlerini buraya tasiyor. ancak sehrin alt yapisi ve trafigi bu gelismeyi karsilayamiyor. rush hourlarda trafik fena, en ufak yagmurlarda her yeri su basiyor ve artan yogun gocle homeless nufusu californiayla kapisir halde. yazilim ve eglence alaninda kalifiye biriyseniz austin sizin icin cennet, aksi durumda cokta matah bir sehir degil.
  • genel anlamda bir öğrenci kenti hüviyeti taşıyan güzel austin'e geçiş mevsimlerinde gidecekler için gün içinde yaşanabilecek hava değişikliklerine hazırlıklı olmaları şiddetle tavsiye olunur. burası texas'ın büyük bir bölümünün aksine çöl değil, konvansiyonel yağmurlardan fazlası ile nasibini alan yemyeşil bir yer. gündüzleri ve bilhassa geceleri hava epey serin, ona göre gelin!

ps. icinde a&m 'in austin'de bulunmadığı doğrudur (ta&m, güneyde dallas-houston hattında kalır). bununla birlikte university of texas at austin, ut'nin bir şubesi değil bileşik devletlerdeki eyalet üniversiteleri sistemi içinde yer alan başlı başına müstakil bir devlet ünivesitesidir. 55 000 öğrenci barındırdığı ve ülke genelinde yapılan muteber sıralamalarda ilk 50'de yer aldığı rivayet olunur. lakapları longhorns, renkleri pek latif bir pastel turuncu tonunda olup kızları fevkalade güzel ve sıcakkanlıdır.
  • "keep austin weird"
  • rengarenk, civil civil, her kosebasinda ayri bir etkinligin oldugu, sokaklari gece gunduz dolu olan, muzik sehri, parti sehri, eglence sehri, universite sehri, teksas'in baskenti.

herkes bu sehrin teksas'in diger sehirlerinden hatta abd'nin diger sehirlerinden cok farkli oldugunu soyluyordu, cok populer olmadigi icin cok turist de olmamasi sebebiyle sehrin guzelligi hic bozulmuyor. 4. caddede, 6.caddenin batisinda, congress avenue'de, soco district'de, dirty six'de (6.caddenin dogusu), lamar'da her kosesinde farkli bir guzelligini, eglencesini, neseli insanlarini gorebilirsiniz. teksas'in icinde baska bir dunya adeta. o kadar teksas sehri gordum, austin gibisini goremedim. abd'de goremem zaten genel olarak soylendigi gibi. sehirde toplu tasima bile var hatta toplu tasima icin yoldan gecen durduracaginiz taksiler, bisikletler dahi var. hastasinim oldum bir sehre yillar sonra.

ve tabi ki sehrin her bir yaninda insanlarin hippi kiyafetlerle gezmesi ve muzik tutkusu sebebiyle sehrin slogani

(bkz: keep austin weird)
hesabın var mı? giriş yap