• atari ilk piyasaya ciktiginda reklam metinleri su sekilde idi

- cocuklar gidin burdan baska yerde dop oynayin

- bahceye girmek yasak ula

- cok ses ettiniz cocuklar hastasi var yaslisi var cocugu var yeter ama

hep bir agizdan - yeter artik simdi atari var!

cocuklar bikmadiniz mi her yerden kovalanmaktan? artik atari var!

(reklam metin yazari burada hedef kitlesi olan cocuklarin biksa da bikmasa da atari isteyecegini, ama alim gucunun gofretten oteye gidemedigini farkedip, aile buyuklerine yavsar)

atari evde, isyerinde cocugunuza eng uzel armagan. atari her ay yenisi eklenen oyun kartuslariyla ailenizin eglence pinari. atari girmeyen ev ev degildir, atari oynamamis cocuk cocuk degildir.

(ilisikte nene, dede, anne, cocuk hep beraber pacman* oynarken bir resim de sunulmus, "aha iste boyle oynayacaksiniz atariyi" mesaji netlestirilmistir"

her ay yeni oyun kartusu cikacagi teminatini veren buu sirken 86 senesinin aralik ayindan beri yeni kartus cikartmamis, musterilerini kandirmistir.
  • atari aslen japoncada hucum demektir.
  • hayatimin geri kalaninin akisi, bu aletin varligini ogrenmem ile tamamen degismistir.
  • arcade salonlarina zamanin ortaokul gencligi arasinda verilen isim.. (orn: hadi atariye gidelim)
  • 8 bit doneminden itibaren commodore, amstrad, spectrum, sinclair ve apple arasindaki rekabete birinci derecede katilmi$ bilgisayar markasi. xl serisiyle 8 bitler arasinda adini epey duyurmu$tur. daha sonradan chip designer'i jay miner'in commodore'a (bkz: cbm) transfer olmasiyla ve piyasayi sallayacak guclu bir sistem release edeceginin anla$ilmasi uzerine (bkz: amiga), alelacele st serisini piyasaya surmu$tur. st yillarca muzik bilgisayari olarak kullanilmi$tir, cunku uzerinde dogrudan midi in/out'i vardir. muzik studyolarinda halen en yaygin olarak kullanilan modeldir, tarihteki ilk 32 bit oyun konsolunu uretmi$lerdir (atari jaguar) , 90'lardan sonraki falcon modelleri iyi olmasina ragmen, mac os taklidi cok berbat bir os ve cok yanli$ stratejiler yuzunden batmi$tir. atari jaguar'i ba$ka bir firma satin almi$tir, onun di$inda herangibir active manufacturer'i yoktur. motorola 680x0 ailesini kullanir i$lemci olarak. 520st'si var bende.
  • olay, eskiden geli$mi$ arcade makineleri yokken, atari xl'ler de turkiye piyasasina ilk girerken (ve o donemde commodore 64 yokken), sokaklarda kucuk dukkanlarda saat bazinda atari bilgisayari ile oyun oynatilmasindan ileri gelmi$tir. "hadin atariciye gidelim" tabiri literature boyle girmi$tir, oyle de kalmi$tir.
  • bizim evde bir tane var bundan. 20'li yaşlarının ikinci yarısında yol alan at kadar insanlar bile başına geçince çocuğa bağlıyor. "öldün sıra bende", "bana ne yaa haklarım bitene kadar" kavgaları bile hala yaşanıyor.

ama hala ne tetriste gelmeyen uzun çubuk ne de mario'daki ejderha üzüyor beni bomberman'de kendini patlatmak kadar.
  • kaç senedir bu aletin oyunlarını oynamıyordum.taa ki bu akşam arkadaşımın bana gönderdiği link ile karşılıklı street fighter,tank 90 oynayana dek.sonra tek başıma mario da oynadım.

herhalde bu oyunları 13-15 senedir oynamıyordum ama bir insan hiç mi unutmaz can mantarının nerede olduğunu.street fighter da aduket yapabildiğin de 13 yaşında ki gibi yine sevinebilmeyi.tank 90'da topladığı silahlar yüzünden arkadaşına trip yapmayı.her şey bıraktığım gibiymiş meğerse.3 saat boyunca o yıllara tekrar geri döndüm.zaman-mekan algım birden değişti.birazdan ablamın içeriye girip ''yeter artık televizyon seyredeceğiz biz. kapa şu oyunu.'' demesini bekledim.ya da annemin '' sabahtan beri oynuyorsun.gözlerin bozulacak.'' demesini.her şeye rağmen biraz daha oynamayı istemeyi,''bu son.'' demeyi.velev ki oynatmazlarsa sokağa çıkıp kar üstünde top oynamayı.ama illa ki bir şey oynamayı.bu sırada kumbaram da ki paralarla captain amerika oyununu almayı düşlemeyi.
    açıkcası bir kaç oyunla bu kadar nostaljik bir durumu beklemiyordum.ahh be ne güzelmiş o yıllar,o mekanlar.siz hala zaman makinesinin yapılmadığını mı düşünüyorsunuz ?
  • bu marka isminin türkiyede genel olarak video oyun anlamında kullanılmasının sebebi türkiyede çoğu eve ilk giren video oyun makinasının atari 2600 veya klonları olması, fakat bu durum çok da yanlış sayılmaz zira tüm dünyada yaygın olarak başarıya ulaşmış ilk arcade kabineti atari pong olarak kabul edilir ve bu markanın ürün ismi olarak anılma durumu çoğu ülkede yaşanmıştır.
  • ahh ahh ilk bilgisayarimda.. atari 800xl 64k seklinde uzuncana bisiler yasardi kullanma klavuzunda.. hem kaset hem kartus oyunlari kullanirdi.. en zevli yanida atari dergisinin her ay verdigi program bolmundeki zimbirtilari saatlerce ugrasip yasmak sonundada aaa bi org um oldu aaa atarim amuda kalkti seklindeki sevic gosterileriydi..
    kisa surdu zavallinin ömrü...
hesabın var mı? giriş yap