• amerika'daki 100 bin dolarlik modeli, turkiye'de yaklasik 300 bin dolardir. yani aslinda turkiye'de audi r8 satin almazsiniz, binali yildirim'in maasini odersiniz, size hediye olarak audi r8 verirler.
  • ürün bugün elime geçti teslimat zamanında yapıldı bu ürünü almadan önce piyasada çok araştırma yaptım ama inanın fiyat/kalite performansı daha iyi olan bir ürün yok şimdilik üründen çok memnununum teşekkürler hepsiburada.com
  • geçen gün dünya gözüyle bir tanesini gördüğüm araç. çok güzel olduğunu belirtmeye gerek var mı bilmiyorum ama belirttim gitti; çok güzel be abi. kırmızı ışıkta önümde durdu. ben de minibüs beklerken aracı yakından görebildim. anında düşüncelere sevk etti beni. şöyle ki, gören hemen herkesin sahip olmayı düşleyeceği türden bir nesneydi bu önümdeki. fakat çoğumuz için ne kadar çok çalışırsak çalışalım muhtemelen asla sahip olamayacağımız da bir nesne.

peki o zaman bu aracın içerisinde oturan güneş gözlüklü, beyaz tişörtlü, esmer ve jöleli saçlı yağız delikanlı nerede, ne zaman ve neyi doğru yapmıştı da şimdi böylesine bir nesneye sahip olabilmişti. benden ve benim gibilerden daha çalışkan mıydı? daha dürüst müydü? daha zeki miydi? belki de. hadi bunu geçiyorum, sadece şanslıydı diyorum ve geçiyorum.

peki biz nasıl bir düzende böylesine sessizce yaşayabiliyorduk? yani hayatını sürdürebilmek için çeşitli işlerde deli gibi çalışan insanlar olarak nasıl olabiliyor da hiç isyan etmiyorduk? bu düzeni kim kurmuştu? almanya'da bir grup mühendis ve tasarımcı oturup "bir araba yapalım ama kimse alamasın" diye karar mı vermişlerdi? biz de buna razı mı olmuştuk? nasıl olmuştu da milyarlarca insanın aklına bir tane yürütülebilir fikir gelmiyordu?

zenginin malı züğürdün çenesini yüzyıllardı yorar evet, ama artık ruhlarımızı da yorar oldu. bu entryi takiben sevgili garanti bankamatiğine gidiyorum. malum ayın son haftasına girilirken yine eksi bakiyelerdeyim. biraz nakit avans çekeyim de dışarıda başıma bi iş gelirse cebimde para bulunsun. ne bileyim belki otobüsün su borusu falan patlar da minibüse binmek zorunda kalırım.

not: egzozunu çok gürültülü yapmışlar, olmamış. zaten uçak gibi bir araba ne gerek vardı egzozunu bu kadar abartmaya?
  • ürün gerçekten çok şık kılıfıyla beraber geliyor daha kullanma fırsatı bulamadım ama çok memnunum yalnız kulaklıkları biraz kalitesiz gibi bunu audi'ye yakıştıramadım onun dışında son derece memnunum herkese tavsiye ederim
  • bir gün benim de olacak. vurucam kırbacı..
  • audi o tasarımı bana yapsa ben de bi kaç yüz bin bin euro ederim heralde
  • hayallerimi süsleyen arabayken bir hafta sonra kendisini süsleyeceğim araba. - banal çiçekçilikten remzi.
  • az önce aklıma takıldı.

top gear'da jeremy clarkson, bu araba için 100 bin pound civarı bi rakam söylemişti. dolar bazında yaklaşık 160 bin dolar civarı bir para yapmakta. ingiltere'de kişi başına düşen milli gelir* 36 bin dolar.

türkiye'de resmi sitesine göre satış fiyatı 898 bin lira. dolar üzerinden yaklaşık 450 bin dolar civarı bir para ediyor yine. türkiye de kişi başına düşen milli gelir* 18 bin dolar.

bizi siken birileri mi var?

*kaynak: wikipedia
  • bugün market alışverişimi yapmak için yola çıktım. markete vardığımda biraz rampa bir yere park edip içeri girdim. işimi bitirip arabama -aslında araba benim değil ama konumuz o değil- doğru yürürken önce arabanın önüne uçak düşmüş sandım, endişeyle yanına yanaştığımda ise durum daha vahimdi. bu bir r8di ve rampalıkta tam önüme durmuştu. bir an arabayı öne kaçırırsam ne olacağını düşündüm ve anahtarı adama verip, böbreğimi satışa çıkarmam gerektiği gerçeğiyle sarsıldım. sonra cesaretimi topladım, arabaya atlayıp son gaz arabayı geri gelerek dar yolda herhangi bir sürttürme olmadan çıkardım. fakat o anda kap krizi geçirmediğime ne kadar sevinsem azdır. keşke bu taş gibi arabayla ilk tanışmamız bu şekilde olmasaydı.
  • şu an'da özel sipariş etmediğiniz sürece alabileceğiniz tek model 4.2 litre 430 beygirlik modeli olan yer uçağı. bu modelin de şu anki satış fiyatı 765 bin tl. bugün showroomda gördüm, beğendim ama param yetmedi alamadım. vedalaştık.
hesabın var mı? giriş yap