• ingiliz krali olmasinin aksine, bu kral frank kokenlidir, ingilizce neredeyse bilmemektedir ve fransizca konu$maktadir . kudus'u fetheden selahattin eyyubi'ye hayrandir ancak kendisinin o bolgede bulundugu sure boyunca selahattin goru$memi$tir kendisiyle, artistik yapmi$tir . selahattin'in karde$inin de bu ri$ar'in kizkarde$iyle evlenmek uzere oldugu ancak kizkarde$inin "ben kendimi elin dogulusuna vermem" $eklinde diretmesi uzerine bu evliligin gercekle$medigi de rivayet edilir .
  • efenim bu aslan yürekli richard ciddi anlamda bok yoluna gitmiştir. 42 yaşına kadar yapmadığı cengaverlik kalmayan richard, bir gün küçük bir kasabadaki isyanı sonlandırmak için kasabaya uğrar. isyanı bastırırken adı kaynaklarda peter veya dudo veya john veya bertran olarak geçen çocuğun babası ve abisi öldürülür çatışmalarda. çatışmalar bittikten sonra richard kale duvarlarının kenarında gezintiye çıkar. bir süre sonra duvarın üstünde kendisine doğru küfreden veledi farkeder. çocuk bir elinde tava ile kendini korumaya çalışırken, diğer elinde de crossbow taşımaktadır. richard ok yarasından bir zarar gelmez diyip delikanlılığına toz kondurmaz, velet ilk okunda tutturamaz. richard gülerek göğsünü gere gere beklemeye devam eder. ikinci ok ise omzundan vurur richard'ı. daha sonra richard bu ok yarası yüzünden kangren olup ölür.

ölüm sürecinde ise veledi krallığına çağırıp aynen şu sözlerle ondan özür diler: "live on, and by my bounty behold the light of day". buna rağmen richard öldükten sonra askerler canlı canlı derisini yüzerler, ardından da asarlar.

çocuk da tarihi değiştirdiği halde adı hatırlanmayan insanlardan biri olarak kaybolur gider.
  • bildiğim kadarıyla bu amca haçlı seferine gemilerle gider ve kendisinin bulunduğu gemiden ayrı bir gemiye annesi ile kızkardeşini de bindirir. fakat anasıyla, bacısının gemisi fırtınaya yakalanır ve doğu roma yönetiminde olan kıbrıs açıklarında karaya oturur. ancak kıbrıs valisi olan denyo, richard abi rica etmesine rağmen annesi ve kızkardeşini esir alır ve bırakmaz. bunun üzerine richard gaza gelir ve "sen benim anamı bacımı nasıl alıkoyarsın lavuk diyerek" kıbrıs'a çıkartma yapar ve kısa sürede kıbrıs'ı alır. böylelikle adada osmanlı fethine kadar, devam edecek olan latin krallıklarının temeli atılmış olur.
  • bu adamın başına gelenlerden sonra ingiliz kralları ne olur ne olmaz diye pek ülkelerini terketmemişler, arada bir fransaya gidip bir iki savaşıp arayı açmadan geri dönmüşlerdir.
  • aslında pek de öyle fosur uyumamaktadır. kudüs'te müslümanlarla çatır çatur savaşıyor, çapulcu askerlerine söz dinletmeye çalışıyordu. o sıcakta, kolay değil.
    ingiltere'ye dönemediği, dönmüş olsa da işi kıvıramadığı rivayet edilir.
  • soylentiye gore de risar amca afrika'da onla bunla savasirkene, bos zamanlarinda da elleri ile aslan oldurup ustune ustluk o aslanin kalbini de cig cig yemistir ve bundan dolayi da kendine aslan yurekli risar denmistir diye biliyorum. hatta soylentiye gore, aslan buna "adam ol cigerimi ye" demistir zamaninda, risar da adam oldum diyerek aslanin yurege talip olmustur.
  • çoluk çocuk katili şerefsizin tekidir, aslan yürekli olmak şöyle dursun. asıl aslan yürekli olan, yüreğinde insan duygusu bulunan selahaddin eyyubi'dir.

~
    "...haçlı terörünün -örneğin üçüncü haçlı seferi sırasında 1191'de richard the lionheart'ın akra kalesi içindeki 3.000 müslümanı kadın çocuk ayrımı yapmadan boğazlamasının- pragmatik amacı, hem asker hem de sivil müslümanlar arasında korku ve panik yaratmaktı." (karen armstrong, holy war, sayfa 194).
    ~

ek: sevgili kirvem idiotov kalenin adının akka olduğunu iddia ediyor. karen'e e-mail attım. araştır, doğrusunu bana bildir ve sevenleri bir daha böyle birbirine düşürme dedim.
  • bi de mangal yürekli rişar var ama; kardeşler mi, amcaoğulları mı henüz öğrenemedik.
  • excalibur u kullanan adam da budur diye aklimda yer etmiş. ülke disinda olmasinin nedeni hacli seferleridir ve excaliburu olduu halde savasi kaybetmis bu kaabiliyetsiz..
hesabın var mı? giriş yap